Msza św. w Archikatedrze o godz 10.30.
Jak co roku, ostatniego dnia przed przerwą świąteczną zgromadzilismy się na wspólnym kolędowaniu. Tym razem w sali gimnastycznej, muzykujący gimnazjaliści grali na rozmaitych instrumentach, a wszyscy uczniowie i nauczyciele śpiewali koledy. Ostatnim akcentem tego świątecznego dnia były klasowe spotkania wigilijne.
W piątek 18 grudnia 2015r. o godz. 17:30 odbędzie się zebranie dla rodziców uczniów zainteresowanych wyjazdem na warsztaty językowe w Wielkiej Brytanii.
Szczegóły dotyczące wyjazdów, na które sa jeszcze wolne miejsca, są udostępnione na tablicy przy sekretariacie szkoły.
W sobotę 12 grudnia w Lubelski Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul Magnoliowej odbyła się uroczystość zakończenia Akcji Polacy - Rodakom. Zorganizowana po raz 16 przez senatora Stanisława Gogacza wspiera Polaków mieszkających na Ukrainie Ok. 2800 biało - czerwonych paczek zostało wysłanych w rejony Lwowa i Winnicy. Młodzież Biskupiaka wziła aktywny udział w zbiórce darów jak i w ich pakowaniu. Ozdobą uroczystości był koncert kolęd w wykonaniu naszego szkolnego zespołu.
Ostatnie w tym roku zgrupowanie miało miejsce 12 XII 2015 r. Zaczęło się, tradycyjnie, o 7:30 w Kęble koło Wąwolnicy. Pogoda z początku zdawała się nas nienawidzić – od 7:20 padał deszcz, o 8:15 zaświeciło słońce, a o 8:50 spadł grad, a potem znowu deszcz. Potem jednak, na całe szczęście, zrobiło się całkiem przyjemnie. Po apelu i sprawdzeniu stanu liczebnego rozpoczęły się właściwe zajęcia.
Mimo natłoku obowiązków święty Mikołaj i w tym roku znalazł czas, by odwiedzić DPS w Kiełczewicach. A że prezentów było dużo, biskupiacka grupa pomocników również do małych nie należała… Gotowi na wszelkie wyzwania stanęliśmy przed pierwszym, niełatwym zadaniem. Na szczęście, po jakimś czasie pani opiekunka z DPS-u uzmysłowiła nam, że aby otworzyć drzwi, trzeba użyć nie tyle siły fizycznej, co właściwego klucza. Nadal lekko niedowierzając, ruszyliśmy spełniać marzenia – wszak okazja, by stać się Śnieżynką, nie trafia się często.
Tradycyjnie zapraszamy naszych uczniów, absolwentów i ich rodziców do udziału w roratnich mszach św. w kaplicy szkolnej. Roraty sprawowane będą o 6:30 w dniach 7, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 21 i 22 grudnia 2015r. Uczestników rorat zapraszamy po mszy św. na śniadanie w stołówce szkolnej.
Zakończyliśmy zbiórkę darów w ramach 16 Akcji "Polacy - Rodakom". Wszystkie zebrane zabawki, książki i żywność odwieźliśmy do lubelskiego punktu zbiórki. Dziekujemy wszystkim, którzy przynieśli swoje dary, a także właczyli się w ich pakowanie zarówno u nas w szkole, jak i w lubelskim punkcie zbiorczym.
Szkolne rekolekcje adwentowe odbędą się w następującym porządku:
30 listopada (poniedziałek) - klasy pierwsze liceum
1 grudnia (wtorek) - klasy pierwsze i drugie gimnazjum
2 grudnia (środa) - klasy trzecie gimnazjum
3 grudnia (czwartek) - klasy trzecie liceum
4 grudnia (piątek) - klasy drugie liceum.
Dnia 25 listopada na Wydziale Slawistyki KUL odbył się Konkurs Recytacji Poezji Rosyjskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły - Justyna Nowaczek, Barbara Pelica z klasy Id oraz Bartosz Mroziński z kl. Ib. Uczniowie recytowali utwory Puszkina i Jesienina w oryginalnej wersji językowej.
Konkurencja była bardzo silna, w konkursie brali udział uczniowie liceów z Lublina, Chełma i Włodawy. Jury składające się z pracowników naukowych KUL oceniało wyraz artystyczny, interpretację jak również poprawność fonetyczną .
Bartosz Mroziński otrzymał wyróżnienie za interpretację wiersza Sergiusz Jesienina. Jest to duże osiągnięcie, tym bardziej, że Bartek uczy się języka rosyjskiego dopiero od września tego roku.
Gratulacje!
23 listopada świętowaliśmy razem z Wami już po raz trzeci Dzień Życzliwości. Dziękujemy wszystkim Nauczycielom i Uczniom (tym sfotografowanym i niesfotografowanym), którzy przyłączyli się do naszej a'la fotobudkowej akcji, w której chcemy wesprzeć leczenie taty naszego szkolnego kolegi. Mamy również nadzieję, że nasze życzliwe myśli na karteczkach poprawiły Wam nastrój. Jeżeli macie ochotę, można jeszcze dołączyć do naszej akcji (życzliwym warto być cały rok, nie tylko od święta) i umówić się z nami na zdjęcia. Skontaktujcie się w tej sprawie z nami lub p. Iwoną Kowalewską (pedagog). Wszystkim życzliwym Bohaterom jeszcze raz dziękujemy! Wasi HELPsterzy.
Wobec trudnej sytuacji Polaków mieszkających za wschodnią granicą, szczególnie na Ukrainie, prosimy o wparcie akcji. Paczki świąteczno-noworoczne trafią do polskich rodzin i polskich dzieci. W każdej paczce jest opłatek. Każda opatrzona jest biało-czerwoną flagą, co jest szczególnie ważne dla obdarowywanych. Polacy, do których trafiają dary, wdzięczni są za każdy gest dobroci, jedności i pamięci.
Zbieramy:
-słodycze, kakao, kawę, herbatę, konserwy mięsne, makaron, cukier, kasze, ryż itp
-książki z polską literatura piękną
-małe zabawki-przytulanki
W szkole akcja trwa do 3 grudnia 2015 r. Kosze na dary wystawione są w sali 223 oraz w bibliotece szkolnej.
Akcji patronuje Stanisław Gogacz Senator RP
Dwie uczennice naszej szkoły: Ola Antoniak (2gD) i Kamila Piątkiewicz (3D) zostały laureatkami międzynarodowego konkursu literackiego „Młodzież pisze wiersze”. Kamila Piątkiewicz zajęła I miejsce w kategorii tłumaczenie wiersza niemieckiego na język polski (Mascha Kaleko "Auf Reisen"), a Ola Antoniak – III miejsce w kategorii autorski wiersz w języku polskim (2’33”). W dniach 13.11. – 16. 11. Ola i Kamila przebywały w Berlinie, gdzie razem z innymi nagrodzonymi uczestnikami konkursu brały udział w warsztatach literackich, prezentacji laureatów oraz zwiedzały miasto.
Część artystyczną Dni stanowił konkurs piosenki obcojęzycznej, wygrany przez Wiktorię Rabińską (1gD), która zaśpiewała po włosku piosenkę „In asceza di te”. II miejsce zajął niemieckojęzyczny występ męskiego zespołu 3B, a III – kwartet z 2gA, który zaprezentował „Titanium”. Wyróżnienia otrzymali: Alicja Janczarek i Maja Malec (2gD), Agata Borsuk (3gB) i Ignacy Grabowski (2gC). Wszystkim wykonawcom bardzo serdecznie gratulujemy.
Aby tradycji stało się zadość, jak co roku, andrzejki spędziliśmy w Kiełczewicach. I choć świętowaliśmy je z lekkim (zaledwie dwutygodniowym) wyprzedzeniem, trzeba przyznać, że zabawa była przednia. Już od progu powitały nas mieszkanki oraz żywiołowa, odpowiednia na tę okazję, muzyka disco polo. Tak, tego dnia niewątpliwie wielu z nas odkryło w sobie wewnętrznych tancerzy, a przy niektórych co bardziej skocznych utworach – także wokalistów. Po jakimś czasie, kiedy poziom produkowanych przez nas decybeli osiągnął apogeum, podjęto decyzję o poczęstunku.
W sobotę 21 listopada br. zapraszamy Rodziców na zebranie oraz konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.
Program zebrania:
klasy 1
godz. 11.00 - 11.40 – spotkanie w stołówce szkolnej: Języki miłości w małżeństwie i rodzinie – jak komunikować się z nastolatkiem? (p. Aneta Lutomska)
godz. 11.45 - 12.15 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 12.15 - 13.30 – konsultacje z nauczycielami
klasy 2
godz. 11.00 - 11.40 – spotkanie w auli: Wpływ gier komputerowych na rozwój nastolatków – przegląd zagrożeń w trendów w Internecie. (p. Robert Turski)
godz. 11.45 - 12.15 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 12.15 - 13.30 – konsultacje z nauczycielami
klasy 3
godz. 11.00 - 11.40 – spotkanie w sali gimnastycznej z wicedyrektorem
p. Pawłem Putowskim nt. egzaminu maturalnego
godz. 11.45 - 12.15 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 12.15 - 13.30 – konsultacje z nauczycielami
Podczas spotkania z rodzicami odbędzie się kiermasz ozdób przygotowanych przez pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach, z którym nasza szkoła od wielu lat współpracuje w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.
