2016-03-06

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY o zasięgu wojewódzkim dla GIMNAZJALISTÓW „Wędrujemy po mapie świata”

5 marca 2016 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki odbyła się VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego o zasięgu wojewódzkim dla Gimnazjalistów “Wędrujemy po mapie świata”. Tegoroczna edycja podobnie jak ubiegłoroczna została objęta HONOROWYM PATRONATEM LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY – Pana Krzysztofa Babisza i HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA LUBLIN Pana Krzysztofa Żuka.
Do udziału w konkursie przysłano zgłoszenia ponad 500 uczniów z około 90 szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego.
Frekwencja dopisała. Wszystkie sale lekcyjne na trzech piętrach Biskupiaka oraz szkolna aula zamieniły się w sale konkursowe. 

Do współzawodnictwa przystąpiło 424 uczniów. Do XXI LO dotarli uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami z różnych stron naszego województwa m.in. z następujących miejscowości i ich okolic: Abramowa, Adamowa, Batorza, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Bychawy, Bystrzejowic Pierwszych, Chełma, Chotyłowa, Garbowa, Izbicy, Jastkowa, Kalinówki, Józefowa, Krasienina, Kraśnika,  Krężnicy Jarej, Lubartowa, Liszna, Ludwina, Łaszczówki, Łęcznej, Łomaz, Majdanu Górnego, Milejowa, Niemiec, Opola Lubelskiego, Ostrowa Lubelskiego, Ostrówka, Parczewa, Podhorców, Przybysławic, Puchaczowa, Puław, Radzynia Podlaskiego, Ryk, Siennicy Różanej, Sosnowicy, Stężycy, Strachosławia, Suśca, Suchowoli, Trawnik, Urszulina, Ulanu Majoratu, Uścimowa, Woli Uhruskiej, Wólki Ratajskiej, Włodawy, Wilkowa, Zamościa, Zakrzówka, Zarzecza i in. a także z Lublina i Świdnika.Konkurs składał się z dwóch części następujących po sobie.
W pierwszej (trwającej 30 minut) uczniowie rozwiązywali test na który składały się zadania krótkiej odpowiedzi, uzupełnianie luk itp., przyporządkowania, jednokrotnego wyboru poprawnej odpowiedzi. W teście znajdowały się również mapki konturowe.
Zadania w pierwszej części dotyczyły znajomości mapy świata oraz zagadnień teoretycznych, związanych z mapą (np. skala mapy, interpretacja rysunków poziomicowych, metody przedstawiania różnych zjawisk i zagadnień na mapie itp.) W tej części konkursu uczniowie mieli również za zadanie między innymi: określić kierunki geograficzne na fragmencie siatki kartograficznej, rozpoznać rzekę Kongo na podstawie rysunku, z fragmentów siatek kartograficznych i umieszczonych w nich konturów półwyspów rozpoznać Półwysep Labrador i Półwysep Somalijski, rozpoznać województwa na mapce z podziałem administracyjnym Polski, podać nazwy państw w których znajdują się wulkany: Wezuwiusz i Hekla, nazwy kontynentów do których wlicza się powierzchnię wysp: Sumatra i Grenlandia, dopasować wybrane nazwy regionów geograficznych w Polsce do ich lokalizacji na mapce, dopasować nazwy wybranych wielkich miast świata do państw w których one znajdują się, dopasować nazwę sztucznego zbiornika wodnego do nazwy rzeki, podać stolice państw Burkina Faso i Afganistanu, podać nazwy cieśnin łączących wymienione akweny.     

                        W drugiej części (trwającej 40 minut) zawodnicy mieli uzupełnić puste miejsca w opisie relacji ze światowych mistrzostw szybowcowych, zorganizowanych na obszarze Australii. Sztab główny mistrzostw oraz miejsce rozpoczęcia zawodów znajdowało się w mieście Alice Springs.   

Uczestnicy konkursu korzystali z dołączonej kolorowej mapy świata formatu A3 i kolorowej mapy fizycznej Australii formatu A4, pochodzących z atlasów szkolnych. W tej części młodzież miała możliwość wykazać się umiejętnością praktycznego zastosowania mapy m.in. do znajdowania różnych miejsc, obliczania odległości rzeczywistej, odczytywania wartości współrzędnych geograficznych itp.
Zagadnienia związane z mapą i umiejętności praktycznego posługiwania się mapami należą do najważniejszych w nauczaniu geografii.

Uczestnictwo w konkursie międzyszkolnym rozwija zainteresowania geograficzne i pogłębia wiedzę uczniów z tego zakresu.
Każdy gimnazjalista, który przybył do XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie w dniu 5 marca miał możliwość spróbowania swoich sił w rozwiązywaniu zadań z geografii w obcej szkole wśród nowych koleżanek i kolegów.

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom geografii, którzy rozwijają pasje geograficzne wśród swoich Uczniów i licznie przybyli z młodzieżą na konkurs “Wędrujemy po mapie świata”.
Prace konkursowe zostały już sprawdzone przez Międzyszkolną Komisję Konkursową.

Oficjalna lista laureatów zostanie opublikowana na stronie szkoły w dniu 14 marca 2016 (poniedziałek) po przeprowadzeniu weryfikacji i opracowaniu sprawozdania.

Justyna Kozysa

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.