2016-12-11

Lekcja żywej historii

W dniu 8 listopada do sali 210 zawitała ekipa TVP 3 Lublin z misją przygotowania materiału do kolejnego odcinka programu Wyklęci-Niepokonani Lubelszczyzny. Przy tej okazji uczniowie klasy 3C, wraz z grupą szkolnych harcerzy, uczestniczyli w nagraniach poświęconych postaci Jerzego Jasińskiego – członka Szarych Szeregów, zapomnianego bohatera II wojny światowej. Lekcję żywej historii o panu Jerzym przeprowadził również kombatant Szarych Szeregów, autor wielu publikacji na temat konspiracji pan Leszek Guz (pseudonim „Rymwid”).

Prelegent wprowadził nas w swoją działalność niepodległościową, jak również podzielił się refleksjami nad sytuacją w Lublinie czasów wojny i okupacji. Kolejną osobą zaproszoną do programu, która wzięła udział w nagraniu, była pani Bożena Jasińska - młodsza siostra naszego bohatera. Nakreśliła nam sytuację rodzinną, okoliczności, w których jej brat wstąpił do Szarych Szeregów, jego działalność wojenną oraz zmagania z nową rzeczywistością komunistycznej okupacji. Aby nie zdradzać szczegółów całego scenariusza programu, zapraszamy do jego obejrzenia już wkrótce na antenie regionalnej TVP 3 Lublin.

Audycje Wyklęci – Niepokonani Lubelszczyzny nadawane są we wtorki a przygotowuje i prowadzi je pani Bogna Bender-Motyka.

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.