W dniu zebrania z Rodzicami należy liczyć się z trudnościami z parkowaniem samochodów na szkolnym parkingu. Prosimy w miarę możliwości o parkowania pojazdów poza terenem szkoły.
W sobotę 21 listopada br. zapraszamy Rodziców na zebranie oraz konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.
Program zebrania:
klasy 1
godz. 9.00 – 9.40 – spotkanie w stołówce szkolnej: Języki miłości w małżeństwie i rodzinie – jak komunikować się z nastolatkiem? (p. Aneta Lutomska)
godz. 9.45 – 10.30 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 10.30 – 11.45 – konsultacje z nauczycielami
klasy 2
godz. 9.00 – 9.40 spotkanie w auli: Wpływ gier komputerowych na rozwój nastolatków – przegląd zagrożeń w trendów w Internecie. (p. Robert Turski)
godz. 9.45 – 10.30 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 10.30 – 11.45 – konsultacje z nauczycielami
klasy 3
godz. 9.00 – 9.40 – spotkanie w sali gimnastycznej z wicedyrektorem p. Joanną Jasieczek nt. egzaminu gimnazjalnego
godz. 9.45 – 10.30 – spotkanie z wychowawcami w klasach
godz. 10.30 – 11.45 – konsultacje z nauczycielami
Podczas spotkania z rodzicami odbędzie się kiermasz ozdób przygotowanych przez pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach, z którym nasza szkoła od wielu lat współpracuje w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.
W dniu zebrania z Rodzicami należy liczyć się z trudnościami z parkowaniem samochodów na szkolnym parkingu. Prosimy w miarę możliwości o parkowania pojazdów poza terenem szkoły.
Piątkowe popołudnia niewątpliwie mają w sobie coś, co przyciąga uczniów do szkoły. I choć tym razem planszówki zmuszeni byliśmy odwołać, to i tak przyjść z pewnością było warto. W końcu celem naszej podróży były góry. Już w busie (na nieszczęście tych, którym chciało się spać) dało się zauważyć, jak dobrze udało nam się zintegrować. Zaaferowani nowo poznaną grą w „mafię” ani się spostrzegliśmy, gdy dotarliśmy do Krościenka.
Dnia 10 listopada w auli naszej szkoły odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Została ona przygotowana przez naszych wspaniałych gimnazjalistów z klasy 3ga i 2ga przy wsparciu uczniów z innych klas oraz licealistów. Akademię wraz z uczniami przygotowała s. Agata Żerebiec oraz p. Marzena Turek. Za oprawę artystyczną dziękujemy także p. Łukaszowi Jemiole i p. Annie Mizerackiej. Zapraszamy do galerii zdjęć.
We wtorkowe popołudnie, 10 listopada, nasza szkoła zaczęła tętnić życiem. Dokładnie o godz. 17.00 rozpoczął się Wieczór w „Biskupiaku”. Młodzież, która przyjęła zaproszenia miała możliwość uczestniczenia w różnych formach spędzania czasu. Pierwszym punktem spotkania były warsztaty prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły: Przystanek Hiszpania (p. Joanna Śliwińska), Halo, tu Londyn!, Zapraszamy do „Kolejki” (p. Jolanta Mączka, oraz Mateusz Szysz), Uczenie się – to łatwe! (p. Agnieszka Lalik-Korzeń), Fantastycznie – spotkanie z literaturą science fiction (p.Tomasz Kurzepa); Rękodzieło (p. Magdalena Kozioł, p. Marzena Radecka).
Kolejne zgrupowanie Polowej Drużyny Sokolej odbyło się dnia 7 listopada o godzinie 7:30. Uczestniczyli w nim uczniowie Biskupiaka, tworzący pluton 3 unitarny. Po uroczystym rozpoczęciu, omówiony został plan dnia. Unitarka została skierowana na taktykę, t.j. zachowanie na terenie wroga, zaś ,,weterani” z trzeciego- na strzelectwo. Po zakończeniu zadań strzeleckich (z przerwami na pomoc przy kuchni polowej), pobraliśmy repliki kałaszy i udaliśmy się na ćwiczenia praktyczne.
W miniony poniedziałek klasa II A wybrała się wraz z wychowawcą na groby pracowników Biskupiaka. Najpierw dotarliśmy na miejsce straceń więźniów Zamku przy ul. Kalinowszczyzna, gdzie rozstrzelany został przez Niemców ks. Michał Niechaj - prefekt przedwojennej szkoły. Po krótkiej modlitwie udaliśmy się na pobliski cmentarz, gdzie pochowani są nasi Profesorowie, którzy odeszli kilka lat temup. Beata Sikora (nauczycielka historii) i p. Teresa Lato (nauczycielka wf). Tam złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze. Po chwili zadumy nad przemijaniem udaliśmy się na cmentarz przy ul. Unickiej, gdzie obok kaplicy znajduje się grób ks. Michała Słowikowskiego - wieloletniego dyrektora dawnego Biskupiaka. Tym samym tradycyjnie upamiętniliśmy ludzi, którzy mieli nieoceniony wkład w budowę tradycji i osiągnięć naszej Szkoły.
W czasach, gdy coraz częściej realny kontakt z drugim człowiekiem zostaje zastąpiony przez smsy, facebook, maile i inne komunikatory, warto poświęcać uwagę na istotę i jakość komunikacji między nami. Zainspirowani światową akcją na rzecz pokoju na świecie i relacji międzyludzkich The World's Biggest Eye Contact Experiment, HELPsterzy postanowili przenieść ją na grunt szkolny. I 15 października na trzech przerwach międzylekcyjnych odbyła się pierwsza edycja happeningu SPÓJRZMY SOBIE W OCZY. Wbrew pozorom nie było to łatwe doświadczenie. Jednak wiele wnoszące w życie tych, którzy chcieli zrozumieć jego sens.
O akcji z perspektywy organizatorów i uczestników można posłuchać w relacji
z audycji Spojrzenia Radia Lublin: http://moje.radio.lublin.pl/spojrzec-choc-przez-minute-helpsterzy-przywracali-kontakt-z-drugim-czlowiekiem.html
W piątek 25.09.2015 roku grupa uczniów z naszego liceum wyjechała do Bielefeld. Do Marienschule-naszej partnerskiej szkoły- dotarliśmy w sobotę około godziny 12.Tam powitali nas uczniowie, ich rodziny oraz dyrektor wraz z nauczycielami. Były krótkie przemówienia dyrektorów szkół, a następnie przywitaliśmy się z rodzinami i poszliśmy do domów. W niedzielę po Mszy Świętej w polskim kościele w Bielefeld braliśmy udział w grze miejskiej, dzięki której mogliśmy bliżej poznać miasto.
Zapraszamy do zapoznania się z całą relacją oraz do obejrzenia filmu :
My Bielefeld
Stacje Kultury - Kurier Lubelski 22 października 2015 r.
Jak wiadomo, co roku maturzyści pielgrzymują do obrazu Jasnogórskiej Pani, aby prosić o światło Ducha Świętego na czas egzaminu dojrzałości
i podejmowania ważnych życiowych decyzji. W tym roku klasy III naszego liceum udały się w tą ważną podróż razem ze swoimi wychowawcami,
a także z księdzem dyrektorem naszej szkoły. Na wałach Jasnogórskich odprawiliśmy wspólnie Drogę Krzyżową, gdzie każdy mógł zastanowić się nad osobistą relacją z Bogiem.
22 października 2015r. zakończyła się tegoroczna edycja plebiscytu organizowanego przez Fundację Teatrikon, w którym otrzymaliśmy zaszczytny tytuł Stacji Kultury 2015.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszej kandydatury i jej prezentację, także tym, którzy ją wsparli w głosowaniu internetowym. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w kolejnych kulturalnych przedsięwzięciach w naszej szkole.
Bezchmurne niebo, brak wiatru i temperatura lekko powyżej pięciu stopni towarzyszyły grupie uczniów Biskupiaka, którzy brali udział w kolejnym rajdzie rowerowym organizowanym przez ks. Grzegorza Różyło po Roztoczu i Puszczy Solskiej. Ruszyliśmy tradycyjnie w sobotę, wczesnym rankiem busikiem z rowerami do Zwierzyńca (gwoli wyjaśnienia, rowery jechały na przyczepce). Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od rozgrzewki po roztoczańskich lasach.
Rozpoczęło się głosowanie na lubelskie Stacje Kultury 2015. Zapraszamy do głosowania na Biskupiaka poprzez link poniżej. Każdy może zagłosować raz dziennie.
