Aktualności

 

Na nadchodzące dni świąteczne – Świąt Narodzenia Pańskiego, a także na zbliżający się Nowy Rok 2017 – przekazuję najserdeczniejsze życzenia dla całej społeczności szkolnej, a także dla wszystkich osób odwiedzających Biskupiaka, także przez szkolną stronę internetową – doświadczenia pokoju płynącego z narodzenia Zbawiciela, radosnych rodzinnych spotkań, wypełnionych dobrym słowem, śpiewem kolęd i rozważaniem Tajemnicy Wcielenia. Niech czas Świąt będzie dla wszystkich źródłem umocnienia i nadziei na kolejne dni Nowego Roku 2017.

ks. dyr. Grzegorz Strug

Tradycyjnie, dzień przed przerwą świąteczną spotkaliśmy się na szkolnym kolędowaniu i wspólnym wejściu w czas Bożego Narodzenia. Radosne śpiewy i muzykowanie, czytanie Ewangelii i poświęcenie opłatka były wprowadzeniem do klasowych spotkań wigilijnych i życzeń. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tegorocznych mszy roratnich, które odbywały się w naszej szkolnej kaplicy. Dziękujemy wszystkim, także rodzicom naszych uczniów i absolwentom, za wczesnoporanne spotkania na modlitwie.

W dniach 16-17 grudnia 2016r. odbył się bieg użyteczno - bojowy „Twardzi jak Stal”. Trasa prowadziła przez pagórki, lasy i mokradła gminy Wąwolnica. W piątek 16 każdy zawodnik udał się do szkoły w Wąwolnicy, aby się dać zapisać. Udała się też drużyna z plutonu III (Biskupiak). Na miejscu czekali już pracowici Sokoli, którzy zawczasu przygotowali „administrację”. Po zapisach był czas na doposażenie się i przekąszenie frykasów przygotowanych przez młodego, zdolnego, a przede wszystkim niesamowicie skromnego, kucharza.

5 grudnia zakończyliśmy zbiórkę darów na paczki świąteczno-noworoczne dla polskich rodzin zza wschodniej granicy, w ramach 17-tej Akcji Polacy-Rodakom. Uczniowie naszej szkoły, liceum i gimnazjum, pomagali także w pakowaniu paczek w centrali głównej zbiórki w Lublinie. Uroczyste przekazanie paczek dla Polaków zza wschodniej granicy, odbyło się 10 grudnia 2016 roku w Lubelskim Centrum Edukacji Zawodowej im. K.K. Baczyńskiego. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję darami, a także naszym wolontariuszom z 1D, 2C i 3gC.

W dniu 8 listopada do sali 210 zawitała ekipa TVP 3 Lublin z misją przygotowania materiału do kolejnego odcinka programu Wyklęci-Niepokonani Lubelszczyzny. Przy tej okazji uczniowie klasy 3C, wraz z grupą szkolnych harcerzy, uczestniczyli w nagraniach poświęconych postaci Jerzego Jasińskiego – członka Szarych Szeregów, zapomnianego bohatera II wojny światowej. Lekcję żywej historii o panu Jerzym przeprowadził również kombatant Szarych Szeregów, autor wielu publikacji na temat konspiracji pan Leszek Guz (pseudonim „Rymwid”).

W przeddzień święta znanego i lubianego biskupa nasi szkolni wolontariusze postanowili po raz kolejny odwiedzić DPS. Spakowali do walizki wszystko, co mogło się przydać do takiego przedsięwzięcia i od razu po lekcjach wyruszyli do Kiełczewic. Wszak Mikołajowi nie wypada się spóźniać. Długo oczekiwani goście przybyli do DPS-u w okolicach szesnastej. Orszak złożony z Mikołaja, śnieżynek i Tomka przedefilował wesoło przez środek sali, po czym rozpoczęła się część, na którą wszyscy czekali – rozdawanie prezentów. Towarzyszyła temu prawdziwa eksplozja radości, a ów stan szczęścia dopełniała możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Mikołajem.

W sobotę 3 grudnia członkowie szkolnej Polowej Drużyny Sokolej uczestniczyli w zabezpieczeniu Orszaku św. Mikołaja. W pierwszej kolejności pilnowali bezpiecznego i prawidłowego przebiegu wydarzeń pod katedrą. Potem razem z orszakiem ruszyli pod kościół św. Mikołaja na wzgórzu Czwartek. Tam po krótkim wypoczynku i posileniu się grochówką pilnowali bezpieczeństwa uczestników.
Zdjęcia z tegorocznego Orszaku św. Mikołaja z udziałem PDS można znaleźć min. pod poniższym linkiem: http://www.dziennikwschodni.pl/galeria.html?gal=999675685&art=1000190709&f=8

Czworo uczniów naszej szkoły zostało laureatami piątej edycji międzynarodowego konkursu literackiego „Młodzież pisze wiersze” organizowanego przez stowarzyszenie Polin – Polnische Frauen in Wirtschaft und Kultur.
Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
Julia Pawłowska (3gD) – I miejsce w kategorii „Wiersz autorski w języku polskim”; Arek Gromek (3gA) –  I miejsce w kategorii „Tłumaczenie wiersza niemieckiego na język polski”; Helena Klocek (3gA) –  III miejsce w kategorii „Tłumaczenie wiersza niemieckiego na język polski”; Alicja Hołowiecka (3B) - III miejsce w kategorii „Tłumaczenie wiersza niemieckiego na język polski”.

W ubiegłym tygodniu, w dniach 28 listopada - 2 grudnia, odbyły się nasze szkolne rekolekcje adwentowe, które prowadził ks. Grzegorz Ogorzałek. Zapraszamy do galerii zdjęć.

W sobotę do opuszczanej przez rodziców szkoły przybyła kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów, aby chwilę później oddalić się w kierunku Kiełczewic. A celem tegoż spotkania były tak zwane andrzejki – bal pełen tańca i wróżb. Grupa wolontariuszy z Biskupiaka entuzjastycznie podeszła do tego pomysłu i wspólnie z mieszkankami DPS-u czynnie uczestniczyła w najróżniejszych zabawach.

25 listopada (piątek) w „Biskupiaku” odbyła się wystawa rękodzieła pani Agnieszki Zagajewskiej, bibliotekarki z pasją.  W holu głównym szkoły podziwialiśmy piękne prace, które zaskakują pomysłowością i zachwycają kunsztem wykonania. Zapraszamy do fotogalerii z tego wydarzenia.

21 listopada radośnie świętowaliśmy Dzień Życzliwości zorganizowany po raz kolejny przez HELPsterów. Patrzyliśmy sobie w oczy, ucząc się tej trudnej sztuki i doświadczając wpływu spojrzenia na poprawę relacji interpersonalnych. Włączyliśmy się również w szkolną akcję Polacy – Rodakom – każdy kto przyniósł trwałą żywność lub maskotkę, mógł skorzystać z fotobudki i zaistnieć na helpsterskiej ściance. 

21 listopada 2016r. w szkolnej auli odbył się koncert pt. „Gdzie mam Ciebie szukać” adresowany do Rodziców oraz całej społeczności szkoły. Koncert był prezentacją uczniowskich pasji i talentów. Na scenie wystąpiło wielu bardzo zdolnych uczniów gimnazjum i liceum, którzy poza talentem pokazali także, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” [Dz 20, 35]. Koncert miał charytatywny cel a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie, za pośrednictwem Fundacji Świętego Mikołaja, stypendiów dla zdolnej młodzieży z naszej szkoły.

Dnia 18 listopada 2016 uczniowie klas pierwszych i drugich liceum o nachyleniu biologiczno-chemicznym uczestniczyli w wykładzie pani Aleksandry Wróbel- szpitalnego koordynatora transplantacyjnego. Uczniowie zdobyli cenne informacje na temat procedur orzekania śmierci mózgu, transplantacji narządów oraz możliwości zostania dawcą narządów do przeszczepów. Uczniowie dowiedzieli się również, na czym polega praca koordynatora transplantacyjnego i poznali stosunek różnych religii do przeszczepów.

W dniach 15-17 listopada 2016r. wiele się działo w językach obcych. Odbyły się zagadkowe warsztaty po angielsku i francusku, zajęcia o kulturze hiszpańskiej i egzaminach języka niemieckiego. Julka Zygan (2E), Gosia Skrzek (2D), Agata Borsuk (1E), Magda i Rozalia Kramek (1C i 1A), Marysia Kasprzak (3gC) i Wiktor Kozłowski (1D), Wiktoria Rabińska (2gD), grupa wokalno-instrumentalna z 3gA i Las Berenjenas/Bakłażany (Ala, Agnieszka, Wojtek i Wiktor) zaśpiewali po angielsku, francusku i hiszpańsku. Wiedzą wykazali się zwycięzcy konkursów realioznawczych – Mateusz Gajur, Michał Kłębukowski, Grzegorz Górski (2E) – w konkursie dla drugich klas liceum, oraz Adam Rybojad, Jakub Szulej oraz Jonasz Rzucidło (2gA) – na poziomie gimnazjalnym. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Dzień po Święcie Niepodległości III pluton Polowej Drużyny Sokolej spotkał się na zgrupowaniu w Lasach Kozłowieckich. Mimo niskiej temperatury Sokoli chętnie wzięli udział w zajęciach. Zaczęło się tradycyjnie - apelem. Po nim poszliśmy na czarowną polankę, by przypomnieć manewry wykonywane przy spotkaniu przeciwnika. Następnie, po praktycznym przypomnieniu zasad maskowania indywidualnego, przebyliśmy kawałek lasu szykiem ubezpieczonym i po podzieleniu na grupki upozorowaliśmy zasadzkę (część się zasadzała, część szła przez las i była atakowana).

W sobotę 19 listopada br. zapraszamy Rodziców na zebranie oraz konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

 

Program zebrania dla gimnazjum:

klasy 1

godz. 9.00 – 9.40 – spotkanie w stołówce szkolnej: Dlaczego gimnazjalista potrzebuje rodziców? (mgr Renata Dąbrowska- Jagieło - psycholog)

godz. 9.45 – 10.30 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 10.30 – 11.45 – konsultacje z nauczycielami

klasy 2

godz. 9.00 – 9.40 spotkanie w auli: Młodzież w świecie Internetu i smartfona.  (mgr Dorota Mączka - pedagog )

godz. 9.45 – 10.30 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 10.30 – 11.45 – konsultacje z nauczycielami

klasy 3

godz. 9.00 – 9.40 – spotkanie w sali gimnastycznej z wicedyrektorem p. Joanną Jasieczek nt. egzaminu gimnazjalnego
godz. 9.45 – 10.30 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 10.30 – 11.45 – konsultacje z nauczycielami

 

Uwaga!

o godz. 8.30 w sali 109 odbędzie się zebranie Rady Rodziców Gimnazjum - przedstawicieli wszystkich klas, na którym odbędą się wybory nowego Zarządu. Zapraszamy na spotkanie.

