2016-10-19

Wymiana z Marienschule, Bielefeld

W dniach 17-24.09.2016 r. uczniowie naszego liceum uczestniczyli w wymianie ze szkołą Marienschule z Bielefeld. Nasza 19-osobowa grupa miała przyjemność gościć 16 rówieśników z Niemiec w naszych domach. Razem spędziliśmy naprawdę cudowny czas, poznając nasze kultury i ucząc się od siebie nawzajem. Myślimy, że wszyscy wróciliśmy do domów bogatsi w nowe doświadczenia. Wspólnie przeżyliśmy wiele niezapomnianych przygód, pozawieraliśmy przyjaźnie, które mogą trwać nawet całe życie. Mamy nadzieję, że te wspomnienia na długo pozostaną w naszych sercach. Zapraszamy do poczytania relacji kilku naszych uczniów pragnących podzielić się swoimi refleksjami.

W 2016 roku wzięłam udział w wymianie międzynarodowej po raz drugi w moim życiu.

Gdy przygotowywałam się do pierwszej wymiany, czułam ogromny stres, ponieważ nie wiedziałam jak to wszystko wygląda. Zanim dojechaliśmy do Bielefed, chciałam już wracać. Gdy teraz o tym myślę, wydaje mi się to tak absurdalne. To był najlepszy czas w moim życiu spędzony w gronie wspaniałych przyjaciół, a przecież poznałam tych ludzi raptem tydzień wcześniej.  Po spędzonym wspólnie tygodniu w momencie pożegnania na dworcu nie mogłam powstrzymać łez. Czas minął tak szybko i intensywnie. Wiedziałam, że spotkanie za rok jest nieuniknione, dla mnie jak i dla nich.

 Gdy we wrześniu przyjechali do Lublina, czułam wielką radość, ale też ulgę. Brakowało mi ich. Przez ten rok wiele się wydarzyło i zmieniło. Wymienialiśmy doświadczenia, jednak w rozmowach wciąż wracaliśmy do wspomnień  sprzed roku. Nie mogę powiedzieć, że drugie spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec wypełniło niedosyt po pierwszej wymianie, bo tak naprawdę zawsze będzie mi ich brak. Wciąż pragnę zobaczyć ich ponownie i czerpać radość ze spotkania, tak jakbyśmy widzieli się ponownie z przyjaciółmi z najwspanialszych wakacji życia.

Natalka Jędyk 3D

 

 

Moja refleksja:

Najlepszą sytuacją, która moim zdaniem obrazuje, jak świetnie się integrowaliśmy jest moment, gdy bez żenady tańczyliśmy na dworcu w Warszawie belgijkę.

Michał Bojczewski  3B

 

W wymianie wzięłam udział po raz pierwszy w życiu. Było to dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Poznałam nowych przyjaciół,  podszkoliłam język niemiecki, angielski oraz zwiedziłam interesujące miejsca jak np. "Muzeum Powstania Warszawskiego". Myślę, że warto uczestniczyć w takiej wymianie, ponieważ pozostawia ona wiele niezapomnianych wrażeń.

Ola Łukaszuk  2D

 

 

Wymiana uczniowska z Niemcami była dla mnie bardzo pozytywnym przeżyciem. To był intensywny tydzień , w czasie którego poznałam wielu fajnych ludzi i odpoczęłam nieco od szkoły. Mogłam poćwiczyć języki ,zarówno niemiecki jak i angielski. Zawarłam ciekawe znajomości i przyjaźnie, tak jak z Niemką, która mieszkała u mnie w domu. Bardzo się cieszę, bo do dziś mam z nią kontakt. Polecam innym branie udziału w tego typu akcjach.

Agnieszka Szczygieł  2D

 

 

Dank dem  Austausch mit Deutschland konnten wir etwas  über  deutsche Kultur und Traditionen lernen. Wir trafen viele neue, tolle Leute, die trotz der Sprachbarriere sehr gut mit uns kommunizieren konnten. Mit einer solchen Erfahrung, verstehen wir, wie wichtig Sprachkenntnisse sind , um neue Freunde zu treffen und zu reisen. Wir haben uns nicht nur gut amüsiert, sondern , haben auch viele schöne Orte in Polen besucht  und  eine Menge über die Geschichte unseres Landes gelernt.

Julka Kostecka 2A

 

 

Już od pierwszego dnia wymiany byłem pewien, że będzie to jeden z najlepszych tygodni podczas całego roku szkolnego. Teraz spokojnie mogę powiedzieć, że był on najlepszym.  Nie mieliśmy żadnego problemu ze znalezieniem wspólnego języka z naszymi gośćmi, a spędzanie czasu razem sprawiało nam wielką przyjemność. Nie spodziewałem się, że naszym nowym znajomym, aż tak spodoba się w Polsce, a szczególnie, że aż tak, posmakuje im polskie jedzenie. Po kilku dniach spędzonych w Lublinie, pojechaliśmy do Warszawy, gdzie mogliśmy jeszcze lepiej się poznać. Mam nadzieję, że będę mógł spotkać wszystkich uczniów Marienschule, a zwłaszcza Mauritsa, Leo i Konstantina, na wymianie w przyszłym roku.