Piątek, 26 września 2015 roku – dla jednych zwykły, kolejny dzień nauki, pracy, starań, dla innych – początek nowej przygody. HELPsterzy z Biskupiaka – osoby, które chcą pomagać swoim rówieśnikom w szkole na różne sposoby – z pewnością należą do tej drugiej grupy. O godzinie 10.00 pod opieką p. Iwony Kowalewskiej i p. Magdaleny Kozioł, wyruszyliśmy do Pliszczyna, by wziąć udział w dwudniowych warsztatach, które miały przygotować nas do nowego roku pracy.
Ostatnia niedziela okazała się dla nas czasem bicia rekordów. Pierwszy z nich udało nam się ustanowić już w Biskupiaku. Księdzu jeszcze nigdy nie przyszło zmagać się z tak dużą ilością osób na wyjeździe do Kiełczewic. Ale – jako że zawsze musi być ten pierwszy raz – nasza wesoła „prawie pięćdziesiątka” wsiadła do autokaru i zajęła wszystkie możliwie miejsca.
Wszystkich naszych uczniów, którzy lubią teatr i chcieliby pod okiem profesjonalisty rozwijać umiejętności ekspresji artystycznej i kreatywność, zapraszamy na zajęcia teatralne, które poprowadzi p. Przemysław Buksiński. Początek zajęć we wtorek 13 października 2015 r. o godz. 16 w auli. Serdecznie zapraszamy!
W lipcu 2015r. na stronie poczytnego miesięcznika "Żagle" ukazał się artykuł o żaglowcu Bryza H, którym biskupiackie załogi pływały w latach 2012 i 2013. W artykule wspomniano o naszej szkole, a ilustruje go zdjęcie z naszego rejsu z 2012r. zrobione na Bornholmie.
http://www.zagle.com.pl/dziennik-pokladowy/jachty-niezwykle/jachty-niezwykle-bryza-h,172_16264.html
W wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, które odbyły się 30 września 2015r. zwyciężył Michał Kuśmirski z 3A, otrzymując 305 głosów.
Kolejne miejsca zajęli: Maria Kozak, 3gA - 154 głosy; Bartosz Mroziński, 1B - 135 głosów; Piotr Nowak, 3C - 56 głosów. Na 704 głosujących oddano 54 głosy nieważne. Michałowi gratulujemy i życzymy owocnej działalności społecznej.
Nasza przygoda rozpoczęła się dość późno, bowiem o pierwszej w nocy wsiedliśmy do prawie nowiutkiego Mercedesa i ruszyliśmy w nieznane. To „nieznane” było dla większości uczestników, lecz nie dla naszych kierowców, którzy dzielnie przemierzyli Słowację, bratnie Węgry (wszak „Polak-Węgier dwa bratanki”) i szczęśliwie dotarli do Chorwacji, gdzie był pierwszy nocleg i wi-fi. Pierwszy dzień zakończyliśmy poważnie wieczornym spacerem do pobliskiego zamku, w którym, jak na tego typu budowlę przystało, pomieszkiwała „biała dama”.
W środę 30 września 2015r. odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Przedstawiciele SU odwiedzą w tym dniu wszystkie klasy liceum i gimnazjum (od 2 do 8 lekcyjnej). Uczniowie otrzymają karty do głosowania, które będą mogli wrzucić do przenośnej urny. W szkole kandydują: Maria Kozak 3gA, Michał Kuśmirski 3A, Bartosz Mroziński 1B, Piotr Nowak 3C.
25.IX.- godz. 13.25-13.45 – Aula – ZAKAZANE PIOSENKI
29.IX.- godz.10.35 – 13.00 – Hol główny szkoły – WSPOMNIENIA WOJENNE (prezentacja zbiorów)
2.X.- godz. 13.25-13.45 – Aula – JESIENNA NOSTALGIA
6.X.- godz. 10.35 -10.00 – Hol główny szkoły – BIOGRAFIE (prezentacja zbiorów)
9.X.- godz.13.25-13.45 – Aula – WYŚPIEWAĆ POEZJĘ
13.X.- godz.10.35-13.00 – Hol główny szkoły – DRZEWO POEZJI (prezentacja ulubionych wierszy społeczności „Biskupiaka”)
16.X.- godz.13.25-13.45- Aula- JEŚLI ŹRÓDŁO ZNALEŹĆ CHCESZ, MUSISZ IŚĆ PO GÓRĘ, POD PRĄD
20.X.- godz.10.35-13.00-Hol główny szkoły-św.JAN PAWEŁ II (prezentacja zbiorów)
26-30.X. - godz.8.00-16.30- Biblioteka szkolna – KIERMASZ – KSIĄŻKA ZA 1 zł.
Jest 3.40 rano, nieludzka pora na wstawanie. A jednak wszyscy w komplecie i z dobrymi humorami wyruszamy na Jasną Górę. A w autokarze...nie, nie śpimy. Mimo wczesnej pory rozmawiamy, śmiejemy się i integrujemy. Nie możemy doczekać się przyjazdu do Częstochowy na XV Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich.
W dniach 7-18 września bieżącego roku uczniowie pierwszych klas liceum i gimnazjum uczestniczyli w spotkaniach integracyjnych prowadzonych przez p. Agnieszkę Lalik-Korzeń. Młodzież miała okazję do lepszego, wzajemnego poznania się a także poznania nowych warunków środowiskowych jakimi jest szkoła oraz zbudowania miłej atmosfery w klasie. Zapraszamy do galerii zdjęć a nowym pierwszakom życzymy samych sukcesów osobistych i klasowych.
W dniu 16 września 2015r. w naszej szkole gościł z wykładem pan Mateusz Kosonowski - absolwent Biskupiaka, obecnie student Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoim wystąpieniu, które skierowane było do kilku klas gimnazjum i liceum, przypomniał życie i twórczość wybitnego polskiego historiografa Jana Długosza. Okazją do wspomnień jest ogłoszenie bieżącego roku przez Sejm RP Rokiem Jana Długosza w związku z jego 600. urodzinami.
Był to już kolejny wykład naszego absolwenta z cyklu "Oblicza średniowiecza" i jak zwykle młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała wystąpienia starszego kolegi.
W sobotę 26 września 2015 r. serdecznie zapraszamy na spotkanie Absolwentów naszego Liceum. Dla ostatniego rocznika matury 2014/2015 będzie to okazja do spotkania z wychowawcami swoich klas, z koleżankami i kolegami z lat szkolnych oraz podzielenia się informacjami o pomaturalnych planach. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.00 w kaplicy szkolnej.
Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach kółka języka chińskiego zapraszamy na spotkanie w najbliższy wtorek (15.09) na godzinę 15.30 do auli. Szczegółowe informacje u p. Justyny Jachowicz.
Uczniowie pierwszych i drugich klas liceum spotkali się z Mikołajem Barczentewiczem, naszym absolwentem. Absolwent University of Oxford, a obecnie jego doktorant i wykładowca, opowiadał o rekrutacji i studiach w Wielkiej Brytanii, zachęcając naszych licealistów do rozważenia aplikowania na swoją uczelnię. Mikołaj wspomniał również o swojej pasji - wioślarstwie i tradycyjnej rywalizacji sportowej z uniwersytetem w Cambridge.
Prosimy o zapoznanie się z niewielkim zmianami w planie zajęć. Zmiany dotyczą tylko niektórych oddziałów klasowych. Plan lekcji dostępny jest w zakładce Życie Szkoły.
W piątek 4 września, na długich przerwach - śniadaniowej
i obiadowej, odbędzie się kiermasz używanych podręczników. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kupnem i sprzedażą książek, także absolwentów naszego liceum i gimnazjum.
Uczniowie pierwszych klas gimnazjum dostaną książki zakupione przez szkołę.
Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w dniu 1 września (wtorek) wg następującego harmonogramu:
- 9.00 - Msza św. dla gimnazjum w kaplicy szkolnej,
- 11.00 - Msza św. dla liceum w kaplicy szkolnej.
Po Mszy św. spotkania w klasach z wychowawcami.
Zebranie Rady Pedagogicznej odbędzie się w dniu 28 sierpnia (piątek) o godzinie 10.00.
Dnia 25 sierpnia 2015 r. (wtorek) o godz. 10.00 w sali 109 odbędzie się test diagnozujący poziom wiedzy i umiejętności z języka angielskiego dla nowo przyjętych uczniów, którzy nie przystąpili do w/w testu w terminie lipcowym.
Informujemy, że w okresie wakacyjnym sekretariat oraz księgowość szkoły przyjmują interesantów w godz. od 8.00 do 14.00.
Uczniowie i absolwenci naszego liceum zapraszają na wirtualną wyprawę morską, którą można śledzić pod poniższym linkiem: (jacht Western Rose) http://www.marinetraffic.com/en/ais/home/oldshipid:3495206/oldmmsi:261018890/olddate:lastknown oraz przeczytać relacje na stronie: www.biskupiak.pl/uks/
Tytułowy bohater to król duński, który wprowadził w tym kraju chrześcijaństwo ok. 965 roku. Dla Skandynawów odegrało on taką rolę w historii, jak Mieszko I i Bolesław Chrobry dla Polaków. Zmarł na wyspie Wolin, która będzie jednym z celów naszej wędrówki. Na koniec ciekawostka – od Sinozębego wzięła swoją nazwę znana wszystkim technologia Bluetooth, której oznaczenie to po prostu runiczne odpowiedniki liter H i B.