 

W dniu zebrania z Rodzicami należy liczyć się z trudnościami z parkowaniem samochodów na  szkolnym parkingu. Prosimy w miarę możliwości o parkowania pojazdów poza terenem szkoły.

 W sobotę 19 listopada br. zapraszamy Rodziców na zebranie oraz konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.


Program zebrania dla liceum:
klasy 1
godz. 11.00 - 11.40 – spotkanie w stołówce szkolnej: Nastolatek w drodze do szczęścia. (mgr Renata Dąbrowska-Jagieło - psycholog)
godz. 11.45 - 12.15 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 12.15 - 13.30 – konsultacje z nauczycielami

klasy 2
godz. 11.00 - 11.40 – spotkanie w auli: Młodzież w świecie Internetu i smartfona.  (mgr Dorota Mączka - pedagog )

godz. 11.45 - 12.15 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 12.15 - 13.30 – konsultacje z nauczycielami

klasy 3
godz. 11.45 - 12.15 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 12.15 - 13.30 – konsultacje z nauczycielami

 

Uwaga!

o godz. 10.30 w sali 109 odbędzie się zebranie Rady Rodziców Liceum - przedstawicieli wszystkich klas, na którym odbędą się wybory nowego Zarządu. Zapraszamy na spotkanie.

 

W dniu zebrania z Rodzicami należy liczyć się z trudnościami z parkowaniem samochodów na  szkolnym parkingu. Prosimy w miarę możliwości o parkowania pojazdów poza terenem szkoły.

 

W pewien pozbawiony śniegu (przynajmniej w Lublinie) czwartek zgodnie z niepisaną tradycją grono zapaleńców wybrało się w góry. Razem z nauczycielem, który gotów był zgodzić się na to szaleństwo, 10 listopada wspięliśmy się na szczyt odpowiadający nazwie dnia tygodnia, zapakowaliśmy się do busa i wyruszyliśmy w stronę Beskidu Sądeckiego. Nie zajechaliśmy daleko z powodu korków, jednak gdy spostrzegliśmy, co i jak, odmówiliśmy dwa dziesiątki różańca i podróż zaczęła przebiegać nieco sprawniej… 

W tegorocznych oficjalnych lubelskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczył poczet sztandarowy naszego Gimnazjum. Byli oni obecni na uroczystej mszy św. w lubelskiej Archikatedrze i na Placu Zamkowym.

11 listopada 2016 roku, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, do Świdnika przybył Prezydent RP Andrzej Duda, by razem z mieszkańcami wziąć udział w śpiewaniu patriotycznych pieśni. W ten wyjątkowy dla Polaków dzień stawiła się tam także Polowa Drużyna Sokoła, by uczestniczyć w obstawie prezydenta. Grupa dumnie reprezentowała nie tylko pluton, ale i szkołę, co zostało skrupulatnie udokumentowane.

W poniedziałek 14 listopada I i II klasy biologiczno – chemiczne miały okazję uczestniczyć w prezentacji pt „Antybiotykoterapia pod lupą farmaceuty”.

Tegoroczne spotkanie jest kontynuacją spotkań o podobnej tematyce, jakie miały miejsce w poprzednich latach z okazji Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach (18 listopada) i jest formą realizacji Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

Młodzież klas II LO miała okazję uczestniczyć w warsztatach rozwoju osobistego prowadzonych przez studentów SWPS. Podczas spotkań poruszane były, takie tematy jak: samorozwój, praca zespołowa, autoprezentacja. Prowadzący pokazali uczestnikom techniki efektywnego zarządzania czasem, polepszania procesu uczenia się i radzeniem sobie ze stresem przed maturą.

10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętniła uroczysta akademia. Nasi uczniowie śpiewali pieśni wojskowe i patriotyczne, przeplecione komentarzem historycznym, przypominając najważniejsze momenty historii Polski od okresu rozbiorów do 1918r. Zapraszamy do galerii zdjęć.

W niektórych oddziałach klasowych zostały wprowadzone niewielkie zmiany w planie lekcji dotyczące sal. Zarówno uczniów jak i nauczycieli prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Obowiązują one od 14 listopada. Przypominamy - plan jest dostępny w zakładce Życie szkoły.

25 października 2016r. grupa uczniów - miłośników języka, literatury i kultury słowiańskiej uczestniczyła w spotkaniu tematycznym w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie. Młodzież wysłuchała wykładu dr Edyty Monastyrskiej-Wiącek, adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej UMCS, pt. "Przekaz napięć emocjonalnych w tłumaczeniach literatury dziecięcej".

4 listopada, jeszcze w atmosferze uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek można było posłuchać słów i muzyki o przemijaniu w wykonaniu naszych uczniów.

25 października w auli szkoły, w ramach Jesiennych Spotkań Bibliotecznych, odbyło się muzyczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Młodzież ze szkolnej GWARDII zaprosiła do wspólnego śpiewania. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja zbiorów bibliotecznych o Papieżu Polaku.

Dwa tygodnie temu odbyło się nasze pierwsze tegoroczne spotkanie z mieszkankami DPS-u. Jednak – jako że długo nie możemy bez siebie wytrzymać – nadszedł czas, by to mury Biskupiaka przyjęły damy z Kiełczewic. Spotkanie to rozpoczęło się od części artystycznej – panie zaprezentowały przedstawienie o jesiennej tematyce. Po wysłuchaniu licznych, mniej lub bardziej poważnych piosenek i wierszy mogliśmy podziwiać spontaniczny gest naszej młodzieży. 

W trzeci weekend października, czyli w dniach 15-16, w Wąwolnicy odbyło się połączone szkolenie unitarne i zwykłe w ramach działania Polowej Drużyny Sokolej. Zaczęło się klasycznie: o godzinie 7:00 pod wąwolnicką szkołą. Po zbiórce i apelu unitarka (koty) poznała podstawy musztry, „frontowcy” przypomnieli sobie taktykę, zaś sekcja logistyczna i jedyny obecny na zgrupowaniu saper pojechali przygotować strzelnicę. Po rozstawieniu kuchni polowej i narąbaniu drwa, na przystrzelnicze przybyli Sokoli, by kontynuować zajęcia.

Zbliża się zima. W związku z tym rozpoczynamy zapisy na obóz narciarsko-snowboardowy. Wszystkich chętnych już teraz zachęcamy do zapisów.  W Zimowisku mogą uczestniczyć tylko członkowie UKS. Deklarację członkowską oraz Kartę wyjazdu można otrzymać u p.Pawła Budzyńskiego i p.Jarosława Reczka. Szczegółowe informacje o wyjeździe znajdują się tutaj. Kartę uczestnika można pobrać również z naszej strony -> link

 

W dniach 17-24.09.2016 r. uczniowie naszego liceum uczestniczyli w wymianie ze szkołą Marienschule z Bielefeld. Nasza 19-osobowa grupa miała przyjemność gościć 16 rówieśników z Niemiec w naszych domach. Razem spędziliśmy naprawdę cudowny czas, poznając nasze kultury i ucząc się od siebie nawzajem. Myślimy, że wszyscy wróciliśmy do domów bogatsi w nowe doświadczenia. Wspólnie przeżyliśmy wiele niezapomnianych przygód, pozawieraliśmy przyjaźnie, które mogą trwać nawet całe życie. Mamy nadzieję, że te wspomnienia na długo pozostaną w naszych sercach. Zapraszamy do poczytania relacji kilku naszych uczniów pragnących podzielić się swoimi refleksjami.

13 października 2016 r. klasy gimnazjalne miały okazję obejrzeć przedstawienie podsumowujące życie szkolne, czyli serię scenek przygotowanych przez klasę 1B i gości - Alę, Lenę, Anię, Łucję, Natalię, Rafała i Wiktora. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Tegoroczna współpraca Biskupiaka z DPS w Kiełczewicach rozpoczęła się 9 października. Tradycyjnie, jak na niedzielę przystało, rozpoczeliśmy mszą św. Kolejnym punktem programu było wspólne ognisko, przy którym śpiewaliśmy harcerskie piosenki. Gdy ognisko dogasało, a nam zrobiło się chłodno, postanowiliśmy wziąć udział w zabawie "kto zdobędzie najwięcej piłek". Po tych sportowych wyczynach oddaliśmy się sztuce przez duże "S". Malowaliśmy pejzaż jesienny, a niektórzy nawet flaminga. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. z naszego wyjazdu.

"Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie". - Wielu z nas ostatni raz było w Częstochowie lata temu razem z rodzicami. Tym razem sami podjęliśmy decyzję o pielgrzymce. Chcieliśmy wspólnie przeżyć drogę do 'Serca Polski'.

Odwiedzając Panią Jasnogórską odbyliśmy podróż nie tylko do innego województwa i pięknego klasztoru, ale również w głąb siebie. Pytaliśmy Boga o pragnienia naszych serc związane z naszą przyszłością. Młodzież zebrana w sanktuarium była dla nas świadectwem wiary, radości i jedności.

Koniec września i początek października to czas dni integracyjnych w naszej szkole. Zabawy, konkursy, quizy pomogły nam odkryć nasze upodobania, wady, zalety każdego z nas. Dzięki dniom integracyjnym mogliśmy spędzić więcej czasu z naszymi wychowawcami, co pozwoliło lepiej nam się poznać. Po tak miło spędzonym czasie pełni optymizmu, uśmiechu, radości możemy śmiało i odważnie wkraczać w życie szkolne. Za miło spędzony czas dziękujemy naszym Wychowawcom i pani psycholog, która przygotowała dla nas te wszystkie atrakcje.

