2016-04-24

1050 rocznica Chrztu Polski

Obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski spędziliśmy w Poznaniu. W sobotę 16 kwietnia 2016 roku na stadionie Inea w Poznaniu odbyły się uroczystości z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, w których wzięła udział grupa uczniów naszej szkoły. 15 kwietnia w południe z Dworca Głównego PKP w Lublinie wyruszyliśmy w długą drogę.

Przejazd pociągiem odbył się szczęśliwie, w pogodnej atmosferze, gdyż każdemu dopisywał humor. Po 6 godzinach jazdy wszyscy dotarliśmy do celu podróży. Około godziny 18 przywitaliśmy stolicę województwa wielkopolskiego. Zastał nas deszcz, ale mimo tego utrudnienia bezpiecznie dotarliśmy na miejsce noclegu, które mieściło się w Szkołach Salezjańskich. W piątkowy wieczór, po zakwaterowaniu, udaliśmy się na posiłek do pobliskiej pizzerii. W dalszej części piątkowego programu wycieczki mieścił się już tylko wypoczynek. W sobotę 15 kwietnia o godzinie 9 wyruszyliśmy ze Szkół Salezjańskich i udaliśmy się na miejsce, gdzie odbywały się uroczystości związane z 1050 rocznicą Chrztu Polski. Razem z wieloma tysiącami Polaków przybyłych na obchody z różnych stron kraju wysłuchaliśmy odśpiewanych w duchu uwielbienia pieśni i fragmentów Ewangelii oraz przeżyliśmy uroczystą Eucharystię połączoną z obrzędami chrzcielnymi i odnowieniem przyrzeczeń chrztu. Ponadto wysłuchaliśmy świadectw wiary zaproszonych na to wydarzenie gości oraz koncertu pieśni patriotycznych i religijnych prowadzonych przez chór i orkiestrę. Wszystko, co działo się na poznańskim stadionie, odbywało się w niesamowitej atmosferze jedności i wesołego świętowania, czego przyczyną był oczywiście Chrzest naszej Ojczyzny w 966 roku. Na koniec uroczystości byliśmy widzami plenerowego wykonania musicalu „Jesus Christ Superstar” z Markiem Piekarczykiem w roli głównej. Około godziny 22 udaliśmy się na pociąg powrotny do Lublina. Niedzielnym rankiem byliśmy już w domach, przepełnieni wrażeniami i pragnieniem wypoczynku po długiej, ciężkiej drodze.

 

 Maja Olender, Krystiana Popławska, 1C

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.