"W każdym człowieku powinno być coś, o czym wie tylko on sam. Człowiek bez choćby jednej tajemnicy jest jak orzech, z którego po rozłupaniu zostaje skorupa. Ludzie za często dbają tylko o skorupę."
"Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli braniu". Kolejny raz młodzież "Biskupiaka" wraz z opiekunem pomagali w przygotowaniu paczek świateczno-noworocznych w siedzibie akcji na ul. magnoliowej w Lublinie.
"Szukaj. Naucz sie szukać. Ksiązki nie dają odpowiedzi, nawet te najmądrzejsze, ale pomagają stwiać pytania. Wykrzycz je sama sobie, nawet gdybyś nigdy nie miala znależć odpowiedzi. Pytania są niezmienne, odpowiedzi często sie zmieniają." ( Dorota Terakowska, ONO)
Spotkanie z pieśnią patriotyczną w auli szkoły wpisało sie cykl wydarzeń szkolnych organizowanych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę!
Pontyfikat Jana Pawła II oddziaływał na cały świat i nie tylko na katolików. Stał się impulsem do zmian wykraczających poza horyzont jego życia. W 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, społeczność "Biskupiaka" spotkała się auli szkoły, żeby wspólnie, choć przez chwilę, we wspomnieniach wrócić do tamtej chwili. Dziekuję uczestnikom oraz uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie wydarzenia.
Marzena Radecka
Jeżycjadę można czytać wszędzie i wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku. Przyjaźń z rodziną Borejków można rozpocząć od dowolnego tomu a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki.
Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.
Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji.
"Nawet zabrali nam krzyż zrobiony z chleba do którego podziemnie modliliśmy się wspólnie" (Waldemar Richter)
Michał Laszczkowski, Paweł Libera
ZA MŁODZI NA KATYŃ. Relacje studentów z zesłania na Wschód
Celem publikacji jest ukazanie tragicznych losów pokolenia Polski Niepodległej na przykładzie młodej inteligencji. Ponad 100 niepublikowanych relacji osób zesłanych na Syberię i do Kazachstanu. Relacje te zbierane były w formie ankiet przez Biuro Historyczne Armii gen.Władysława Andersa w 1943 r. Spośród kilkunastu tysięcy zgromadzonych ankiet wybrano te, których autorzy w momencie wybuchu wojny byli studentami.
fragment z ankiety jednego z zesłanych...
SOPATA JAN
Ur. w 1915 r. Student i funkcjonariusz PKP. Brał udział w wojnie obronnej 1939r. Wzięty do niewoli 20 września 1939 r, został wywieziony do ZSRR i przebywał w obozach jenieckich w Szepietówce, Wołoczyskach i Starobielsku. Zwolniony 25 sierpnia 1941r., wyjechał na południe ZSRR i wstąpił do Armii gen. Władysława Andersa.
„Na skutek odniesionej rany szarpanej od granatu artyleryjskiego w bojach pod Chojnicami zostałem odtransportowany do Kowla do Szpitala Woj.[ennego] nr 107, mieszczącego się w Kowlu w szkole powszech. im. Prezydenta Ignacego Mościckiego. Dnia 20 września wkroczyły do Kowla wojska sowieckie. Na terenie szpitala pierwszym występem było zastrzelenie wartownika na bramie wjazdowej. Dalej ostrzelano z ulicy cały szpital z broni maszynowej! Szkło szyb i żyrandoli posypało się nam na głowy, pomimo,że flaga szpitalna P[olskiego] c[zerwonego] K[rzyża] tkwiła na zewnątrz widocznie [...] 28 września uformowano nas w czwórki i zapędzono na stację, skąd w paskudnych warunkach przetransportowano do Szepietówki. Po kilkudniowym pobycie, w czasie którego karmiono nas raz dziennie wstrętną zupą ze śmierdzącej kaszy, popędzono nas piechotą do Żytynia koło Równego. SpaliŚmy na polu, noce b. zimne [...] Na miejscu w Żytyniu umieszczono nas w budynkach, w których mieścił się K[orpus] O[chrony] P[ogranicza]. Dzięki pozostałym zapasom i pozostałemu ambulatorium opieka lekarska nieco się poprawiła! Rozpoczęła się krecia robota w wyszukiwaniu tzw. wrogich elementów przy pomocy b. wydajnej Żydów. Jako rezultat proces ppor Kopla, Kłopotowskiego, Placka itd. skazanych wyrokami od 5-10 lat. Bez względu na stan zdrowia pędzono nas na prace przy 30-stopniowym a nawet większym mrozie! [...]