Ostatni weekend września był bardzo pracowity – nowi Helpsterzy i ich starsi koledzy uczestniczyli w integracyjnych warsztatach w Pliszczynie. Uczyliśmy się, jak się komunikować, jak myśleć kreatywnie i jak owocnie współpracować. Doświadczeni pracą w zeszłym roku Helpsterzy bardzo miło przyjęli młodszych kolegów do swojego grona i po dwóch dniach spędzonych razem wszyscy mieli wrażenie, że znają się już od dawna. 

W dniach 24-25 września nieliczna grupa zaprawionych w boju Sokołów pojechała na weekendowe szkolenie wojskowe, które miało miejsce w Czerwonym Borze. Nie byłoby to nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że szkolili nas byli żołnierze JW GROM.

Na miejsce zajechaliśmy w sobotę o 10:00. Zajęcia zaczęły się musztrą, następnie uczyliśmy się pracy na broni, t.j. bezpiecznego (dla nas) i skutecznego posługiwania się nią. Potem pojechaliśmy na strzelnicę zobaczyć czego się nauczyliśmy.

W dniach 1–2 października 2016, grupa naszych nauczycieli, wziłęła udział w VI-tym Rajdzie Drogami Niepodległości.

4 października, pomimo bardzo jesiennej pogody, w szkolnej auli odbył się mini-koncert letnich piosenek. Wystąpiły w nim zespoły z 3B, 2D i naszego gimnazjum, muzycznie przypominając cieplejszy czas.

30 września 2016r. odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. W głosowaniu zyciężyła Gosia Skrzek z klasy 2D 248 głosami. II miejsce zajął Jonasz Rzucidło, 2gA (226 głosów), a III - Karol Sikora, 2D (136 głosów). Gosi serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w działalności publicznej.

22 września 2016r. w szkolnej świetlicy miało miejsce spotkanie z absolwentem naszej szkoły lic. Mateuszem Kosonowskim - znawcą i miłośnikiem historii średniowiecznej. Tematem jego, kolejnego już z cyklu, wystąpienia była postać Gerarda Labudy - wybitnego polskiego badacza epoki średniowiecza. Okazją do spotkania stała się  przypadająca w tym czasie setna rocznica urodzin tego nieżyjącego już historyka.

W dniu 22 września uczniowie klasy 1d uczestniczyli w warsztacie (w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki zorganizowanym na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS ) p.t.: „Mosty zamiast murów. Jak budować porozumienie?”  Zajęcia były dobrą okazją do m.in. kształtowania umiejętności  z zakresu komunikacji interpersonalnej i kreowania postawy przedsiębiorczej.

22 września 2016r. w Częstochowie odbyło się 27 Forum Młodzieży Szkół Katolickich z całej Polski. Nasi uczniowie także uczestniczyli we wspólnych spotkaniach i modlitwach, a przede wszystkim we mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i nabożeństwie drogi krzyżowej na wałach klasztornych. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania były słowa św. Jana Pawła II: "Jako chrześcijanie jesteście wezwani do świadczenia o wierze i nadziei, aby ludzie nie byli bez nadziei ani Boga na tym świecie, ale uczyli się Chrystusa - naszej nadziei".

W dniu 17 września 2016 r z okazji Święta Patrona naszej szkoły św. Stanisława Kostki, grupa 25 uczniów wraz z opiekunami  uczestniczyła w spływie kajakowym na trasie Kijany – Wólka Rokicka. Płynęliśmy rzeką Wieprz. W programie było też zwiedzanie kompleksu parkowo – pałacowego w Zawieprzycach.

Jak co roku we wrześniu 2016 r. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. W tym roku 19 września spotkaliśmy się w Archikatedrze na uroczystej mszy św. połączonej ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych, którzy otrzymali legitymacje szkolne. Również tego dnia w godzinach późno popołudniowych (i wieczornych) odbyła się dyskoteka szkolna. Zapraszamy do galerii.

Przypominamy, że dnia 22 września o godzinie 17.00 w naszej szkole odbędzie się spotkanie z rodzicami klas maturalnych.

W sobotę 24 września 2016 r. zapraszamy na spotkanie Absolwentów naszego Liceum, a zwłaszcza ostatni rocznik matury 2015/2016. Będzie to okazja do spotkania z wychowawcami swoich klas oraz z koleżankami i kolegami z lat szkolnych. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.00 w kaplicy szkolnej.

W dniach 15-18.IX.2016 w Warszawie odbył się VI Kongres Młodych Matematyków Polskich. Uczestniczył w nim MATEUSZ SZYSZ z klasy IIIB naszego liceum. Gospodarzem tegorocznej edycji Kongresu był Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Kongres został objęty Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

15-16 września 2016r. odbyły się ślubowania nowych składów Samorządu Uczniowskiego. W bieżącym roku szkolnym za działalność liceum odpowiadać będą Mateusz Pasek, Karolina Malesa i Krystian Kosiarski oraz Łucja Kuźma, Anna Wasil i Natalia Łepik za gimnazjum. Nowemu Samorządowi życzymy samych sukcesów.

W niektórych oddziałach klasowych zostały wprowadzone niewielkie zmiany w planie lekcji. Zarówno uczniów jak i nauczycieli prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Obowiązują one od 12 września. Przypominamy - plan jest dostępny w zakładce Życie szkoły.

W dniu 11 września (niedziela) o godzinie 10:00 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów klas pierwszych gimnazjum i liceum. Spotkanie rozpocznie się od Mszy świętej w kaplicy szkolnej.

W dniach 28 czerwca – 5 lipca męska sześcioosobowa ekipa uczniów pod opieką p. Kamila Szczęcha odpoczywała we Fuengiroli – hiszpańskim kurorcie w pobliżu Malagi. Po 4 godzinach lotu z Modlina dotarliśmy do Hiszpanii, odebraliśmy wynajętego tam galaktycznego minivana (jak się potem okazało naszego najlepszego przyjaciela) i dzięki cudowi techniki XXI wieku, czyli nawigacji, trafiliśmy do hotelu Reyesol.

Zgodnie z tradycją drugi dzień roku szkolnego uczniowie klas pierwszych liceum i gimnazjum spędzili w Pliszczynie. Była to szansa na poznanie lepiej swojej klasy, nawiązanie znajomości w klasach równoległych, pogranie w gry sportowe i uczestniczenie we wspólnej mszy św. Zapraszamy do galerii zdjęć.

1 września 2016 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Wszystkim uczniom i nauczycielom naszego gimnazjum i liceum życzymy energii do wspólnej pracy i wielu sukcesów. Zapraszamy do galerii zdjęć.

W sierpniu 2016 roku miało miejsce z dawna wyczekiwane wydarzenie, będące kulminacją całorocznej pracy Polowej Drużyny Sokolej - obóz letni! Sekcja logistyczna przyjechała na Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz (OSPWL) piątego sierpnia, by przygotować koszary na przyjęcie Sokołów. W dniu 8 VIII 2016 kwatermistrz uroczyście powitał uczestników obozu letniego.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się w dniu 1 września (czwartek) wg następującego harmonogramu:

- 9.00 - Msza św. dla gimnazjum w kaplicy szkolnej,

- 11.00 - Msza św. dla liceum w kaplicy szkolnej.

Po Mszy św. spotkania w klasach z wychowawcami.


Informujemy, że zakwaterowanie w internacie odbędzie się w środę 31 sierpnia 2016 r. od godziny 15.00

- o godzinie 15.30 odbędzie się spotkanie kierownika i wychowawców z rodzicami uczniow z klas 2 i 3,

-o godzinie 16.00 spotkanie z rodzicami nowych wychowanków z klas 1szych.

Młodzież przywozi ze sobą pościel (kołdra, poduszka, bielizna pościelowa, koc)

 

DO ZOBACZENIA!

Test diagnozujący poziom wiadomości i umiejętności z języka angielskiego dla uczniów przyjętych do klas pierwszych Gimnazjum (nieobecnych na teście w terminie lipcowym) odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia dn. 30.08.16 o godz. 10.00.

Informujemy, że od 8 lipca br. sekretariat szkoły przyjmuje interesantów w godz. 8.00 - 14.00

W tegorocznych ŚDM, odbywających się w Krakowie, uczestniczyły dwie grupy naszych uczniów. Jedna przebywała tam przez cały tydzień, uczestnicząc w konferencjach i spotkaniach, druga dojechała w czwartek, 28 lipca. Wszyscy spotkali się w Campus Misericordiae w Brzegach, na nabożeństwie drogi krzyżowej i sobotnim czuwaniu i niedzielnej Mszy Św. Posłania, kończącej tegoroczne spotkanie młodych z Ojcem Świętym.

W dniach 07 - 18 lipca 24 osobowa ekipa uczniów wraz z p. J. Sliwińską i p. A. Marzec uczestniczyła w obozie w Hiszpanii. Po wielogodzinnej podróży (przejeżdżając przez Czechy i Austrię) pierwszym przystankiem na trasie była malownicza Wenecja. Zwiedzilismy Plac Św. Marka, Pałac Dożów oraz słynny most Rialto. Po nocnym przejeździe przez Francję, dotarlismy do Lloret de Mar-stolicy Costa Brava. 

Od 8 lipca 2016r. po Bałtyku żegluje jacht z biskupiacką mieszaną załogą, składającą się z naszych nauczycieli, uczniów i absolwentów. Dotychczas dotarli do Wysp Alandzkich i Sztokholmu. Na stronie stronie http://www.biskupiak.pl/uks/ znajduje się relacja z pierwszej części ich wyprawy, a w miarę dostepności Internetu będą się pojawiały kolejne.

Z radościa informujemy, że wszyscy absolwenci naszego liceum zdali egzamin maturalny i uzyskali wysokie wyniki: j. polski (poziom podstawowy) - II miejsce, matematyka (poziom podstawowy) - III miejsce, j. angielski (poziom podstawowy) - IV miejsce wśród szkół publicznych w Lublinie. Serdecznie gratulujemy!

Tuż po zakończeniu roku szkolnego (25.06 - 02.07.2016) grupa naszych uczniów żeglowała po jeziorach mazurskich (Sztynort-Radzieje-Tajty-Kula-Wilkasy-Mamerki-Sztynort), w wolnych chwilach zwiedzając okolicę i kibicując naszej drużynie piłkarskiej.
Zapraszamy do poczytania relacji z rejsu i obejrzenia kilku zdjęć na stronie UKS Biskupiak:
http://www.biskupiak.pl/uks/

Informujemy, że świadectwa dojrzałości wraz z odpisami oraz aneksy świadectw dojrzałości będą wydawane 5 lipca (wtorek) od godz. 9.00 w sali 107

24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Zarówno uczniom jak i nauczycielom życzymy słonecznej pogody i udanego wypoczynku.