We wtorkowe popołudnie 16 czerwca młodzież z Klubu Wolontariusza zorganizowała Bajkowy Dzień Dziecka dla podopiecznych zaprzyjaźnionych świetlic opiekuńczo-wychowawczych Dzieci zaproszone zostały na przedstawienie Kabaretu Horrorek, podczas którego obejrzały trzy bajki „Królewna Śmieszka” „Jaś i Małgosia” oraz „Kopciuszek”. Każda z opowiastek kończyła się edukacyjnym przesłaniem, choć należy przyznać, że nie brakowało w nich humoru. Następnie reprezentanci świetlic zmierzyli się w Wiosennym Turnieju Wiedzy Wszelakiej.
Informujemy, że świadectwa dojrzałości wraz z odpisami oraz aneksy do świadectw dojrzałości będą wydawane zdającym 30 czerwca (wtorek) od godz. 8.00 w sekretariacie szkoły.
Tradycyjnie, czwartek przed końcem roku szkolnego jest biskupiackim świętem sportu. 25 czerwca dyplomy, medale i puchary zostały wręczone najlepszym szkolnym sportowcom, można było obejrzeć pokazy gimnastyczne, akrobatyczne i taneczne, poćwiczyć tai chi, sprawdzić znajomość zasad pierwszej pomocy i być świadkiem finałowych rozgrywek lekkoatletycznych i w grach drużynowych.
Ktoś kiedyś powiedział, że co za dużo to nie zdrowo. Cóż, pewnie nigdy nie był na kajakach z siedemdziesięcioosobową grupą dziewcząt. Na szczęście, dzięki nam, od niedawna nie można powiedzieć tego o księdzu Grzegorzu Różyło i zastępie opiekunów przekonanych, że kajaki z młodzieżą w czasie wolnym to właśnie to, o czym marzą. Natomiast okazja by spełnić to marzenie pojawiła się w pewien środowy poranek. Wystarczyło wsiąść do dwóch busów (takie to było przedsięwzięcie na szeroką skalę!) i wyruszyć na Roztocze.
24 czerwca 2015r. w auli szkolnej spotkali się miłośnicy dobrej książki i ciekawego filmu.
W ramach "otwartego mikrofonu" uczniowie opowiadali o swoich ulubionych książkach, a z okazji 100 rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego odbyło się spotkanie z poezją ks. Jana od Biedronki. W miłej atmosferze obejrzeliśmy dwa filmy: "Złodziejka książek" i "Ziemia Maryi". Wydarzeniom tego dnia towarzyszyła prezentacja cytatów i wierszy ks. Twardowskiego.
Dla części biskupiackiej społeczności ta historia zaczęła się na długo przed dwunastym czerwca. Ale to właśnie w piątek prowadzone od dawna pertraktacje przyniosły pozytywne skutki. Stało się – na nocną wyprawę wreszcie mogły jechać też dziewczyny. Ochocza, pełna entuzjazmu i już nie stricte ministrancka grupa wsiadła do autokaru i wyruszyła do Zwierzyńca. Tam w ruch poszły latarki.
Ponoć podróże kształcą. Słysząc te słowa, jako gorliwi uczniowie nie mogliśmy oprzeć się pokusie i postanowiliśmy spędzić długi weekend w górach. Nie bacząc na to, które pasmo ksiądz wybrał tym razem, skwapliwie zgłosiliśmy się na wyjazd. I tym oto sposobem pewnej czwartkowej nocy znaleźliśmy się w Bieszczadach. Kolejnego dnia bladym świtem ruszyliśmy zdobyć pierwsze wzniesienie.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 dla uczniów liceum rozpocznie się mszą św. w kaplicy szkolnej 26 czerwca o godzinie 9:00.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 dla uczniów gimnazjum rozpocznie się mszą św. w kaplicy szkolnej 26 czerwca o godzinie 11:00.
Przedmiot | Szkoła | Miasto Lublin | |
---|---|---|---|
j. polski |
84,8% |
69,1% |
|
historia i wos |
88% |
69,9% |
|
matematyka |
83,6% |
56,6% |
|
p. przyrodnicze |
78,3% |
56,7% |
|
j. angielski - podstawowy |
93,8% |
76,5% |
|
j. angielski - rozszerzony |
83,8% |
59,7% |
Aby tradycji stało się zadość, klasy trzecie gimnazjum i w tym roku udały się do Wąwolnicy. Warto zaznaczyć, że podróż ta miała kilka etapów. Pierwszy z nich rozpoczął się od zajęcia miejsc w autokarach. Tam pomodliliśmy się trochę (jak na pielgrzymkę przystało) i wyruszyliśmy w drogę. A była ona niełatwa…
22 czerwca uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentować swoje wyjątkowe umiejętności podczas tegorocznej edycji konkursu „Biskupiak Ma Talent”. Podczas dwóch godzin lekcyjnych odbyło się aż 16 pokazów. Z przyjemnością wspólnie oglądaliśmy występy z niezwykle różnorodnych dziedzin, takich jak: śpiew, gra na instrumentach (skrzypce, pianino, gitara, akordeon), taniec nowoczesny, poezja śpiewana oraz karciane sztuczki.
W piątek 19 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętości Życia. Z tej okazji uczniowie liceum i gimnazjum przygotowali dla nas przedstawienie, ukazujące najważniejsze wartości w życiu człowieka, takie jak miłość, rodzina, zaufanie czy przebaczenie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spektaklu.
Matura próbna z języka angielskiego dla klas drugich odbędzie się 24 czerwca 2015r.
Poziom podstawowy rozpocznie się o 8:30, a rozszerzony o 10:50. Listy z przydziałem sal będą wywieszone w szkole.
Kornel Klamut z 2gD, zajął 7 miejsce i został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego. Od Cedyni do Orszy 972 - 1514". Opiekunem ucznia był p. Aleksander Petkiewicz. Serdecznie gratulujemy.
15 czerwca 2015r. odbyło się kolejne spotkanie władz Lublina z laureatami konkursów, tym razem gimnazjalnych. 43 naszych uczniów zdobyło najwięcej tytułów laureata wśród gimnazjów lubelskich - czego im bardzo serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, przy okazji również kilku ujęć z występu naszego zespołu muzyczno-wokalnego, zaprezentowanego w trakcie gali.
Podobnie, jak w ubiegłym roku, także i w bieżącej edycji tej trudnej Olimpiady możemy odnotować sukces. Uczennica klasy IA Patrycja Stoczkowska, która pod opieką p. Krzysztofa Fiołki, reprezentowała okręg lubelski na eliminacjach centralnych w Świdnicy, uzyskała tytuł finalisty. Serdecznie gratulujemy i liczymy na kolejne osiągnięcia naszych uczniów w przyszłym roku.
W dniach 11-13 czerwca br. w Warszawie odbyły się eliminacje etapu centralnego VIII edycji Olimpiady Tematycznej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". W czasie trzydniowych zmagań uczniowie uczestniczyli w siedmiu konkurencjach związanych z wojskowością i historią Polski średniowiecznej. Nie zabrakło też elementów patriotycznych: składania wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza, czy wizyty na Zamku Królewskim. Miło nam poinformować, że uczennica klasy I C Aleksandra Król, która reprezentowała naszą szkołę uzyskała tytuł laureata, odnotowując tym samym znakomity wynik w tegorocznej edycji Olimpiady. Serdecznie gratulujemy Aleksandrze i opiekunowi uczennicy, p. Krzysztofowi Fiołce.
14 czerwca 2015r. w kościele MB Zwycięskiej odbyła się Msza św. wspomnieniowa z okazji męczeńskiej śmierci bł. ks. Kazimierza Gostyńskiego, który zginął w niemieckim obozie zagłady w Dachau w 1942 roku, a 12 czerwca 1999 został beatyfikowany przez paieża Jana Pawła II. W uroczystej oprawie uczestniczył poczet sztandarowy szkoły oraz schola i ministranci, a koncelebrze z udziałem księży prefektów Biskupiaka przewodniczył ks. dyr. Grzegorz Strug. Ks. Gostyński był wicedyrektorem i dyrektorem Biskupiaka w latach 1933 - 1935 i za jego kadencji oddano do użytku budynek naszej szkoły.
12 czerwca 2015 r. odbyło się spotkanie laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad, turniejów i konkursów ze szkół ponadgimnazjalnych z przedstawicielami władz Lublina. Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim naszym nagrodzonym licealistom i życzymy kolejnych sukcesów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - chociaż kilku nagrodzonych na nich brakuje.