Wszystkie pogadanki tzw. kulturalne były wychwalaniem komunizmu, piętnowaniem innych ustrojów, a zwłaszcza polskiego! Obrażano nasze uczucia narodowe, nazywając ojczyznę naszą "pokracznym dziecięciem paktu wersalskiego" -słowa powtarzane z mowy Mołotowa- i wiele, wiele innych! Pogadanki te wzbudziły wrogi stosunek naszych ludzi do władzy sowieckiej, z małymi wyjątkami - Żydzi i Ukraińcy - im trafiało to do przekonania!!![...] Z obozu Żytyń wywieziono mnie do Hoszczy i dalej do Tudorowa! Tu mieszkaliśmy w stajni, z której jeszcze nawóz zwierzęcy nie został usunięty! Szczury i myszy chodziły w nocy po twarzy! W styczniu 1941 r. przewieziono nas w zamkniętych wagonach do Wołoczysk! jako pożywienie w drodze chleb i śledzie bez wody.
W Wołoczyskach w stajni kołchozowej mogącej pomieścić 100 ludzi zamknięto nas 650 i nie wypuszczano nawet załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, do czasu odrutowania terenu obozu. I znowu szykany i naśmiewania się ze wszystkiego, co polskie!!! [...] Przed wybuchem wojny niemiecko-sowieckiej przepędzono nas do Podwołoczysk, skąd 29 czerwca rozpoczęliśmy marsz poprzez Wołoczyska, Winnicę, Zołotonoszę! Marsz ten znaczony był gęsto naszymi trupami! Ludzi nie mogących iść - strzelano!!! Maszerowaliśmy w warunkach okropnych! Ogromna spiekota, kurz i pył tworzyły na twarzy i ustach istne błoto zmieszane z własnym potem. Sięgających do przydrożnych rowów czy kałuż po odrobinę wody bito kolbami i kłuto bagnetami! Ludziom z wiosek, przez które przechodziliśmy i którzy wynosili nam wodę, a nawet i mleko i chleb nie pozwalano przystąpić przeklinano ich na swój sposób, a nas przedstawiając jako jeńców niemieckich - wieczystych swoich wrogów. Ich obywatele płakali nad naszym losem! Marsz odbywaliśmy do 50-70 km dziennie. W pewnym miejscu zatrzymano nas w lesie, w którym staliśmy 4 dni. Przez cały czas lał deszcz! Błoto powyżej kolan! O siedzeniu mowy nie było! Staliśmy całe 4 dni oparci po 3-4 o drzewo!A można było zmienić miejsce postoju na suche. Na skutek tych warunków czerwonka grasowała w naszych szeregach! Udokumentowaliśmy ślad naszej wędrówki licznymi mogiłami!
Pakt wyrywający nas z ich szarlatańskiej garści był dla nas istnym wybawieniem! W Starobielsku, dokąd nas przywieziono, wstapiliśmy w dniu 25 sierpnia 1941 r. w szeregi P[olskich] S[ił] Z[brojnych]”.
Sopata Jan
Ppor.
11 Ba[tali]on Sap.[erów] Kol.[ejowych]
Zakończyła się zbiórka darów w ramach 18 - tej Akcji Polacy Rodakom. Finał akcji odbył się 9 grudnia 2017 roku w Lublinie. Podczas uroczystego spotkania z zaproszonymi gośćmi, Senator Stanisław Gogacz, inicjator zbiórki darów dla Polaków zza wschodniej granicy, podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli akcję. Pan Senator podziękował także nam, całej społeczności Biskupiaka za zaangażowanie w zbiórkę darów w szkole oraz za przygotowanie paczek w siedzibie głównej, tj. na ul. Magnoliowej 8 w Lublinie. W tym roku, dzięki hojności darczyńców, udało się przygotować ponad 4500 paczek świąteczno-noworocznych z biało czerwoną flągą, w tym kilkadziesiąt z logo "Biskupiaka". Paczki trafią do polskich domów rodzin na Ukrainie i Białorisu.
Dziekuję uczniom klasy 1A oraz 2E, którzy pracowali wraz ze mną. Uczestniczyliśmy w przygotowaniu 1000 paczek.
Marzena Radecka
12 grudnia grupa grupa uczniów z naszej szkoły kolędowała w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodwoej w Lublinie. Kolędy oraz interpretacje wierszy w wykonaniu uczniów "Biskupiaka" dały uczestnikom (dzieciom z katolickiego Przedszkola im. św. Franciszka, młodym niepełnosprawnym ze Środowiskowego Domu Samopomocy "Absolwent", czytelnikom, gościom oraz bibliotekarzom) wiele radości i podniosłych wzruszeń i doznań estetycznych.
To był piękny występ, który z pewnością na długo zostanie w pamięci nas samych oraz uczestników spotkania.