Dwudziestego drugiego czerwca grupa uczennic naszej szkoły wraz z opiekunami zdecydowała się na uczczenie minionego roku szkolnego tradycyjną już wycieczką. Jako że wśród naszych osiągnięć znalazły się wcześniej noce i dnie spędzane w najrozmaitszych miejscach – od gór, przez Roztocze, po kiełczewicki DPS – tym razem postanowiliśmy zrobić coś innego i, porzuciwszy w Obroczy drogę lądową, przesiąść się na kajaki.

Zapraszmy do obejrzenia zdjęć z organizowanego przez Samorząd Uczniowski "Biskupiak Ma Talent" (wygrany przez Krzysztofa, 2C; Agnieszkę, 1E i Kornela, 3gD), wręczenie Złotych Kred, pokaz improwizacji w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej i Poławiaczy Pereł, a także koncert zespołów Wartość Bezwzględna i First Step to Runaway.

21 czerwca 2016r. odbyło się podsumowanie turniejów, olimpiad i konkursów przedmiotowych w gimnazjum. Naszych 42 uczniów zdobyło 56 tytułów laureata, co oznacza, że zajęliśmy pierwsze miejsce wśród szkół lubelskich. Bardzo serdecznie gratulujemy naszym laureatom i ich nauczycielom!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 dla uczniów gimnazjum  rozpocznie się mszą św. w kaplicy szkolnej 24 czerwca o godzinie 11:00.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 dla uczniów liceum  rozpocznie się mszą św. w kaplicy szkolnej 24 czerwca o godzinie 9:00.

15 czerwca 2016r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów i olimpiad przedmiotowych z udziałem p. Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin. Z przyjemnością informujemy, że naszych 16 uczniów zdobyło 21 tytułów laureata i finalisty, co oznacza, że zajęliśmy 3 miejsce w Lublinie. Bardzo serdecznie gratulujemy naszym licealnym olimpijczykom i ich nauczycielom!

Od 4 do 11 czerwca w naszym Zespole Szkół gościła grupa 10 osób wraz z opiekunem z Polskiego Dziecięcego Teatru Lalek „ModernPol”, działającego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie. Goście mieszkali w domach naszych gimnazjalistów.

9 czerwca uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej z okazji 29 rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II w Lublinie, która odbyła się w wąwozie na Czubach w miejscu, gdzie kiedyś nasz papież sprawował Eucharystię. Po Mszy nastąpiło poświęcenie przystanku Pamięci Jana Pawła II przez arcybiskupa Stanisława Budzika, podczas którego nasz oddział sprawował wartę.

Miło nam poinformować, że grupa chłopców z naszego Gimnazjum zdobyła 3. miejsce w rozgrywkach międzyszkolnych w piłce nożnej w sezonie 2015/2016. W dniu 21 kwietnia na boiskach Gimnazjum nr 10 odbyły się mecze ćwierćfinałowe. Nasz zespół przegrał 1-2 z Gimnazjum nr 10 oraz wygrał 3-1 z Gimnazjum nr 12 i zajął drugie miejsce w grupie uzyskując awans do finałów.

Z przyjemnością informujemy, że Patrycja Stoczkowska, uczennica klasy 2A, została laureatką tegorocznej edycji Olimpiady, której finał rozgrywał się w dniach 10-12 czerwca br. w Koszalinie. Patrycja, jako jedyna uczestniczka z naszego okręgu, zakwalifikowała się do ścisłego finału, w którym zajęła ostatecznie 10 miejsce. Warto także przypomnieć, że najlepiej zaprezentowała się ona na etapie okręgowym, gdzie nasza drużyna, w skład której wchodziły również Ola Droździel i Weronika Kowalewska – obie z klasy II A, zajęła ostatecznie trzecie miejsce. Sukces Patrycji jest tym większy, że tytuł laureata Olimpiady umożliwia jej studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim z pominięciem procesu rekrutacji na podstawie egzaminu maturalnego. Serdecznie gratulujemy – naśladownictwo w przyszłym roku mile widziane.
Więcej informacji i zdjęć na stronie organizatora:

http://www.pzswir.pl/index.php/component/phocagallery/category/14-blok-a-2016-podsumowanie

Informujemy, że Julia Pawłowska (2gd) pod opieką p.Joanny Śliwińskiej, Agnieszka Wawruch (3gd) oraz Justyna Rumińska (1D) pod opieką p.Magdaleny Semeniuk, zdobyły wyróżnienia w konkursie plastycznym „Las maravillas de España” organizowanym przez IX LO w Lublinie. Gratulujemy!

W sobotę 11 czerwca 2016 r. odbył się bal gimnazjalny uczniów klas trzecich. Zapraszamy do galerii zdjęć.

10 czerwca, w naszej szkolnej kaplicy msze prymicyjne dla społeczności Biskupiaka odprawili nasi absolwenci a od 4 czerwca kapłani - ks. Krzysztof Bożym i ks. Sebastian Natoniewski, którym towarzyszył kolejny nasz absolwent - diakon Adrian Komorowski. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Bardzo serdecznie gratulujemy Wiktorii Rabińskiej z klasy 1gD, która zajęła I miejsce, oraz duetowi Joanny Dołby (3gB) i Jakuba Wyszomirskiego (3gA), który zdobył II miejsce w kategorii muzycznej dla gimnazjum XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego.

Serdecznie gratulujemy Natalii Kwiatkowskiej z klasy 2gD – finalistce Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Ilustracje do Wierszy Józefa Czechowicza i Jana Kasprowicza” organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”

Z przyjemnością informujemy, że uczennice klasy 1A Maria Ochal, Wiktoria Marek, Aneta Topyła i Weronika Zawadzka zajęły  I miejsce w Grze Miejskiej „Tajemnice Historii Miasta” zorganizowanej w ramach Nocy Kultury w Lublinie 4 czerwca 2016r. Gratulujemy!

Aleksandra Antoniak z 2gD i Katarzyna Kaczor z 2gA zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Poleskim Parku Narodowym. Etap ogólnopolski odbył się 9 czerwca 2016r. w Urszulinie w siedzibie PPN. Gratulujemy uczennicom i ich nauczycielowi - p. Marzenie Turek.

W pewien niedzielny poranek, aby dobrze zakończyć rok szkolny, wybraliśmy się na ostatni już przed wakacjami wyjazd do Kiełczewic. Mimo wczesnej pory tłum najwierniejszych fanów wolontariatu spotkał się pod Biskupiakiem, aby uczestniczyć w ważnej dla DPS-u imprezie, zwanej „piknikiem rodzinnym”. Choć rodziną nie jesteśmy, nas również zaproszono. Po wspólnej Eucharystii nadszedł czas na część artystyczną.

Uczniowie poprawiający maturę z  informatyki powinni sprawdzić stanowisko komputerowe przed maturą. Możliwość taka będzie 10 czerwca (piątek) o godzinie 8:30 w sali  100.

Egzamin odbędzie się 13 czerwca 2016 r. (poniedziałek) o godzinie 14:00.

W dniach 2 – 4 czerwca 2016 r. odbyły się w Warszawie  krajowe finały konkursu i olimpiady „ Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia,”. 

Miło nam poinformować, że dwoje uczniów naszej szkoły odniosło sukcesy. Jakub Szulej uczeń pierwszej klasy gimnazjum zajął 6 miejsce. Jego opiekunem był pan Krzysztof Fiołka. Natomiast laureatką olimpiady została uczennica 2 klasy liceum Michalina Sadurska. Jej opiekunem był Aleksander Petkiewicz. Gratulujemy.  

Na przełomie maja i czerwca bieżącego roku klasy 2A i 2C wyjechały na pionierska wycieczkę do Świnoujścia, najbardziej północnozachodniego miasta Polski, skąd wyprawiły się jeszcze dalej – do Królestwa Danii.

Pierwsze dwa dni spędzone w Świnoujściu były czasem spacerów po plaży, okazją do rejsu statkiem czy pieszej wyprawy do przygranicznego niemieckiego Ahlbeck, a wypadający po drodze Dzień Dziecka został uczczony pizzą.

Podobnie jak rok temu w Boże Ciało miało miejsce zgrupowanie PDS. Tym razem ćwiczyliśmy na terenie przepięknych Lasów Kozłowieckich.

26 V 2016 - Zajęcia rozpoczęły się po siedemnastej. Punkt zbiórki był przy agroturystyce w miejscowości Nasutów. Gdy wszyscy założyli plecaki i ustawili się w szyku marszowym, zaczęła się wycieczka na miejsce obozowania - w środek lasu. Po pewnym czasie zaszliśmy na czarowną polankę w lesie mieszanym z przewagą gatunków iglastych. Tam rozłożyliśmy pałatki (wojskowe płaszcze przeciwdeszczowe, mogące być też namiotami), postawiliśmy baniaki z wodą i przegryźliśmy co nieco. Gdy wszystko było gotowe, Komendant zebrał nas i objaśnił charakterystykę działań w następne dni. W pobliżu bazę miała Legia Akademicka. Misja: zrobić porządek, czyli wyprzeć ich z lasu. Po apelu i odśpiewaniu „Roty” było jeszcze trochę czasu na poznanie elementów surwiwalu, umycie zębów itp., a około 22 położyliśmy się spać.

W pewne czwartkowe popołudnie „Szesnastu wspaniałych” zebrało się przed zacnym budynkiem pewnej lubelskiej szkoły (dla ułatwienia dodam, że nie był to Staszic). Jako że nie był to również zwyczajny czwartek, tylko Boże Ciało, w spotkaniu zamiast podręczników wzięły udział plecaki i inne akcesoria potrzebne do górskich wędrówek (takie jak kabanosy). Jak łatwo się domyślić, naszych alpinistycznych zapędów nie zaspokoiło tym razem piąte piętro i wyruszyliśmy na podbój Beskidu Wyspowego.