3 czerwca roku 2015 wyjechaliśmy na kilkudniowe zgrupowanie Polowej Drużyny Sokolej, odbywające się w pobliżu Ostrowa Lubelskiego. 3.06.2015 Zbiórka przed budynkiem Biskupiaka została ustalona na 17:45. Niestety, z powodu opóźnienia niezależnego od naszych zamysłów, wyruszyliśmy ok. pół godziny później. Droga do Ostrowa przebiegła bez większych zakłóceń. W wyżej wspomnianej czarownej miejscowości spotkaliśmy się z resztą uczestników wyjazdu. Wkrótce pojechaliśmy na miejsce obozowania, gdzie po długich zmaganiach udało się nam rozstawić namioty (najgorsze są elastyczne kije stanowiące rusztowanie). Po zapowiedzi dotyczącej działań następnego dnia, udaliśmy się na spoczynek.
9 czerwca 2015r. kolejny raz gościliśmy mieszkanców naszego zaprzyjaźnionego DPS-u w Kiełczewicach. Tym razem uczniowie gimnazjum oglądali inscenizację bajkę o rybaku i złotej rybce oraz taniec z szarfami. Gromkie brawa na zakończenie przedstawienia były wymownym świadectwem popularności wolontariackiej współpracy Biskupiaka z DPS-em w Kiełczewicach.
Katarzyna Krzyżanowska z 2gA i Aleksandra Brzyska z 3gA zostały laureatkami, zaś Aleksandra Antoniak z 1gD - finalistką ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Poleskim Parku Narodowym ,,Poleski Park Narodowy - 25 lat działalności", którego finał odbył się 11 czerwca 2015r. w Urszulinie. Uczennice przygotowywała pani Marzena Turek. Serdecznie gratulujemy.
Serdecznie gratulujemy Julii Bernaszuk i Joannie Nużce z klasy 2gD, które zajęły IV miejsce w finale X edycji Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego "Fizyczny Czar Par". Finałowe zmagania z fizyką w teorii i praktyce odbyły się 26 maja 2015r. w Gimnazjum nr 9 w Lublinie. Uczennice do konkursu przygotowywała pani Ewelina Leszczyńska.
8 czerwca 2015r. w Biskupiaku odbył się koncert "Muzyką da się leczyć", którego celem była pomoc p. Markowi Gędkowi choremu na bardzo trudny w leczeniu nowotwór złośliwy. W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim utalentowanym wykonawcom, tym, którzy pomogli w przygotowaniu koncertu i widzom, którzy swoją obecnością wsparli p. Marka, jego rodzinę i przyjaciół. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
W dniach 31.05- 1.06 miałyśmy okazję pojechać do Warszawy z okazji XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Pierwszy dzień upłynął nam na warsztatach z zakresu liderstwa. Natomiast w Dzień Dziecka wszyscy młodzi posłowie zebrali się w gmachu Sejmu RP, żeby móc rozmawiać, wprowadzać poprawki i głosować nad wcześniej stworzoną przez nas wszystkich uchwałą o miejscach młodzieży w przestrzeni publicznej. Tego dnia można było spotkać wielu polityków, porozmawiać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży to świetna okazja, żeby dowiedzieć się jak wygląda tworzenie prawa od środka. Ponadto można było poznać polityków, nawiązać znajomości z ludźmi z całej Polski, wymienić swoje poglądy. To też świetna okazja, żeby naprawdę miło i produktywnie spędzić czas. Gorąco polecamy udział w rekrutacji do SDiM w przyszłych latach.
Marlena Kuśmierz i Karolina Polak (2C)
8 czerwca o 16:30 w naszej szkole odbędzie się koncert charytatywny, którego celem jest pomoc panu Markowi Gędkowi.
Pan Marek jest chory na nowotwór złośliwy, na którego leczenie daje szansę jedynie bardzo drogi, nierefundowany lek (ok. 25 tys. zł miesięcznie). Wystepować będą uczniowie naszej szkoły i ich przyjaciele, a każdy będzie mógł wesprzeć pana Marka według własnych możliwości i uznania.
Zapraszamy!
W sobotę 30 maja zespół Cordis w składzie: Natalia Jaszek, Karolina Broniek, Ania Kędzierska, Karolina Ważna, Natalia Marko, Bernadetta Żmuda, Agata Zielińśka, Kasia Krzyżanowska, Agata Borsuk i Julia Samek, wygrał XX Jubileuszowy Festiwal Pieśni Maryjnej Ave-Maria organizowany przez Parafię pw. Macierzyństwa N.M.P. w Garbowie. Gratulujemy!
Dorota Smalec z 2gd, Magdalena Nóżka i Magdalena Szwed z 3gd oraz Monika Gdula z 1E zdobyły wyróżnienia w III Międzyszkolnym Konkursie " Las maravillas de España" organizowanym przez IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Uczennice przygotowały p. Anna Mizeracka i p. Joanna Śliwińska. Serdecznie gratulujemy!
W sobotę 23 maja grupa uczniów Biskupiaka pod opieką ks. Grzegorza i p. Petkiewicza wybrała się na rajd rowerowy. Tym razem pojechaliśmy do Włodawy, skąd fragmentem Nadbużańskiego Szlaku Rowerowego dotarliśmy do Woli Uhruskiej. Początkowo droga wiodła wzdłuż Bugu, by potem skręcić w stronę przepięknych lasów naszego województwa. Oczywiście nie obyło się bez przygód - tym razem na przeszkodzie stanęły dwie dziurki w dętkach i łańcuch, który okazał się słabszy od mięśni naszych nóg. Wszyscy zastanawiają się, jaki wyjazd będzie następny, może kajaki?
Siedemnastego maja niewielka, lecz dzielna grupa uczniów, stawiła się pod gmachem Biskupiaka. A trzeba przyznać, że niestraszny był im deszcz, choroba ani nagłe i niespodziewane komunie kuzynów. Pełni optymizmu ruszyli do DPS-u i nie zawiedli się – w Kiełczewicach powitało ich słońce oraz radosne mieszkanki. Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej. Po niej nastąpił kolejny, długo wyczekiwany punkt programu, a mianowicie ognisko.
14 maja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się uroczysta gala podsumowująca tegoroczne konkursy przedmiotowe organizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z LSCDN. Raz jeszcze z ogromną przyjemnością gratulujemy wszystkim naszym laureatom - 41 uczniom naszego Gimnazjum, którzy zdobyli 73 tytuły laureata. Gratulujemy również Oli Król z 1C, która była zaproszona na galę jako finalistka VIII Olimpiady Losów Żołnierza.
Przypominamy, że uczniowie zdający informatykę na egzaminie maturalnym mają obowiązek sprawdzenia stanowiska komputerowego dzień przed egzaminem. Prosimy o punktualne przybycie w poniedziałek (18 maja) na godzinę 10.50 do sal 100 oraz 101.
Z wielką radością informujemy o sukcesach naszych uczniów: Aleksander Trubiłowicz (kl.2b) zajął 1. miejsce, Maria Barycka (kl.2c) zajęła 3. miejsce, a Magdalena Wnuk (kl.1d) specjalne wyróżnienie przyznane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Babisza w V Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym „Wielcy Polacy XX wieku – Jan Paweł II i prof. O. Mieczysław Albert Krąpiec – w trosce o rozumienie osoby”.
Przypominamy o zmianach w planie lekcji obowiązujących od 7 maja. Zarówno uczniów jak i nauczycieli prosimy o zapoznanie się z planem dostępnym tutaj lub poprzez zakładkę "Życie szkoły".
Jakub Narodowiec - uczeń klasy IB został finalistą LXI Olimpiady Chemicznej. Gratulujemy !
Z radością informujemy, że uczeń klasy IIb Michał Maciąg zajął I miejsce w IV Konkursie Wiedzy o Rosji. Organizatorami konkursu, który odbył się 27 kwietnia, byli pracownicy Katedry Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ucznia do konkursu przygotowała p. Anna Marzec. Gratulujemy!
28 kwietnia 2015 r. w gmachu Zespołu Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Lublinie odbył się konkurs – gra miejska ,,Lublin w czasach Jagiellonów i Unii Lubelskiej”. Konkurs został objęty honorowym patronatem p. prof. dr hab. Mirosława Piotrowskiego – posła do Parlamentu Europejskiego oraz p. Krzysztofa Żuka – Prezydenta miasta Lublin. Nagrody ufundowali p. prof. dr hab. Mirosław Piotrowski – poseł do Parlamentu Europejskiego, p. Krzysztof Żuk – Prezydent miasta Lublin oraz Kasa Unii Lubelskiej.
Miło nam poinformować, że uczennica klasy I C Ola Król, zajęła II miejsce w eliminacjach wojewódzkich VII Olimpiady "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972–1514. Od Cedyni do Orszy". Tym samym awansowała do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w czerwcu w Warszawie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Miło nam poinformować, że w bieżącej edycji wojewódzkiego konkursu historyczno-literackiego "Rodzinna historia", uczennica Klaudia Winiarczyk z klasy I A zajęła drugie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Tym samym uzyskała ona tytuł laureata. W nagrodzonej pracy Klaudia opisała losy pani Grażyny Wójtowicz, działaczki NSZZ Solidarność w latach 80. ubiegłego wieku.
