Nasze Liceum powstało w 1993 r. po zwróceniu budynku szkoły Archidiecezji Lubelskiej i w odpowiedzi na potrzebę edukacji i wychowania katolickiego młodzieży licealnej. Nowa szkoła odrodziła się jako publiczne liceum z internatem dla młodzieży spoza Lublina.
Liceum osiąga bardzo dobre wyniki dydaktyczne, potwierdzane wynikami egzaminu maturalnego, licznymi osiągnięciami w olimpiadach przedmiotowych i konkursach oraz w rankingach lokalnych i ogólnopolskich.
Oprócz strony dydaktycznej bardzo ważnym czynnikiem oddziaływania szkoły jest jej strona wychowawcza. Istotnym elementem życia naszej szkoły jest cotygodniowa Msza święta sprawowana dla licealistów w czwartki o godz. 8.00.
1. Możliwości wyboru drugiego języka obcego na dany rok szkolny dla kandydatów biorących udział w rekrutacji do XXI LO są przedstawiane w ofercie edukacyjnej szkoły oraz w Deklaracji wyboru grupy językowej.
2. Kandydaci wskazują w Deklaracji w odpowiedniej kolejności przynajmniej dwie preferencje nauki drugiego języka obcego z zaznaczeniem poziomu nauczania (K - kontynuacja nauki lub P – nauka od podstaw). Preferencje kandydata są uwzględniane w miarę możliwości organizacyjnych szkoły.
3. Zajęcia drugiego języka obcego odbywają się w grupach międzyoddziałowych. O ilości grup decyduje dyrektor szkoły.
4. Liczba uczniów w grupie językowej nie może być wyższa niż 16 oraz niższa niż 8. Przy zgłoszeniu niższej liczby kandydatów grupy nie tworzy się.
5. W przypadku utworzenia dwóch grup w obrębie danego języka obcego łączna liczba uczniów obu grup nie może przekraczać 24.
6. O przydziale do wybranej grupy językowej decyduje kolejno:
1) ogólna liczba punktów rekrutacyjnych, na podstawie których uczeń został zakwalifikowany do przyjęcia do szkoły
2) wynik egzaminu gimnazjalnego / egzaminu ósmoklasisty – z części językowej
3) ocena z drugiego języka obcego na świadectwie ukończenia gimnazjum / szkoły podstawowej
7. W sytuacji niezakwalifikowania się przez kandydata do wybranej na pierwszym miejscu grupy językowej uwzględniana jest kolejna preferencja językowa wskazana w Deklaracji wyboru grupy językowej.
8. Przy braku rozstrzygnięcia na podstawie kryteriów określonych w p. 6 o przydziale do grupy decyduje dyrektor szkoły.
9. Dyrektor może wyrazić zgodę na utworzenie grupy językowej nie spełniającej limitów określonych w p. 4.
10. Lista uczniów zakwalifikowanych do poszczególnych grup językowych jest publikowana w szkole niezwłocznie po ogłoszeniu listy przyjętych do szkoły.
11. Uczeń zakwalifikowany do danej grupy językowej może ubiegać się o przeniesienie do innej grupy w sytuacji zwolnienia się miejsca i po złożeniu w ciągu 5 dni podania do dyrektora szkoły. W przypadku większej ilości kandydatów uwzględniania się kryteria określone w p. 6.