We wtorek, 31 maja pierwszoklasiści naszego gimnazjum przeżyli swoje pierwsze spotkanie z chemią. Uczestniczyli w pokazach, na których zobaczyli m.in. samozapłon, erupcję wulkanu, niezwykłą pianę czy barwienie płomienia- od czerwonego, przez fiolet, aż po zieleń. Mogli zobaczyć jak banknot zostaje otoczony płomieniem, ale wychodzi z tego nienaruszony. Na zakończenie zostali zaskoczeni detonacją niepozornie wyglądającego proszku. Wywołał on taki huk, że widownia na pewno zapamięta to na długo. A wszystko to zorganizowali i przeprowadzili: Kuba, Tomek, Agata, Kuba i Michał z 2gA, Aga- 3gD oraz p.Anna Gęca.

W życiu każdego człowieka nadchodzi moment, kiedy musi wziąć rower i gdzieś pojechać. Taki moment nadszedł niedawno również w życiu pewnego katechety, a co za tym idzie, dotyczył również nas. Bynajmniej nie jest to powód do narzekania… Tym razem nasz rajd rowerowy odbył się nad Bugiem.

Uczniowie klas biologiczno-chemicznych, 2A i 2D, w ramach rozpoczynającej się współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie uczestniczyli 21 maja 2016r. w warsztatach szycia chirurgicznego organizowanych przez członków Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA Poland.

Z radością chcielibyśmy poinformować, że uczennica klasy 2d, Magdalena Wnuk, zajęła 3 miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym  z cyklu Wielcy Polacy XX wieku Jan Paweł II, Prymas Stefan Wyszyński, prof. Mieczysław A. Krąpiec OP: Osoba - Rodzina – Naród. Relację z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie: http://www.krapiecfoundation.com/
Magdalenie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i pogłębiania filozoficznych pasji.

Maturzystów, którzy we wtorek 17 maja zdawali maturę z informatyki w "nowej formule" prosimy o zapoznanie się z komunikatem, który przesłała Centralna Komisja Egzaminacyjna w związku z błędem zauważonym w pliku z danymi do zadania 6.2.

Treść komunikatu znajduje się tutaj.

Dnia 18 maja 2016 r. odbyło się spotkanie z prof. Bogdanem Chazanem, który opowiadał o pracy lekarza, etyce zawodowej oraz odpowiedzialności i wierze w kontekście ochrony życia. Zapraszamy do galerii.

Uczniowie zdający informatykę powinni sprawdzić stanowisko komputerowe przed maturą. Możliwość taka będzie 16 maja (poniedziałek) o godzinie 14stej w salach informatycznych.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami w planie lekcji zarówno uczniów jak i nauczycieli. (Zakładka Życie Szkoły) Zmieniony plan obowiązuje od 9 maja 2016 r.

4 maja 2016r. egzaminem z języka polskiego rozpoczęły sie tegoroczne matury. Wszystkim naszym maturzystom życzymy powodzenia w kolejnych dniach egzaminów!

W uroczystych lubelskich obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Biskupiaka reprezentował poczet sztandarowy naszego Gimnazjum oraz nasi członkowie Polowej Drużyny Sokoła. Wzięli oni udział we mszy sw. za Ojczyznę odprawionej przez bp Józefa Wróbla i uroczystości na Pl. Litewskim, a także w pokazie pojazdów historycznych z okresu II wojny światowej przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne.

29 kwietnia 2016r. pożegnaliśmy uczniów trzecich klas naszego liceum. Uroczysta msza św., a potem spotkania w auli i w klasach były czasem wspomnień, podsumowań, podziękowań i wzruszeń. Wszystkim naszym tegorocznym maturzystom bardzo serdecznie życzymy powodzenia na egzaminach i we wszystkich innych planach na przyszłość.

Zapraszamy do galerii zdjęć z akademii upamiętniającej rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i najważniejsze fakty z historii Polski, przygotowanej przez naszych licealistów.

W dniach 21-22 kwietnia odbyły się w naszej szkole Dni Filozoficzne. W tym roku uczniowie Biskupiaka mieli możliwość wysłuchania wykładu (wzbogaconego prezentacją) i udziału w warsztatach dotyczących filozoficznych paradoksów nudy. Zajęcia przygotowali goście z Wydziału Filozofii KUL, a wśród nich nawet nasi Absolwenci.

W dniu 22 kwietnia 2016 r. w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie VII edycji Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego o zasięgu wojewódzkim dla gimnazjalistów „Wędrujemy po mapie świata”, zorganizowanego przez XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Tegoroczna edycja konkursu, podobnie jak w ubiegłych latach, została objęta HONOROWYM PATRONATEM LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY. W tym roku konkurs został również objęty HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA LUBLIN – Pana Krzysztofa Żuka.

O tym, jak wyśmienicie spędzić niedzielne popołudnie, wie co nieco szkolna grupa wolontariuszy. Otóż, w pewien kwietniowy dzień postanowiliśmy odwiedzić zaprzyjaźniony DPS w Kiełczewicach. Jak zawsze, było warto. Początek spotkania tradycyjnie stanowiła wspólna Eucharystia. Po niej jednak nastąpiło coś nowego – tym razem podopieczne DPS-u zaprosiły nas do swoich grup. Zobaczyliśmy dzięki temu, jak mieszkają, a także mieliśmy okazję spędzić wspólnie trochę czasu.

Z przyjemnością informujemy, że grupa w składzie Tymek Wierzchowski (1A), Iza Boreczek (1C), Michalina Jachacz (1C), Franek Lewocki (1C), Dominika Winnicka (1C), Michalina Białasiewicz (1D) Amanda Dado (1D) zdobyła wyróżnienie w konkursie ”En un lugar de Uruguay…” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Neofilologiczne przy współpracy z Ambasadą Urugwaju w Polsce. Gratulujemy!

Z przyjemnością informujemy, że Karolina Polak z klasy 3C została laureatką Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie (zdobyła trzecie miejsce w Polsce !) Serdecznie gratulujemy!

21 kwietnia 2016r. odbył się w świetlicy szkolnej quiz internetowy poświęcony Mieszkowi I i jego czasom. Zainteresowanie uczniów przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Sala była wypełniona po brzegi kibicami a chwilami na platformie internetowej zalogowało się ponad 80 osób. (Pobiliśmy tym samym rekord quizu o historii Biskupiaka, który odbył się w lutym). Obecny test, który składał się z 25 pytań. poświęcony był panowaniu Mieszka I i okolicznościom chrztu Polski.

W poniedziałek 11 kwietnia gościliśmy w naszej szkole dzieci z Przedszkola Świętego Józefa. Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w pokazach w pracowni biologicznej i chemicznej. W pracowni biologicznej zobaczyli to , co niewidzialne dla oka , czyli obserwowali zgromadzone okazy przez lupę, mikroskop i binokular. 

Obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski spędziliśmy w Poznaniu. W sobotę 16 kwietnia 2016 roku na stadionie Inea w Poznaniu odbyły się uroczystości z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, w których wzięła udział grupa uczniów naszej szkoły. 15 kwietnia w południe z Dworca Głównego PKP w Lublinie wyruszyliśmy w długą drogę.

Jest 5.30. Uczniowie Biskupiaka jeszcze śpią, ale my, od dawna na nogach, z niecierpliwością oczekujemy wjazdu do Londynu. Z niecierpliwością, bo pojawia się problem ze światłami w naszym autokarze i ostatecznie ruszamy z ponad dwugodzinnym opóźnieniem. Ale to nie zmniejsza naszego entuzjazmu, czeka nas naprawdę fascynująca przygoda. Około godziny 17 żegnamy się z polską kuchnią, jedząc obiad przed granicą i wjeżdżamy do Niemiec.

Dorota Przesmycka, uczennica klasy 1B zdobyła tytuł finalisty XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej "Jan Paweł II wychowawca młodych pokoleń". Bardzo serdecznie gratulujemy sukcesu!

Z przyjemnością informujemy, że Jakub Narodowiec, 2B, został laureatem XXXI Konkursu Chemicznego Politechniki Warszawskiej oraz laureatem Konkursu Chemicznego Trzech Wydziałów Politechniki Łódzkiej.
Ponadto, do etapu finałowego II Ogólnopolskiego Turnieju All-chemicznego zakwalifikowała się drużyna w składzie: Jakub Narodowiec (2B), Łukasz Zarębski (2D), Adam Świder (2A).

Bardzo serdecznie gratulujemy!

Bardzo serdecznie gratulujemy Jakubowi Narodowcowi, uczniowi klasy 2B, który został laureatem 62 Olimpiady Chemicznej!

W dniu 22 kwietnia 2016 (piątek) o godzinie 10.00 w budynku Biskupiaka odbędzie się gala podsumowująca wyniki Międzyszkolnego konkursu geograficznego „Wędrujemy po mapie świata”. Na uroczystość zostali zaproszeni wszyscy uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata wraz ze swoimi nauczycielami geografii.  

Z przyjemnością informujemy, że Joanna Pańkowska z klasy 3C i Michał Wilke z klasy IID zostali finalistami XLVII Olimpiady Języka Rosyjskiego. Finałowy etap odbył się 16 i 17 kwietnia w Warszawie. Serdecznie gratulujemy!

Z radością informujemy, że Aleksander Trubiłowicz, uczeń klasy 3B, został laureatem XXVIII Olimpiady Filozoficznej, której zawody rozegrały się 16 kwietnia 2016  roku w Warszawie.  Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia i rozwijania filozoficznych pasji!

Z przyjemnością informujemy, ze uczennice kl 1C Joanna Frydrych oraz Lidia Konasiuk zostaly finalistkami 39 Olimpiady Jezyka Francuskiego! Gratulujemy uczennicom oraz opiekunowi p. Elizie Urban. Felicitations !

Program zebrania z rodzicami
17 kwietnia (niedziela) 


GIMNAZJUM


Klasy 1 i 2:
- godz. 9.00 - Msza św. w kaplicy szkolnej,
- godz. 10.00 - Spotkanie z wychowawcami w salach.

Klasy 3:
- godz. 9.00 - Msza św. w kaplicy szkolnej,
- godz. 10.00 - Spotkanie z wicedyrektorem nt. rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych (aula),
- godz. 10.30 - Spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych.

Dla wszystkich klas:

- godz. 10.30 - 11.30 - konsultacje z nauczycielami.

LICEUM

- godz. 11.00 - Msza św. w kaplicy szkolnej,
- godz. 12.00 - Spotkanie z wychowawcami w salach,
- ok. godz. 12.30 – 13.30 - Konsultacje z nauczycielami.

Spotkanie z wychowawcami nie dotyczy klas maturalnych. Możliwe jednak będą indywidualne konsultacje rodziców z nauczycielami.