Marzena Radecka
Z okazji przypadającego w 2016 roku 400-lecia śmierci Szekspira brytyjski wydawca Hegarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów jest kolekcja współczesnych powieści, wydanych w kilkunastu językach na całym świecie. Zapraszamy do lektury!
Trwa zbiórka darów na paczki świąteczno-noworoczne dla Polaków zza wschodniej granicy. Jednocześnie rozpoczęło się przygotowanie paczek z zebranych już darów. 30 listopada uczestniczyliśmy w pakowaniu 500 paczek.
Marzena Radecka
Przewodnik Śladami Księdza Stefana Wyszyńskiego. Lubelszczyzna-Zamojszczyzna-Ziemia Chełmska to publikacja upamietniająca związki Prymasa z Lubelszczyzną.
Poprzez Lubelszczyznę rozumie się tutaj historyczną diecezję lubelską, a więc również ziemię zamojską. O ile ukazanie obecności Stefana Wyszyńskiego w Lublinie czy Kozłówce nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, o tyle z przewodnika dowiemy się również, co połączyło Prymasa z Zamościem, Chełmem, Puławami, Hrubieszowem i wieloma innymi miejscami. Wszystko to ukazane jest w formie turystycznych szlaków, na które możemy wyruszyć z przewodnikiem w reku...
Jak co roku o tej porze, zachęcamy do wsparcia akcji, której celem jest przygotowanie paczek świąteczno-noworocznych dla Polaków zza wschodniej granicy.
Zbieramy:
- słodycze, kakao, kawę, herbatę, rodzynki, cukier waniliowy, proszek do pieczenia, kisiel, budyń, galaretki, konserwy mięsne, makaron, cukier, kasza, ryż itp.
- małe zabawki - przytulanki
W tym roku nie zbieramy książek.
Każdy nasz dar jest na miarę uśmiechu obdarowywanych i poczucia,że w kraju ich ojców i dziadów, ktoś o nich pamięta. W szkole akcja trwa do 4 grudnia.
Dziękujemy za każdy dar!
Zapraszamy do korzystania...
Szkolnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyła wystawa książek o tematyce patriotycznej.
[...]Nastał wreszcie dzień 11 listopada 1918 r., nadeszła chwila przełomowa, w której pękły kajdany krępujące OJCZYZNĘ. Zapadł wyrok historii, przyznający nam nasze oczywiste i besporne prawo do naszego kraju.
Któż zdoła opisać radość dnia 11 listopada 1918 r. Skrępowana OJCZYZNA ujrzała cud wyzwolenia, ocknęła się z przygnębienia, w jakie wtrąciła ją długoletnia niewola, odetchnęła pełną piersią swobody.
źródło: Kazimierz Jaworski i Kazimierz Błaszczyński, WIELKA ROCZNICA, Poznań 1928
POETA
A jest jedna mała klatka -
o, niech tak Jagusia przymknie rękę pod pierś.
PANNA MŁODA
To zakładka gorseta, zeszyta trochę przyciaśnie.
POETA
----A tam puka?
PANNA MŁODA
I cóz za tako nauka?
Serce-!-?
POETA
A to Polska właśnie.
Szkolnemu spotkaniu z "Weselem" towarzyszyła wystawa książek o tradycjach w kulturze polskiej. Książki prezentowane były w holu głównym szkoły.
Wystawę przygotowała pani Jolanta Mączka.
12 października aula szkoły przemieniła się w izbę weselną, w której pobrzemiewała muzyka, gospodarze wesela częstowali gości chlebem,młodzież czytała wybrane fragmenty dramatu. Śpiew ludowych pieśni i wspólne tańce dodatkowo budowały nastrój hucznego tradycyjnego wesela.
W czasie spotkania słowo wstępne wygłosiła pani Danuta Bilińska. Szkolnemu weselu towarzyszyła wystawa nt. tradycji weselnych na Lubelszczyźnie.
Bardzo dziękuję uczniom gimnazjum i liceum za zaangażowanie w przygotowanie spotkania. Dziękuję Natalii Dziedzic, Magdzie Kramek, Agacie Kusiak,Agnieszce Siwek, Jagodzie Pałubskiej, Agnieszce Wawruch, Sylwii Jeżynie, Zosi Ciesielskiej, Zosi Jaworskiej,Jonaszowi Żukowi, Filipowi Uliaszowi, Adamowi Rybojadowi. Dziękuję pani Annie Mizerackiej za udostępnienie materiałów do wykonania dekoracji w auli. Ukłony dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Jabłonnie, od których wypożyczone zostały piękne krzczonowskie stroje ludowe.
Dziękuję też wszystkim uczestnikom za obecność.Marzena Radecka
Informujemy, że w bibliotece szkolnej znajduje się aktualny informator dla maturzystów.