W tym roku odbył się już XI Wojewódzki Konkurs Literacki. Tym razem tematem przewodnim było hasło „Wolność – swoboda czy zobowiązanie”. Miło nam przekazać, że w kategorii szkoł gimnazjalnych Maria Kozak z kl. II ga zdobyła I miejsce, Julia Pawłowska z I gd III miejsce, a Paulina Pluta z II gb otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy serdecznie!
Serdecznie gratulujemy sukcesu Rafałowi Szulcowi na niwie ogólnopolskiej, który został laureatem X Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Uczeń weźmie też udział w specjalnym obozie naukowym.
W dniu 24 kwietnia 2015 r. w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie VI edycji Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego o zasięgu wojewódzkim dla gimnazjalistów Wędrujemy po mapie świata, zorganizowanego przez XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Tegoroczna edycja konkursu, podobnie jak w ubiegłych latach, została objęta honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, pana mgr Krzysztofa Babisza.
21 kwietnia 2015r. w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie odbył się etap diecezjalny XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Z przyjemnością informujemy, że Weronika Lebowa z klasy 2A zajęła w nim 2 miejsce i zakwalifikowała się do finału, który odbędzie się w czerwcu w Niepokalanowie.
23 kwietnia grupa uczniów z klasy 2a wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych na wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS.
Metody sterylizacji, wykonywanie pożywek, posiewy, barwienie i obserwacja mikroskopowa bakterii to podstawowe techniki mikrobiologii, z którymi zapoznali się uczniowie. Ćwiczenia w laboratorium i ciekawe rozmowy ze studentami mogą być pomocne w wyborze dalszego kierunku kształcenia.
Dnia 18 kwietnia w parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej odbył się Konkurs Piosenki Religijnej "Święty to przyjaciel", który polegał na wykonaniu utworów z wykorzystaniem myśli patronki parafii.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 24 kwietnia 2015 r. (piątek) o godzinie 10.00 w auli „Biskupiaka” odbędzie się gala podsumowująca VI edycję Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego „Wędrujemy po mapie świata”. Podczas tej uroczystości zostaną wręczone dyplomy i nagrody laureatom tego konkursu. Zaproszenia dla nauczycieli wraz z wyróżnionymi uczniami zostały wysłane do szkół. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 3C Emma Kołodziejek została finalistką z wyróżnieniem XXXIX Olimpiady Artystycznej. Opiekę nad uczennicą sprawowała p. Anna Mizeracka. Gratulujemy!
Serdecznie gratulujemy Marlenie Kuśmierz z klasy 2C, która pod opieką p. Iwony Kowalewskiej została finalistką VII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej organizowanego przez redakcję magazynu psychologicznego "Charaktery".
Bardzo serdeczne gratulujemy Michałowi Paśnikowi (3C) i Piotrowi Szczęsnemu (2A), którzy pod opieką ks. Pawła Tomaszewskiego, zostali finalistami XXV Olimpiady Teologii Katolickiej.
Dnia 18 kwietnia 2015r. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej odbył się etap okręgowy XXX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Puchlerz z klasy 3a, Anna Jankowska i Paweł Majewski z klasy 2a.
Test pisemny i ustny egzamin dwunastu najlepszych uczniów, pozwolił wyłonić 7 reprezentantów województwa lubelskiego na finał centralny - wśród, których znalazła się - zajmując IV miejsce - Klaudia Puchlerz. Gratulujemy !
15 kwietnia od godz. 12:00 biskupiackie drzwi były otwarte dla wszytkich gimnazjalistów i ich rodziców. Można było wziąć udział w warsztatach tematycznych, konkursach i pokazach, sprawdzić ile się wie i potrafi, i dowiedzieć się więcej o naszym liceum. Bardzo dziękujemy naszym gościom za wspólny czas, a naszym organizatorom za zaangażowanie i energię włożoną w przygotowanie Dnia Otwartego.
Monika Kołtunik (klasa IIIB) została laureatką VIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z Matematyki, a Adam Cisowski (też klasa IIIB) został laureatem z Fizyki.
Finalistami w Matematycznym Powszechnym Konkursie Internetowym dla uczniów szkół średnich prowadzonym przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zostali uczniowie klasy IIIB: Karol Chęciński, Patryk Dobrosz i Kamil Gacan. Finał (papierowy) Konkursu odbędzie się w sobotę 18 kwietnia 2015 r. w Warszawie.
Program zebrania z rodzicami
19 kwietnia (niedziela)
GIMNAZJUM
Klasy 1 i 2:
- godz. 9.00 - Msza św. w kaplicy szkolnej,
- godz. 10.00 - Spotkanie z wychowawcami w salach.
Klasy 3:
- godz. 9.00 - Msza św. w kaplicy szkolnej,
- godz. 10.00 - Spotkanie z wicedyrektorem nt. rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych (aula),
- godz. 10.30 - Spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych.
Dla wszystkich klas:
- godz. 10.30 - 11.30 - konsultacje z nauczycielami.
LICEUM
- godz. 11.00 - Msza św. w kaplicy szkolnej,
- godz. 12.00 - Spotkanie z wychowawcami w salach,
- ok. godz. 12.30 – 13.30 - Konsultacje z nauczycielami.
Zebranie nie dotyczy klas maturalnych.
W związku z dużą ilością samochodów parkujących podczas zebrań na parkingu szkolnym prosimy w miarę możliwości o parkowanie samochodów poza terenem szkoły.
Prosimy również nie zastawiać innych samochodów oraz nie parkować na wjeździe i trawnikach.
14 kwietnia odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Został on wyłoniony spośród samorządów klasowych. Uczniów liceum reprezentować będą:
Marcin Kurowski z 1E (przewodniczący); Wojciech Banaszek z 1A (zastępca) i Paweł Droździel z 1D (skarbnik)
W skład Samorządu Gimnazjum weszły następujące osoby:
Magdalena Parcheta z 2ga (przewodnicząca); Maria Kozak z 2ga (zastępca) i Agnieszka Wawruch z 2gd (skarbnik).
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w pracy !
11 kwietnia od godz. 10 uczniowie szkół podstawowych i ich rodzice mogli zobaczyć jak wygląda nasze gimnazjum od środka, wziąć udział w różnych konkursach i eksperymentach naukowych, a przede wszystkim porozmawiać z naszymi uczniami i nauczycielami. Wszystkim gościom bardzo dziękujemy za przybycie, a wszystkim naszym organizatorom za zaangażowanie w przygotowanie Dnia Otwartego.
Finalistami XXIX Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych i jednocześnie XIII Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych zostali:
z klasy IIB: Paweł Bury,
z klasy IIIB: Mateusz Jaszek, Krystian Sokołowski i Aleksander Wójcik.
Finał krajowy odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 09 - 10 maja 2015.
Zwycięzcy Finału krajowego, otrzymują dyplom Mistrza Polski w Grach Matematycznych i Logicznych, wchodzą w skład polskiej reprezentacji na Finał Międzynarodowy i jadą do Paryża (finał paryski odbędzie się w ostatni weekend sierpnia 2015).
Z radością informujemy o sukcesie naszych uczniów - Alicja Suroż (kl 3gc) zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkoły gimnazjalnej, a Aleksander Trubiłowicz (kl 2b) pierwsze miejsce w kategorii szkoły ponadgimnazjalnej w konkursie filozoficznym Ojciec prof. Mieczysław A. Krąpiec – filozof i pedagog. Podczas etapu finałowego uczniowie prezentowali ustną wypowiedź na temat: „Tylko dobro, które jest rzeczywistym dobrem całej społeczności i zarazem każdej jednostki żyjącej w tej społeczności, można nazwać Dobrem Wspólnym.” Wykazali się ogromną wiedzą, sprawnością retoryczną i wrażliwością na problemy współczesnego świata. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że drużyna z naszej szkoły w składzie: Weronika Kowalewska (IA), Patrycja Stoczkowska (IA) i Kamil Gruszka (IB) zajęła I miejsce w eliminacjach okręgowych tegorocznej edycji olimpiady. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowała się Patrycja Stoczkowska. Sukces naszych uczniów jest tym cenniejszy, że cała trójka indywidualnie zajęła miejsca 2, 4 i 6 spośród kilkudziesięciu uczestników rywalizacji na tym poziomie.
Wszystkim serdecznie gratulujemy a Patrycji życzymy sukcesów na etapie ogólnopolskim.
Rafał Szulc (klasa 2ga) został finalistą X Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów (Ogólnopolskiej). Gratulujemy !
Paweł Bury (z klasy IIB) został finalistą XIII Międzynarodowej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu.