Mateusz Pasek 2B

 

Im letzten Monat habe ich an dem deutsch-polnischen Schüleraustausch teilgenommen. Diesmal waren die deutschen Schüler bei uns in Lublin. Es war eine sehr schöne Zeit, in der ich viele neue Freundschaften knüpfen konnte. Außerdem war es eine Möglichkeit meine Deutschkenntnisse zu verbessern. Ebenso konnten die deutschen Schüler unsere Kultur, Sprache und Stadt kennenlernen. Es hat sehr viel Spaß gemacht, den Austauschschülern den eigenen Alltag zu zeigen.

Ich kann einen Schüleraustausch nur empfehlen, da man neue Freundschaften schließt und viele neue Erfahrungen sammelt.

Mateusz Kwiatkowski  2c

 

 

 Udział w wymianie był dla mnie naprawdę wielkim przeżyciem i doświadczeniem. Każdy dzień był wyjątkowy i niepowtarzalny, przeżyłam wiele niesamowitych przygód i poznałam cudownych ludzi, z którymi odnalazłam wspólny język.  Mamy teraz wspomnienia, które na długo pozostaną w mojej pamięci. Myślę że to nie koniec, a dopiero początek naszej przyjaźni i mam nadzieję, że kiedyś znów się zobaczymy. Polecam wszystkim udział w wymianie. Naprawdę warto odważyć się i otworzyć na innych, aby zyskać nowe znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować długotrwałą przyjaźnią.

Weronika Zawadzka 2a

 

Wymiana - super sprawa, można poznać ciekawych ludzi, pozornie takich samych jak my, w naszym wieku, korzystających z Facebook i snapchat, grających w Fife, uczących się. Ale z drugiej strony to ktoś mówiący obcym językiem, z innymi obyczajami, różnymi sposobami nauki i sytuacją w kraju. Tak blisko, tak daleko. Tak daleko, tak blisko. Trzeba to przeżyć i sprawdzić samemu. Polecam wymianę z Bielefeld.

Janek Gąsior 3B

 

W tym roku  wzięłam udział w wymianie międzyszkolnej. Była to wymiana ze szkołą Marienschule z Bielefeld. Ogromnie cieszę się, że w niej uczestniczyłam. Poznałam wspaniałych ludzi oraz dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o kulturze naszych zachodnich sąsiadów. Wspomnienia tych dni pozostaną we mnie na zawsze, a w przyszłym roku bez wahania zaangażuję się w taki projekt.

Paulina Nowak 2D

 

Serdecznie polecam wszystkim wymiany międzynarodowe. Oprócz oczywistej rzeczy, jaką jest podszkolenie języka, można również znaleźć wspaniałych przyjaciół i poszerzyć swoje horyzonty

Zuza Wilk 3B

 

Ten tydzień wiele zmienił w moim życiu. Niby parę dni, ale potrafiliśmy zżyć się bardzo ze sobą. Poznałam wiele nowych osób, z niektórymi nadal utrzymuję kontakt. Naprawdę taka wymiana wiele daje, nie boimy się rozmawiać po angielsku i ciągle jesteśmy uśmiechnięci. Wspólnie z gośćmi graliśmy w różne gry, uczyliśmy ich polskich łamańców, zabieraliśmy ich na kręgle. Byliśmy bardzo otwarci na siebie. Bardzo mi się podobało jak tańczyliśmy. Gdy byliśmy w Warszawie codziennie wieczorem chodziliśmy na plac przy fontannach i tańczyliśmy Belgijkę . Nawet 3 minuty w tłumie ludzi przed  odjazdem ich pociągu ! Niemcy uczyli nas swoich piosenek i puszczali  je nawet na szkolnej dyskotece To było naprawdę super !  Bardzo się cieszę ,że mogłam uczestniczyć  w takiej wymianie . Bardzo przyjemnie było gościć ich w domu, wiele wnieśli przyjemnych chwil do mojego życia. Już od momentu kiedy odjechali ,zaczęłam za nimi tęsknić. Ten czas był bardzo niesamowity i każdemu polecam wzięcie udziału w takiej wymianie. Mam nadzieje, że spotkam się z nimi za rok J

Natalia 2a

 

Wymiana była dla mnie nie tylko okazją do polepszenia swoich umiejętności językowych, ale także okazją do zapoznania się ze zwyczajami z innego kraju. Przede wszystkim był to jednak fantastyczny tydzień spędzony z niezwykle pozytywnymi i otwartymi ludźmi. Z większością z nich wciąż utrzymujemy kontakty. Wymiana była dla mnie niesamowitym doświadczeniem i nie mogę się już doczekać powtórki za rok.

Przemek G., klasa 2b

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.