 

Z inicjatywy Rady Rodziców po mszach świętych będzie przeprowadzona zbiórka datków na pomoc dla p. Marka Gędka - ojca naszych uczniów i absolwentów, którego leczenie nie jest refundowane przez NFZ. Bliższe informacje będą podane na zebraniu.


W związku z dużą ilością samochodów parkujących podczas zebrań na parkingu szkolnym prosimy w miarę możliwości o parkowanie samochodów poza terenem szkoły.
Prosimy również nie zastawiać innych samochodów oraz nie parkować na wjeździe i trawnikach.

Przedstawiamy galerię zdjęć z Dnia Otwartego w naszym liceum. Nasi goście - uczniowie trzecich klas gimnazjalnych - mieli okazję poznać lepiej naszą szkołę uczestnicząc w różnorodnych spotkaniach i warsztatach tematycznych prowadzonych przez naszych licealistów. Zapraszamy do Biskupiaka!

Z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w internetowym quizie poświęconym okolicznościom chrztu Polski i czasom panowania Mieszka I. Test będzie się składał z 20-25 zamkniętych zadań, czas odpowiedzi - ok. 1 minuty. Warunkiem udziału jest posiadanie telefonu komórkowego z dostępem do internetu (3G lub LTE). Quiz odbędzie się w dniu 21 kwietna 2016r. w auli szkolnej, na 4 godzinie lekcyjnej. Zapisy chętnych przyjmują nauczyciele historii do wtorku 19 kwietnia.
Cenne nagrody - niespodzianki ufundowało Stowarzyszenie Absolwentów Biskupiaka.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki.

14 kwietnia 2016r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, który swoją działalność rozpocznie w nowym roku szkolnym.
Liceum reprezentować będą:
Mateusz Pasek 1B (przewodniczący)
Karolina Malesa 1C (zastępca)
Krystian Kosiarski 1B (skarbnik).
                                       W gimnazjum będą to:
Łucja Kuźma 1gB (przewodnicząca)
Anna Wasil 2gC (zastępca)
Natalia Łepik 2gB (skarbnik).
Nowym samorządowcom gratulujemy i życzymy powodzenia.

Serdecznie gratulujemy Marcie Korbel, uczennicy klasy 3A, tytułu finalisty 40 Olimpiady Języka Angielskiego. Etap centralny Olimpiady odbył się w dniach 11-12 kwietnia 2016r. w Poznaniu.

Z radością informujemy, że Aleksandra Król, uczennica klasy 2C została tegoroczną finalistką XLII edycji ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej, której zawody rozegrały się w dniach 1-3 kwietnia 2016r.w Gdańsku Jelitkowie. Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Test wiedzy o Lublinie w czasach królów elekcyjnych przeprowadzony 11 kwietnia 2016 r. wyłonił zwycięzcę w kategorii liceów. Drużyna z Pallotyńskiego Liceum im. Stefana Batorego w Lublinie zajęła pierwsze miejsce, zaś reprezentacja I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie stanęła na drugim miejscu podium. W czwartek 14 kwietnia 2016 r. o godzinie 15:30 rozpocznie się uroczyste wręczenie nagród, zapraszamy wszystkich uczestników.

 

Z wynikami XX jubileuszowej edycji Konkursu Matematycznego im. ks. F. Jakóbczyka można zapoznać się tutaj

W dniu 9 kwietnia 2016r. gościliśmy szóstoklasistów ze szkół podstawowych i ich rodziców. Zainteresowani naszą szkołą mogli uczestniczyć w konkursach i prezentacjach przygotowanych przez naszych gimnazjalistów i porozmawiać z nimi o nauce w Biskupiaku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i do spotkania w nowym roku szkolnym.

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty do naszego liceum.
W programie: HISZPAŃSKA FIESTA, ROBOTYKA, FRANCUSKA KAWIARENKA, POKAZY CHEMICZNE, BIOLOGICZNE, FIZYCZNE, GRY MATEMATYCZNE, ROYAL PANORAMA, PRL W PIGUŁCE, ROSYJSKI Z MASZKĄ, GEOGRAFICZNY KALEJDOSKOP, WARSZTATY GRAFIKI KOMPUTEROWEJ PHOTOSHOP I COREL DRAW. PONADTO POKAZY SPORTOWE, RATOWNICTWA MEDYCZNEGO, KOŁA STRZELECKIEGO I KOŁA OBRONNOŚCI, SPOTKANIA Z OLIMPIJCZYKAMI I HELPSTERAMI, CZŁONKAMI KLUBU ŻEGLARSKIEGO, OTWARTE DRZWI INTERNATU I BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
13.04.2016   godz. 12:00

W marcu 2016 roku zakończyła się pierwsza edycja Akademii Młodych Dziennikarzy, w której udział brały uczennice z klasy III c – Anna Macech i Patrycja Popiołek. Warunkiem jej ukończenia było przygotowanie wspólnej pracy zaliczeniowej, w przypadku specjalizacji radiowej – słuchowiska. Nasz wkład w ten projekt polegał na napisaniu scenariusza. Miałyśmy na to miesiąc – tyle, ile trwała przerwa pomiędzy spotkaniami. Największą trudność stanowiło to, że wszystko musiałyśmy przekazać jedynie za pomocą słów i dźwięków. Ta trudna praca została jednak nagrodzona
i znalazłyśmy się w gronie pięciu wyróżnionych osób

Laureatami I stopnia (10 najlepszych w kraju) IX Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH (Geografia z elementami geologii) zostali: Michalina Sadurska z II e (87 %) i Michał Maciąg z III d. (86 %) Gratulujemy !

Laureatami IX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" zostali:
Paweł Bury z klasy IIIB - Matematyka - 100% i Fizyka - 98%
Jakub Narodowiec z klasy IIB - Chemia 80%

Gratulujemy !

Z wynikami można zapoznać się tutaj. W poniedziałek 11 kwietnia o godzinie 15:30 przeprowadzimy test z zakresu konkursu, aby wyłonić zwycięzcę w kategorii liceów. Zapraszamy dwie najlepsze drużyny z kategorii liceów do gmachu Biskupiaka. W najbliższych dniach opublikujemy termin wręczenia nagród, zapraszamy wszystkich uczestników. Gratulujemy!

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 3C Joanna Pańkowska zajęła III miejsce w III Wojewódzkim Konkursie Gramatycznym Języka Rosyjskiego „Sprawdź siebie”. Konkurs odbył się 5 kwietnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Patronat nad nim objęli JM Rektor PWSZ prof. dr hab. Józef Zając i Lubelskie Stowarzyszenie Tłumaczy.

Gratulujemy!

Na poligonie pod Zamościem 2 kwietnia odbyło się zakrojone na szeroką skalę połączone zgrupowanie Polowej Drużyny Sokolej, Strzelca i pewnej szkoły wojskowej. Po apelu początkowym wybrani sokoli udali się na zajęcia saperskie, a reszta oddziału ćwiczyła strzelanie z polskich karabinów – Beryli.

Z radością informujemy, że Michał Maciąg uczeń klasy IIIB zajął I miejsce, a Joanna Pańkowska z klasy IIIC – III miejsce w V Konkursie Wiedzy o Rosji (Język – Kultura – Historia – Realia) organizowanym przez Instytut Filologii Słowiańskiej KUL. Honorowy patronat nad nim objął Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych dr hab. Hubert Łaszkiewicz, prof. KUL. Konkurs odbył się 4 kwietnia. Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!

Miło nam poinformować, ze do zmagań matematycznych w tegorocznej edycji konkursu przystąpiło 486 uczniów z blisko 60 gimnazjów z województwa lubelskiego. Cieszymy się, ze ten konkurs zyskuje coraz większe grono miłośników, co jest niewątpliwie zasługą Waszych nauczycieli matematyki – Przyjaciół Konkursu.

Zapraszamy do udziału w historycznej grze miejskiej "Lublin w czasach królów elekcyjnych", która odbedzie się 6 kwietnia 2016r. Więcej szczegółów w regulaminie załączonym poniżej.

 

regulamin__gry__miejskiej_184800.pdf

wyrazam_zgode_na_udzial_mojego_dziecka_12071.docx

W dniach 17- 19 marca 2016 r. w Poznaniu odbyły się eliminacje Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności na szczeblu centralnym. W każdym z trzech etapów olimpiady pierwsze miejsce uzyskałaWeronika Lebowa z klasy III a i we wspaniałym stylu zdobyła tytuł Zwycięzcy XX Olimpiady Wiedzy  o Żywieniu i Żywności.

,,Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja”

                                          Sekwencja wielkanocna

  

Drodzy Nauczyciele i Pracownicy,

Drodzy Uczniowie i Absolwenci,

Szanowni Rodzice i Przyjaciele Biskupiaka!

 

Na nadchodzące dni Świąt Paschalnych przekazuję wszystkim serdeczne życzenia głębokiego przeżycia Tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa!

W świecie targanym niepokojami, zagubieniem i przemocą niech Jego zwycięstwo nad grzechem i śmiercią budzi w nas ufność w moc i opiekę Miłosiernego Boga. Niech Jego łaska przemienia nasze codzienne trudy i pozwala doświadczyć Jego umacniającej bliskości.

Życzę wszystkim błogosławionych Świąt i radosnego Alleluja!

 ks. Grzegorz Strug

Zapraszamy do galerii zdjęć z ostatniego dnia przedświątecznego. Tradycyjnie, odbyły się wtedy spotkania klasowe, rozpoczęte poświęceniem pokarmów i życzeniami świątecznymi.

W sobotę 19 marca AD 2016 miało miejsce zgrupowanie PDS. Zajęcia odbyły się w jednostce wojskowej w okolicach Zamościa. Poranek był mroźny, ale dzięki przezorności pana Szynkarczuka nie czuliśmy się jak Niemcy pod Stalingradem, bo dostaliśmy wojskowe kurtki ocieplane, zwane bechatkami.

W piątek 18 marca uczniowie klasy ID o nachyleniu biologiczno- chemicznym pod opieką nauczyciela biologii Marzeny Turek uczestniczyli w zajęciach w Zakładzie Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dzięki uprzejmości pana prof. dr hab. Janusza Kockiego oraz jego współpracowników nasi uczniowie mogli poznać tajniki pracy genetyków, zobaczyć aparaturę stosowaną w badaniach klinicznych, a także trochę pobawić się w laborantów.