Marlena Kuśmierz z klasy II C, zakwalifikowała się do finału VII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. Finał odbędzie się 18 kwietnia 2015 r. w Warszawie. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Z radością informujemy, że uczennica klasy IIc Joanna Pańkowska zajęła II miejsce, a Małgorzata Lipska z klasy IIIa – III miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Gramatycznym Języka Rosyjskiego „Sprawdź siebie”. Organizatorami konkursu, który odbył się 27 marca, byli pracownicy Katedry Filologii Słowiańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Uczennice do konkursu przygotowała p. Anna Marzec. Gratulujemy!
Z radością możemy już wstępnie pogratulować Gimnazjalistom uzyskania najwyższych wyników w tegorocznej edycji Konkursu Matematycznego im. ks. F. Jakóbczyka. W dniu 14 marca do rywalizacji przystąpiło 430 uczniów. 10,5% stanowią wszyscy Laureaci, zaś wyników dobrych odnotowano tyle, ile wynosi kwadrat liczby 14. Pełną listę Laureatów (wynik celujący albo bardzo dobry) oraz rozkład punktów można pobrać w zakładce Życie szkoły/Konkursy/Konkurs Matematyczny. Dla wszystkich uczestników, którzy otrzymali wynik co najmniej dobry przygotujemy dyplomy, zaś gala Laureatów odbędzie się 28 kwietnia 2015 r. o godzinie 12.00 w gmachu Biskupiaka. O szczegółach tego uroczystego dnia poinformujemy niebawem Państwa Dyrektorów i Nauczycieli.
P. Putowski
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 2A Karolina Paprzycka, pod opieką p. Joanny Kornackiej, została finalistką konkursu Know America. W dniach 23-25 marca 2015r. w Warszawie odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji konkursu, który sprawdza wiedzę uczniów o historii, polityce i kulturze Stanów Zjednoczonych.
Finaliści odwiedzili Ośrodek Studiów Amerykańskich, Muzeum Sztuki Współczesnej, American School of Warsaw i obejrzeli spektakl w Och-Teatrze, ale najważniejszym punktem programu było spotkanie w rezydencji Chargé d’Affaires USA, p. Douglasa Greene, który wszystkim finalistom wręczył dyplomy i nagrody.
Sukcesy uczennic Biskupiaka - Gabrysia Ręka uzyskała tytuł laureata a Weronika Lebowa - finalisty XIX Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu. Uczennice przygotowała p. Dorota Gajda.
W dniach 19-21 marca 2015 r. w Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie odbył się etap centralny Olimpiady .
Do zawodów III stopnia zakwalifikowało się 61 osób z 52 szkół, wyłonionych spośród prawie 7,7 tys. uczniów z różnych stron Polski. Finałowi towarzyszył bogaty program turystyczno-kulturalny dla uczestników i ich opiekunów, w tym wizyta w pięknej szczecińskiej Filharmonii oraz warsztaty kulinarne. Ale przede wszystkim był to test i opracowanie pisemne sprawdzające wiadomości uczestników.
W dniach 8-14 III grupa uczniów z naszej szkoły (zarówno z gimnazjum, jak i liceum) uczestniczyła w wyjeździe do Wielkiej Brytanii. Po podróży, trwającej ponad 24 godziny, Londyn przywitał nas piękną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podziwiania budynków będących symbolami miasta, takich jak Buckingham Palace, Big Ben czy Westminster Abbey. Pod koniec dnia obejrzeliśmy piękną panoramę angielskiej stolicy z najwyższego punktu London Eye.
Pierwsezgo dnia wiosny o godzinie ósmej rozpoczęło się zgrupowanie dwóch plutonów 1 Kompanii im. św. Michała Archanioła. Po krótkim apelu już wiedzieliśmy dokładnie, co będziemy robić. Pluton żeński udał się na zajęcia z medycyny pola walki, a męski na strzelanie. Na zajęciach przypomniałyśmy sobie to, czego nauczyłyśmy się poprzednio, a także zapoznałyśmy się bliżej z RKO, pozycją boczną ustaloną i AED.
Z wielką radością informujemy, iż po przeprowadzeniu wojewódzkiego etapu konkursu ortograficznego oraz konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty uczniowie naszego Gimnazjum uzyskali aż 58 tytułów laureata! Serdecznie gratulujemy zarówno Nauczycielom jak i Uczniom.
Niedzielne popołudnie… można je spędzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest niewątpliwie wyjazd do DPS-u w Kiełczewicach, co też (nie chwaląc się) ósmego marca uczyniliśmy. Nasze spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii, odprawionej, jak zawsze, przez naszego gimnazjalnego prefekta. Po mszy miały miejsce zajęcia plastyczne, na których każdy z nas mógł odkryć w sobie wewnętrznego artystę. Podczas pracy ozdabialiśmy siebie, kolegę z grupy, a od czasu do czasu także stroiki świąteczne.
Zespół Szkół im. św. Stanisława Kostki „ Biskupiak” zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie – grze ulicznej: „ Lublin w czasach Jagiellonów i Unii Lubelskiej.” Konkurs odbędzie się w dniu 28 kwietnia 2015 r. w godz. 10 – 13. Rozpoczęcie i zakończenie konkursu będzie miało miejsce w gmachu Biskupiaka przy ulicy ks. Michała Słowikowskiego 6. Pierwsza nagroda dla zwycięskich zespołów uczniowskich w kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne to wycieczka do Strasburga, ufundowana przez pana prof. Mirosława Piotrowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego. Zapraszmy do zapoznania się ze szczegółami zaproszenia i regulaminem konkursu. Konkurs dotyczy tylko uczniów spoza naszej szkoły.
Miło nam poinformować, że uczniowie Anna Flisiak, Aleksandra Żywicka, Paweł Droździel, Łukasz Zarębski z klasy ID pod opieką p. Joanny Śliwińskiej zdobyli wyróżnienie w konkursie Olimpiady Języka Hiszpańskiego "En un lugar de Argentina", realizowanym we współpracy z Ambasadą Republiki Argentyńskiej w Polsce.
Wyróżnioną pracę będzie można obejrzeć pod adresem http://ojh.edu.pl/
Serdecznie gratulujemy!
17 marca, w dniu św. Patryka, Dorota, Julka, Eliza, Gabrysia, Kamil i Karolina z 2gD przeprowadzili minikonkurs na temat Irlandii wśród uczniów gimnazjum i liceum. 20 osób poprawnie odpowiedziało na wszystkie pytania, a wylosowani spośród nich Kuba Iwaszko (1gA), Piotrek Sokołowski (1A), Patrycja Szymańska (2gA), Agnieszka Wawruch (2gD), Magda Winiarska (1C), Alek Trubiłowicz (2B) otrzymali pamiątkowe nagrody.
Uczniowie Jakub Narodowiec IB, Łukasz Zarębski ID, Adam Świder IA zajęli drużynowo II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju All - Chemicznym w Lublinie. Turniej odbył się 14 marca 2015 r. w Lublinie.
Karolina Ważna uczennica klasy 2ga została laureatką a Julia Dąbrowska (1gA) dostała wyróżnienie XXXIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Czechowicza i ks. Jana Twardowskiego. Gratulujemy !
Zapraszamy do zapoznania się z omówieniem wyników z VI edycji Konkursu Geograficznego "Wędrujemy po mapie świata" - link
Listę laureatów VI edycji Konkursu Geograficznego "Wędrujemy po mapie świata" można obejrzeć tutaj
W dniach 11-12 marca 2015r. odbyła się trzecia edycja Biskupiak Model United Nations. Debatowano nad problemami konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz agresywnej ekspansji radykalnego islamu. W efekcie powstały dwie rezolucje, mające na celu pokojowe rozstrzygnięcie tych kwestii. W obradach wzięło udział 48 delegatów z 24 państw pod kierownictwem Sekretariatu w składzie: Kacper Adamczyk (1C), Kacper Ciemiński (1C), Marta Korbel (2A), Agnieszka Lis (3B), Michał Maciąg (2B), Aleksander Trubiłowicz (2B).
W dniach 9 – 10 marca w naszej szkole odbyły się coroczne Dni Historyczne. Tak jak dotychczas zaprezentowane zostały różne aspekty historii, swoiste „silva rerum”. Prezentującymi byli nasi uczniowie – historyczni pasjonaci jak również profesjonaliści. I tak można było usłyszeć pieśni historyczne w nowoczesnym wykonaniu. Zapoznać się z uzbrojeniem, wyposażeniem i sposobami walki średniowiecznych rycerzy (tu wystąpił p. Michał Kwiatkowski jako rycerz Zakonu Bożogrobowców).
W tym roku odbyła się już IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Bohaterowie Niezłomni”. Julia Pawłowska z klasy Igd zdobyła pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych za pracę literacką poświęconą historii jej dziadka, jednego z tych żołnierzy.
Gratulujemy i czekamy na kolejne teksty.
7 marca 2015 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki odbyła się VI edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego o zasięgu wojewódzkim dla Gimnazjalistów “Wędrujemy po mapie świata”. Tegoroczna edycja podobnie jak ubiegłoroczna została objęta honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Do udziału w konkursie przysłano zgłoszenia około 500 uczniów z około 80 szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego.