Książka Co Polskę stanowi powstała z inspiracji i staraniem Rady Szkół Katolickich - z pragnieniem, by służyła ona młodzieży w odkrywaniu dziedzictwa kultury, historii i ducha narodu. By przybliżała nowym pokoleniom Polaków wspaniałe, choć trudne dzieje Ojczyzny, które ukazują na przestrzeni tysiącletniej historii jej synowie i córki. W książce zawiera kilkadziesiąt biografii świadków naszych dziejów.
Wydłużamy czas pracy biblioteki szkolnej.
Drodzy czytelnicy. Zapraszamy do nas od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00 - 19.00. W piątek pracujemy do godz. 16.00.
W odpowiedzi na przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy zachęcającego do wspólnego czytania lektury "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, uczniowie szkoły uczestniczyli w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez Pedagogiczna Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie.
Konkurs biblioteczny dla całej społeczności szkoły trwa do 20 czerwca.
Na kartce wpisujemy:
nazwisko autora, tytuł książki, swoje imię i nazwisko.
Rozwiązanie konkursu, losowanie i wręczenie nagród 21 czerwca, podczas DNIA FILMOWEGO w "BISKUPIAKU".
Zapraszamy!
(Marzena Radecka)
10 maja grupa uczniów z "Biskupiaka" uczestniczyła w spotkaniu autorskim z p.Wiktorem Kowalczykiem pt. TRWANIE I PRZEMIJANIE. Spotkanie zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką z okazji TYGODNIA BIBLIOTEK, uświtnił recital p. Ryszarda Borkowskiego, poety, barda i kompozytora zafascynowanego kulturą i literaturą rosyjską.
W 2016 roku Wyadwnictwo GAUDIUM świętowało jublileusz 40-lecia swojej posługi na rzecz Słowa. Z tej oakzji przygotowano wystawę przedstawiającą dorobek wydawniczy. Do końca luetgo ekspozycja prezentowana jest w naszej szkole (na trzecim piętrze).
Zapraszamy do jej obejrzenia.
IDĄ ŚWIĘTA...
25 listopada (piątek) w holu głównym szkoły, mogliśmy oglądać wystawę rękodzieła pani Agnieszki. To kolejna ekspozycja, z którą odwiedziła naszą szkołę. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy pani Agnieszce i czekamy na kolejne wizyty w naszej szkole.
WYOBRAŹNIĄ INSPIROWANE
Oparta na faktach, wciągająca i sprawnie napisana powieść obyczajowa...
Jesienne Spotkania Biblioteczne
Nie wstydzą się Jezusa.
Paweł Zuchniewicz,Zakochany mnich. Biografia o. Leona Knabita
Czekamy na recenzje ciekawych książek...
"Ona była jego największym uczuciem". Historia miłości Henryka Sienkiewicza do Marii Szetkiewiczówny. (czytaj w "Naszym Dzienniku")
"Bądź swoim przyjacielem. Przebaczaj sobie błędy, niedociągnięcia i porażki"
Nick Vujicic
225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja (czytaj w "Gazecie Polskiej")
O sprawach ważkich i całkiem lekkich, czyli o życiu - rozmawia z Aktorem o. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE
"Maria Curie była jedyną na świecie słynną osobą, której nie zepsuła sława" A. Einstein
"Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać" (D.Diderot)
To był naprawdę udany wieczór...
Wspomnień wystarczy nam na cały rok!
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.
W październiku, miesiącu bibliotek, zapraszamy czytelników do udziału w JESIENNYCH SPOTKANIACH BIBLIOTECZNYCH.
Biblioteka szkolna, na progu lata, zaprosiła społeczność "Biskupiaka" do spotkania z książką i filmem. Był czas na prezentację ciekawych tytułów na wakacje, dyskusję, spotknaie z wierszami ks. Jana Twardowskiego. Młodzież, która przyjęła zaproszenia obejrzała dwa wyjątkowe filmy.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Zakończyliśmy zbiórkę przyborów szkolnych.
"Świat unoszony jest oddechami dzieci idących do szkoły"
W czwartkowe, przedświąteczne popołudnie, 18 XII, rozpoczął sie w naszej szkole wyjątkowy KIERMASZ .
Niezwykłe wydarzenie w "Biskupiaku".
15 grudnia w godz. 15.30-17.30 odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty rękodzieła.
Młodzież z "Biskupiaka" po raz kolejny uczestniczyła w przygotowaniu paczek świąteczno-noworocznych w ramach akcji Polacy-Rodakom.
Dnia 5 grudnia zakończyliśmy szkolną akcję zbiórki darów świąteczno-noworocznych dla Polaków zza wschodniej granicy.