Dnia 17 marca w III Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Andersa w Chełmie odbył się VIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Rosyjskiej. W konkursie uczestniczyło 20 młodych miłośników poezji  z całego województwa.

Naszą szkołę reprezentowali Natalia Wierzbicka z kl. 2C i Bartek Mroziński z 1B. Talent recytatorski obydwojga został doceniony przez wymagające jury.  Za recytację poezji Aleksandra Puszkina Natalia zdobyła 1 nagrodę, zaś Bartek recytował poezję Sergiusza Jesienina i został uhonorowany 3 miejscem. Gratulujemy!

W pierwszą sobotę marca odbył się etap okręgowy XLVII Olimpiady Języka Rosyjskiego. Z naszej szkoły do zadań konkursowych przystąpiły 3 osoby – Joanna Pańkowska z kl. 3C, Dariya Holovachko i Michał Wilke z kl. 2D. Do etapu centralnego, który odbędzie się 16 i 17 kwietnia br. zakwalifikowały się 2 osoby – Joanna Pańkowska, uzyskując w etapie okręgowym 94 punkty/100 i 2 lokatę i Michał Wilke odpowiednio 92 p i 4 miejsce. Dariya Holovachko otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie centralnym!

We wtorek 22 marca będzie możliwość spotkań konsultacyjnych rodziców z nauczycielami i wychowawcami w godz. 17.00 - 18.00

Z przyjemnością informujemy, że uczennica Karolina Polak z klasy 3C została laureatką Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym i finalistką Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej.

14 marca 2016 roku odbyła się IV edycja gry miejskiej "Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni", poświęconej w tym roku bohaterskim kobietom. Corocznie organizowany przez SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie konkurs zgromadził 15 drużyn ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Lublina i z województwa lubelskiego. W szranki stanęła także reprezentacja naszego liceum. Zadania wymagały zarówno wiedzy historycznej, w tym znajomości życiorysów kobiet walczących z systemem komunistycznym, jak również umiejętności praktycznych, na przykład sprawnego rozszyfrowania zakodowanej informacji, czy opatrzenia konkretnego typu rany. Drużyna z 2B "Bizancjum" w składzie: Kamil Gruszka, Krzysztof Siegieda i Karol Samorański pod opieką pana prof. Przemysława Rosowskiego świetnie poradziła sobie z zadaniami i zdobyła pierwsze miejsce pośród drużyn licealnych.

Uczennica klasy 2gD Aleksandra Antoniak zajęła trzecie miejsce w IV edycji międzyszkolnego konkursu Kraje hiszpańskojęzyczne na świecie”, organizowanego przez III LO im. Unii Lubelskiej pod patronatem Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii w Polsce. Serdecznie gratulujemy!

Dwunastego marca odbyło się zgrupowanie Polowej Drużyny Sokolej. Całość zaczęła się ok. godziny ósmej, a potrwała do wpół do trzeciej. W ćwiczeniach wziął udział pluton pierwszy, trzeci i czwarty (żeński). Na początku 1. oddział poszedł na strzelectwo, Biskupiak, czyli trzeci, na musztrę, a dziewczęta na zajęcia z ratownictwa medycznego. Potem trzeci udał się na strzelectwo, a pierwszy z czwartym na symulację przejęcia konwoju. Na koniec „czwórka” zajęła strzelnicę, a pluton pierwszy i trzeci uczył się dla odmiany ratowania życia. Zajęcia jak zawsze były profesjonalnie poprowadzone i sprzyjały rozwijaniu nabytych umiejętności.

W najbliższą sobotę (19 marca) zapraszamy wszystkich młodych miłośników królowej nauk do zmagań matematycznych. Do rywalizacji zgłosiło się 613 uczniów klas gimnazjalnych z 66 szkół. Prezentujemy szkoły wraz z podaniem liczby zgłoszonych zawodników.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu i omówieniem wyników.

Laureaci

Omówienie_wynikow

W dniach 8-9 marca 2016r. już po raz czwarty w naszej szkole odbyły się modelowe obrady ONZ, szerzej znane jako BisqMUN. Tegoroczne posiedzenie zapowiadało się naprawdę bardzo interesująco. Na szczęście delegaci nie zawiedli. W komisjach i na zgromadzeniu ogólnym dyskutowano o kryzysie migracyjnym w Europie i dostępie krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu do broni jądrowej.

Do finału drużynowej Ogólnopolskiej Olimpiady "Sowa Matematyczna" zakwalifikowała się drużyna uczniów w składzie: Paweł Bury, Błażej Czajka, Michał Maciąg i Jan Mycka - wszyscy z klasy IIIB. Gratulujemy !

5 marca 2016 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki odbyła się VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego o zasięgu wojewódzkim dla Gimnazjalistów “Wędrujemy po mapie świata”. Tegoroczna edycja podobnie jak ubiegłoroczna została objęta HONOROWYM PATRONATEM LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY – Pana Krzysztofa Babisza i HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA LUBLIN Pana Krzysztofa Żuka.
Do udziału w konkursie przysłano zgłoszenia ponad 500 uczniów z około 90 szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego.
Frekwencja dopisała. Wszystkie sale lekcyjne na trzech piętrach Biskupiaka oraz szkolna aula zamieniły się w sale konkursowe. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznych rekolekcji wielkopostnych, które odbyły się w dniach 29.02-04.03.2016r. W tym roku poprowadził je ks. Bartłomiej Król, sercanin i siostra Teresa ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

Rodziców i uczestników obydwu tegorocznych warsztatów językowych w Wielkiej Brytanii zapraszamy na spotkanie organizacyjne z pilotem, panem Krzysztofem Owczarkiem, które odbędzie się 7 marca 2016r. o godz. 17 w szkolnej auli.

1 marca 2016r. w Lublinie miał miejsce Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Polowa Drużyna Sokola wzięła udział w przejściu z Placu Litewskiego na Plac Zamkowy, a następnie pomagała w czynnościach organizacyjnych. W części uroczystej uczennice Biskupiaka złożyły kwiaty pod pomnikiem pamięci żołnierzy AK-WiN ze zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego-Zapory.

Po przemówieniach zaproszonych gości, w tym potomków żołnierzy wyklętych, miał miejsce koncert zespołów i solistów wykonujących utwory o tematyce patriotycznej.

28 lutego 2016r., w niedzielę, odbył się bieg poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zaczął się o 10. Trasy były dwie: krótsza licząca 1963 m - 1963 to data śmierci ostatniego z Niezłomnych, „Lalka” - wiodła przez malownicze lasy i wąwozy wokół Kazimierza Dolnego. Dłuższa, mająca mniej więcej 5 km, ciągnęła się wzdłuż Wisły, w tym samym zacnym mieście, co poprzednia.

W przygotowaniu i koordynacji pomagała oczywiście Polowa Drużyna Sokola, z patriotyzmem za pan brat. Z powodu szczytnego celu biegu i ładnej pogody, udział wzięło bardzo wielu ludzi - młodzi, starsi, rodziny z małymi dziećmi, a nawet ksiądz w sutannie. Po samych zawodach najlepsi dostali medale, a każdy, kto chciał mógł spróbować wojskowej grochówki i jazdy konnej w stylu kawaleryjskim. Był to szlachetny gest pamięci wobec tych, którzy zginęli w walce za prawdziwie wolną Polskę.

 

Bardzo serdecznie gratulujemy naszym uczniom, którzy zakwalifikowali się do trzeciego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH:

Pawłowi Buremu, klasa 3B, (matematyka, fizyka), Michałowi Maciągowi, 3B, (geografia z elementami geologii); Jakubowi Narodowcowi , 2B, (chemia) oraz Michalinie Sadurskiej, 2E, (geografia z elementami geologii). Życzymy dalszych sukcesów!

Z radością informujemy, że Aleksander Trubiłowicz został Zwycięzcą Zawodów Okręgowych XXVIII Olimpiady Filozoficznej. Uzyskana punktacja pozwala Komitetowi Okręgowemu OF w Lublinie rekomendować naszego ucznia do Finału Zawodów Centralnych XXVIII Olimpiady Filozoficznej. Relację z przebiegu Konkursu można zobaczyć tu: link
Gratulujemy i życzymy sukcesów w Warszawie!

Z przyjemnością informujemy, że do finału 62 Olimpiady Chemicznej awansował Jakub Narodowiec z klasy 2B. Gratulujemy i życzymy sukcesów w finale!

Uczestnikom Konkursu „Wędrujemy po mapie świata” przypominamy o konieczności posiadania przy sobie legitymacji szkolnej oraz podpisanego przez rodzica (lub prawnego opiekuna) oświadczenia o możliwości przetwarzania danych osobowych (druk do pobrania ze strony szkoły). Uczniowie, biorący udział w konkursie oprócz przyborów do pisania powinni mieć linijkę a także bardzo przydatna może być lupa.

Wszystkich uczestników konkursu prosimy o punktualne przybycie (5 marca – godzina 10.00)

Organizatorzy Konkursu

Przyznane zostały stypendia za wyniki w pierwszym półroczu roku szkolnego 2015/2016

Gimnazjum - link

Liceum - link

Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy !

W finale 40 Olimpiady Języka Angielskiego reprezentować nas będzie Marta Korbel z klasy 3A. Serdecznie gratulujemy i zyczymy dalszych sukcesów!

W marcu bieżącego roku odbędą się zawody finałowe XLII Olimpiady Historycznej, w której reprezentować nas będzie Aleksandra Król z klasy 2C. Gratulujemy i życzymy sukcesów!

Do finału XXXIX Olimpiady Języka Francuskiego zakwalifikowały się Joanna Frydrych i Lidia Konasiuk z klasy 1C. Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszam uczniów gimnazjum, głównie  klas trzecich, zainteresowanych ekologią do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Poleskim Parku Narodowym.

Etap szkolny konkursu odbędzie się w piątek 18 marca 2016 o godzinie 14.45  w sali 313.

Zgłoszenia uczniów chętnych do udziału w konkursie przyjmuje do dnia 14 marca 2016 nauczyciel biologii Marzena Turek. 

Do etapu okręgowego zostaje zakwalifikowanych 3 uczniów , którzy uzyskają najwyższe wyniki na etapie szkolnym. W załączniku znajduje się regulamin konkursu.

