2016-02-12

Kolejne Dni Historyczne w Biskupiaku już za nami…

W dniach 8-9 lutego w auli szkolnej oraz sali 210 odbyła się kolejna edycja tej znanej już i popularnej w naszej szkole imprezy. W poniedziałek odwiedziła nas grupa miłośników historii Chorągwi Zamku w Zawieprzycach, która zaprezentowała stroje, uzbrojenie oraz   rozrywki z czasów sarmackich. Przy tej okazji mieliśmy możliwość poznać oryginalną broń z kolekcji p. dr. Leszka Czarneckiego – kolekcjonera i miłośnika militariów. Poza tym grupy uczniów uczestniczyły w warsztatach kaligraficznych, heraldycznych oraz gier, zabaw i rozrywek szlacheckich. Tę część dopełniła przebieralnia w stroje z epoki sarmackiej Na zakończenie pierwszego dnia odbył się wykład dr. hab. J. Chachaja - Zagadkowe początki państwa polskiego. czytaj całość

Wtorek rozpoczął się od umilenia czasu przez śpiewy historyczne, przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Montaż słowno- muzyczny przeprowadził nas przez epoki od średniowiecza (Gaude Mater…) do czasów najnowszych (Mury..). Repertuar powtarzany był dwukrotnie i cieszył się dużą popularnością.

Następnie odbył się wyczekiwany przez wielu quiz internetowy na temat historii Biskupiaka, w którym wzięło udział 52 (w porywach) uczniów. Zwycięzcą, po pasjonującej rywalizacji ze znaną już „myszką01” oraz „dziubaczerem” okazał się uczeń klasy 1ga Jakub Szulej, który najlepiej i najszybciej odpowiedział na 20 pytań. Do niego powędrowała też nagroda główna – czytnik książek e-book, ufundowana przez Stowarzyszenie Absolwentów.   

Po zakończonym quizie tradycyjnie już odwiedził nas z nowym wykładem absolwent naszej szkoły Mateusz Kosonowski – student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wygłosił prelekcję okolicznościową p.t „1050 rocznica chrztu Mieszka I”

Ostatnim, jak się okazało później najatrakcyjniejszym punktem programu, było spotkanie z autorami internetowego cyklu „Historia bez cenzury” –znanym youtuberem Wojtkiem Drewniakiem i przygotowującym program Tomaszem Okoniem. Zaprezentowano w sposób humorystyczny postać ks. Józefa Poniatowskiego, wielkiego amanta ale także gorliwego patrioty okresu walk o niepodległość przełomu XVIII i XIX w.

Ze swojej strony chcemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia tegorocznych Dni Historycznych – w szczególności: Państwu Woźniackim, rodzicom Antka z kl. 2gd, Stowarzyszeniu Chorągwi Zamku w Zawieprzycach, uczniom klasy 2gd, którzy pomagali w ramach projektu edukacyjnego, wykładowcom za ciekawe prelekcje, grupie muzycznej, która przygotowywała się przez kilka tygodni poświęcając swój czas, Stowarzyszeniu Absolwentów za cenne nagrody w quizie, wszystkim pozostałym wyżej nie wymienionym oraz Państwu nauczycielom za umożliwienie udziału młodzieży w spotkaniach i życzliwość.

Organizatorzy. 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.