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbędą się wg następującego porządku:
poniedziałek (29 lutego) - klasy trzecie LO oraz 2A, 2B, 2C;
wtorek (1 marca) - klasy pierwsze LO oraz 2D i 2E;
środa (2 marca) - klasy pierwsze i drugie gimnazjum;
czwartek (3 marca) - klasy trzecie gimnazjum;
piątek (4 marca) - nabożeństwo drogi krzyżowej i msza św. w bazylice oo. Dominikanów.

Bardzo serdecznie gratulujemy Karolinie Polak, uczennicy klasy 3C awansu do finału Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym i życzymy sukcesów na etapie centralnym!

Weronice Lebowej z klasy 3A gratulujemy awansu do finału XX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Życzymy sukcesów na etapie centralnym!

Karolina Polak, uczennica klasy 3C została zakwalifikowana do finału Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie w roku szkolnym 2015/2016. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Do finału tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej zakwalifikowała się Karolina Polak, uczennica klasy 3C. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Informujemy, że 22 lutego sekretariat i księgowość będą nieczynne. W pozostałych dniach sekretariat i księgowość czynne są w godzinach od 8.00 do 14.00

W dniach 8-9 lutego w auli szkolnej oraz sali 210 odbyła się kolejna edycja tej znanej już i popularnej w naszej szkole imprezy. W poniedziałek odwiedziła nas grupa miłośników historii Chorągwi Zamku w Zawieprzycach, która zaprezentowała stroje, uzbrojenie oraz   rozrywki z czasów sarmackich. Przy tej okazji mieliśmy możliwość poznać oryginalną broń z kolekcji p. dr. Leszka Czarneckiego – kolekcjonera i miłośnika militariów. Poza tym grupy uczniów uczestniczyły w warsztatach kaligraficznych, heraldycznych oraz gier, zabaw i rozrywek szlacheckich. Tę część dopełniła przebieralnia w stroje z epoki sarmackiej Na zakończenie pierwszego dnia odbył się wykład dr. hab. J. Chachaja - Zagadkowe początki państwa polskiego. czytaj całość

Już po raz kolejny Rodzice naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w warsztatach psychoedukacyjnych nt : " Jak skutecznie rozmawiać z nastolatkiem '', zorganizowanych w dniach 13.01-10.02.2016 r. prowadzonych przez p. A. Lalik- Korzeń. Podczas spotkań Rodzice nawzajem siebie wspierali w rozwiązywaniu problemów w  kontaktach z nastolatkami, uczyli się lepszej komunikacji interpersonalnej, a przede wszystkim dzielili się ze sobą refleksją nad własną postawą wychowawczą i wymieniali się swoimi doświadczeniami. Jeszcze raz gratulujemy Rodzicom odwagi w podejmowaniu nauki dialogu i kształtowaniu więzi opartych na wzajemnym szacunku.

W sobotę 30 stycznia na zakończenie tegorocznej akcji na rzecz dzieci obciążonych genetycznie odbył się ,,Bal...na 47 chromosomów”. Nasze wolontariuszki: Kasia, Ania, Natalia i Karolina z 3ga oraz Tosia, Julka, Agnieszka i Dorota z3gd bawiły się wspólnie z dziećmi w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dzień wcześniej uczniowie z 2ga i 3ga przygotowywali paczki mikołajowe dla dzieci. Nasi wolontariusze współpracowali z koleżankami i kolegami z Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję .

8 i 9 lutego (poniedziałek i wtorek) w godz. 16.30 - 19.30 odbędą się kolejne części szkolenia dla nauczycieli "Bezpieczna szkoła w strefie Schengen". Zapraszamy nauczycieli z naszej szkoły oraz zgłoszonych nauczycieli z innych szkół.

Zebranie uczestników Zimowiska w Zakopanem 2016,

Odbędzie się we wtorek (9 lutego) o godz. 10.35 w auli szkolnej.

Obecność obowiązkowa !!

Po raz czwarty już odbyły się ProPsy IV – Dni Psychologiczno – Profilaktyczne: „Zobacz człowieka w człowieku”.

27.01. (czwartek) – na czterech godzinach lekcyjnych wszyscy mogli obejrzeć przedstawienie pt: „konflikty24.pl”. Aktorsko i śpiewnie zaprezentowali się w nim uczniowie klasy 2C, a także gościnnie Ola z 2E, Alek i Michał z 3B. Wsparciem reżyserskim służyła p. Zofia Świnarska, natomiast opieką merytoryczną – p. Iwona Kowalewska. 28.01. (piątek) – o godz. 9:25 równolegle rozpoczęło się 5 warsztatów, w których uczestniczyli zainteresowani uczniowie. czytaj więcej

29 stycznia (piątek) odbędzie się zebranie z rodzicami podsumowujące I półrocze roku szkolnego:

gimnazjum - godz. 16.30,

liceum - godz. 18.00. Zebranie nie dotyczy klas maturalnych.

Trzy lata, właśnie tyle dane było niektórym z nas czekać na to wiekopomne wydarzenie. Bynajmniej nie chodzi tu o egzamin gimnazjalny czy maturę, ale o coś znacznie ważniejszego w życiu każdego ucznia. Wszak kulig nie zdarza się często. Tak więc, w pewien sobotni poranek, zaopatrzywszy się w sześć warstw ubrań i herbatę, ruszyliśmy w nieznane. Prawdę mówiąc, nie aż tak nieznane, bo przecież Roztocze zdarzyło nam się już kiedyś odwiedzić, ale mniejsza o to. 

W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego w 29 konkursach i olimpiadach przedmiotowych w liceum 62 naszych uczniów awansowało do etapów okręgowych lub wyższych.

Bardzo serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach.

Poniżej przedstawiamy pełną listę konkursów i ich uczestników.

 

Po raz czwarty w dniach 27.01 - 28.01.2016 zapraszamy na organizowane przez nas ProPsy, czyli Dni Psychologiczno - Profilaktyczne. W tym roku odbędą się one pod hasłem "Zobacz człowieka w człowieku". 
Tradycyjnie już będą trwały dwa dni. Pierwszego dnia (27.01) obejrzycie przedstawienie profilaktyczne pt: "konflikty24.pl" w wykonaniu klasy 2C przy współudziale uczniów z klasy 3B. Szczegóły odnośnie udziału poszczególnych klas w spektaklu będą umieszczone na tablicach informacyjnych. A drugiego dnia w godzinach 9:25 - 12:25/13:25 możecie skorzystać z warsztatów, które pomogą Wam rozwinąć swoje kompetencje osobiste. czytaj więcej

Od 25 stycznia będą obowiązywały niewielkie zmiany w planie lekcji. Zmiany te dotyczą tylko niektórych oddziałów klasowych. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami zarówno uczniów jak i nauczycieli.

W dniach 8-28 stycznia 2016 w szkole prowadzona jest akcja zbiórki słodyczy i maskotek ( małych pluszaków) dla około 200  dzieci obciążonych genetycznie , podopiecznych Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

 

21 grudnia 2015r. w naszej szkole odbył się koncert charytatywny, z którego dochód został przeznaczony dla chorej na kostniako-mięsaka Justyny. Na scenie wystąpił p. Łukasz Jemioła, Ela Gabryel, Milena Tomaka, Eucharystyczny Ruch Młodych, trio MMK i Kulawe Łanie. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenki płynące prosto z naszych serc. Dzięki zainteresowaniu Radia Lublin na koncert przyszło wiele osób spoza naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zbiórki funduszy. Już 10 stycznia Justyna rozpoczęła protonoterapię. Jeszcze raz dziękujemy!
Organizatorzy

Dzień po Objawieniu Pańskim, 7 stycznia, w Archikatedrze Lubelskiej odbyła się msza święta w intencji wielkich Polaków, działaczy niepodległościowych: Ignacego Paderewskiego,  w 75. rocznicę śmierci; Romana Dmowskiego, w 77. rocznicę śmierci, a także uczestników powstania śląskiego. Oprócz licznych pocztów sztandarowych, uroczystość uświetnili obecnością swą członkowie Polowej Drużyny Sokolej. Po nabożeństwie towarzystwo udało się na Plac Litewski, by oddać honory przy pomniku. Mimo zimna na dworze każdy był zadowolony, że bierze w tym udział, bo obowiązkiem Polaka jest pielęgnować pamięć o bohaterach przeszłości i dbać o ich dobre imię.

Krótka informacja i kilka zdjęć znajduje się na stronie "Kuriera Lubelskiego":   http://www.kurierlubelski.pl/aktualnosci/art/9263982,lublin-uczcili-pamiec-wielkich-polakow-przypomnieli-o-powstaniu-zdjecia,id,t.html

Uczniowie naszego liceum: Tomasz Durda - IB, Paweł Bury - IIIB, Błażej Czajka - IIIB, Jan Mycka - IIIB zakwalifikowali się do II etapu (trójstopniowej) IX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" w dziedzinie MATEMATYKA. Gratulujemy i życzymy sukcesu na kolejnym etapie !

Z radością informujemy, że Joanna Pańkowska z klasy IIIc (opiekun p. Anna Marzec) oraz DariyaHolovachko i Michał Wilke z klasy IId (opiekun p. Anna Janecka) zakwalifikowali się do II etapu XLVII Olimpiady Języka Rosyjskiego. Eliminacje okręgowe odbędą się 5 marca 2016r. na Wydziale Humanistycznym UMCS. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

W dniu 8 stycznia o godzine 16:30 odbedą się zabrania z rodzicami uczniów klas 3 LO.

Zebranie klasy 3A odbedzie się w innym terminie z powodu nieobecności wychowawcy.

 

W piątek 8 stycznia będzie możliwość spotkań konsultacyjnych rodziców z nauczycielami i wychowawcami w godz. 17.00 - 18.00.

W czasie ferii sekretariat szkoły oraz księgowość przyjmuje interesantów w godzinach od 8.00 do 14.00.

W środę 28 stycznia w szkolnej auli o godz. 15:30 rozpocznie się koncert charytatywny na rzecz Julki Piskorskiej pod hasłem "Razem możemy więcej - wspólnie pomóżmy Julce stanąć na własne nogi".
Wystąpi p. Łukasz Jemioła i duet: Maciek Malec i Bernard Robak.
Wejściówką jest min. 5zł, a zebrane fundusze zostaną przekazane na leczenie dziewczynki.

Więcej informacji o Julce na stronie: http://www.julkapiskorska.pl/

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.