Dyrekcja XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie oraz organizatorzy XIX Konkursu Matematycznego informują, że do tegorocznej edycji konkursu otrzymaliśmy blisko 550 zgłoszeń uczniów klas drugich i trzecich z 52 gimnazjów z województwa lubelskiego. Do matematycznych rozgrywek zapraszamy w najbliższą sobotę (14 marca 2015 r.).
Z przyjemnością informujemy, że uczennica Justyna Bosek z klasy 3c została finalistką Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Opiekę sprawował mgr Tomasz Kurzepa.
20 marca będziemy obchodzić szkolny Dzień Wody pod hasłem "Dzień dla wody, woda dla zrównoważonego rozwoju".
W programie mamy: konkurs plastyczny na plakat promujący oszczędzanie wody w każdym domu; program badawczy „Zaadoptuj rzekę” czyli badanie jakości próbek wody (klasa 1A); happening „Kolejka po wodę”czyli ustawianie kolejki osób oczekujących na zaczerpnięcie wody. Tego dnia wszystkich uczniów o ekologicznych sercach zapraszamy do przyjścia do szkoły w błękitnych koszulkach.
Zapraszamy do zapoznania się z programem Dni Historycznych, które odbędą się 9-10 marca 2015r.
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 4 marca 2015 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający w części pisemnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w 2015 r. Szczegóły tutaj.
Piotr Szczęsny z klasy 2A i Michał Paśnik z 3C awansowali do finału XXV Olimpiady Teologii Katolickiej. Gratulujemy!
Jakub Narodowiec, uczeń klasy IB zakwalifikował się do trzeciego etapu (zawody finałowe) LXI Olimpiady Chemicznej. Finał odbędzie się 10-11 kwietnia w Warszawie. Gratulujemy !
Uczestnikom Konkursu „Wędrujemy po mapie świata” przypominamy o konieczności posiadania przy sobie legitymacji szkolnej oraz podpisanego przez rodzica (lub prawnego opiekuna) oświadczenia o możliwości przetwarzania danych osobowych (druk do pobrania ze strony szkoły). Uczniowie, biorący udział w konkursie oprócz przyborów do pisania powinni mieć linijkę a także bardzo przydatna może być lupa.
Wszystkich uczestników konkursu prosimy o punktualne przybycie
Organizatorzy Konkursu
Z radością informujemy, że uczniowie klasy IIIB Monika Kołtunik i Karol Chęciński zakwalifikowali się do finału VIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" w dziedzinie MATEMATYKA; natomiast Adam Cisowski w dziedzinie FIZYKA. Zawody finałowe odbędą się 21 i 22 marca 2015 w Krakowie.
Z radością informujemy, że Paweł Bury (IIB) przeszedł do finału krajowego XIII Międzynarodowej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej! Gratulujemy :-) ! Wyrazy uznania należą się także trzem uczestnikom etapu okręgowego: Wojciechowi Boruchowi (IIIB), Michałowi Maciągowi i Aleksandrowi Trubiłowiczowi (IIB) - byli lepsi od ponad 4 tysięcy uczestników.
Z przyjemnością informujemy, że Marta Korbel, uczennica klasy 2A, zakwalifikowała się do finału 39 Olimpiady Języka Angielskiego, który odbędzie się 13-14 kwietnia w Poznaniu.
Z przyjemnością pragniemy poinformować, że 20 uczniów naszego Gimnazjum zakwalifikowało się do II etapu V Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów.
Są to:Jakub Iwaszko (1gA), Joanna Pietraś, Julia Musielak (1gB), Natalia Kusiak, Mikołaj Piotrowski (1gC), Mikołaj Rej, Magdalena Parcheta, Jakub Wyszomirski, Bartosz Jóźwiak (2gA), Michał Bugliński, Aleksandra Stankiewicz (2gC), Michał Gawłowski, Julia Bernaszuk, Antonina Dolecka (2gD), Mikołaj Końko, Amadeusz Bzoma, Rafał Surdyka (3gA), Arkadiusz Bucholc, Julia Buglińska, Michał Kuśmierzak (3gC).
Zapraszamy na pierwsze zajęcia kółka języka chińskiego, które odbędą się w najbliższy piątek (20.02) o 15.30 w szkolnej auli.
W pierwszym tygodniu ferii zimowych w dniu 4 lutego 2015 r. grupa 8 uczniów naszego Gimnazjum wzięła udział w zajęciach z piłki noznej. Zajęcia odbyły się na sali gimnastycznej w godzinach od 9 do 13. Podczas zajęć chłopcy doskonalili swoje umiejetności techniczne z zakresu piłki nożnej oraz oczywiście nie zabrakło czasu na grę w piłkę nożną halową. Tego typu zajęcia w trakcie ferii zimowych odbyły sie w naszej Szkole po raz czwarty.
Cztery osoby z naszego gimnazjum zakwalifikowały się do zawodów II stopnia (półfinał) X Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów (2014/2015): Durda Tomasz, Grochowski Jakub, Nużka Joanna, Szulc Rafał. Zawody te odbędą się 7 marca 2015 roku w Stalowej Woli.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O POLESKIM PARKU NARODOWYM DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
,,POLESKI PN- 25 lat działalności”
Zapraszam uczniów gimnazjum, w szczególności klas III do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Poleskim Parku Narodowym ,,Poleski PN- 25 lat działalności”. Etap szkolny konkursu odbędzie się dnia 23 marca 2015 (poniedziałek) o godzinie 14.45. Zgłoszenia uczniów chętnych do udziału w konkursie przyjmuje nauczyciel biologii Marzena Turek do dnia 18 marca 2015. Regulamin konkursu znajdziesz tu.
"Do półfinału XXIX Międzynarodowych Mistrzostw jednocześnie XIII Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych zakwalifikowali się następujący uczniowie naszego liceum:
z klasy IIB: Paweł Bury i Anna Kawęcka oraz z klasy IIIB: Paweł Drozda, Czachór Antonina, Mateusz Jaszek, Monika Kołtunik, Agnieszka Lis, Krystian Sokołowski i Aleksander Wójcik.
Półfinał odbędzie się 21 marca 2015 roku. Finał krajowy odbędzie się we Wrocławiu. Zwycięzcy finału krajowego wejdą w skład polskiej reprezentacji na Finał Międzynarodowy w Paryżu."
Z przyjemnością informujemy, że uczennica Karolina Polak z klasy 2c została finalistką Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Opiekę sprawował mgr Tomasz Kurzepa.
Od 16 lutego zostają wprowadzone niewielkie modyfikacje w planie lekcji. Zmiany dotyczą tylko niektórych klas. Prosimy o zapoznanie się z planem lekcji zarówno uczniów jak i nauczycieli.
W czasie ferii sekretariat i księgowość szkoły przyjmują interesantów w godzinach od 8 do 14.
Dwudziestego czwartego stycznia, zgodnie z tradycją, uczciliśmy karnawał wyjazdem na bal maskowy do kiełczewickiego DPS-u. Wszystko, jak zawsze, zaczęło się w Biskupiaku. Stamtąd, pod wodzą Kmicica (nazywanego też hetmanem), ruszyliśmy na dyskotekę. Kiedy każdy przywdział już swoje przebranie, rozpoczęła się zabawa. Bal, jak to zwykle bywa, pełen był tańców, konkursów, a w naszym wypadku także kowbojów…
Z radością informujemy, że sześcioro uczniów naszego liceum zakwalifikowało się do eliminacji okręgowych XLVI OJR. Są to: Joanna Pańkowska z kl. IIc, Dariya Holovachko z kl. Id, Michał Wilke z kl. Id, Piotr Gałka z kl. IIIb, Zuzanna Kuczyńska z kl. Ib, Paulina Jabłońska z kl. IIa. Wspomniane eliminacje odbędą się 7 marca 2015r. w Lublinie. Serdecznie gratulujemy i już dziś trzymamy kciuki za naszych olimpijczyków!
Jeszcze przed feriami, w dniu 29 stycznia, odbyła się miła uroczystość wręczenia nagród w konkursach z okazji jubileuszu 80-lecia oddania do użytku gmachu Biskupiaka.
Wyjazd naz zimowisko w sobotę 7 lutego o godzinie 8.00 (zbiórka uczestników 7.45) z Placu Zamkowego. Prosimy o punktualne przybycie.
Organizatorzy.
Zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia sportowe z piłki nożnej podczas ferii zimowych. Zajęcia odbędą sie w środę 04 lutego w godzinach 9.30 - 14.00 na nowej sali gimnastycznej. Zapraszamy zarówno uczniów Gimnazjum jak i Liceum. W programie m. in. treningi z piłki nożnej oraz halowy miniturniej. Zajęcia będzie prowadził p. Łukasz Ścirka.
W poniedziałek 26 stycznia 2015 w auli odbył się finał akcji „Transplantacja. jestem na TAK” w ramach II edycji programu do którego przystąpiła nasza szkoła.
W dniu 30 stycznia 2015 r. o godzinie 16:30 odbędzie się śródroczne zebranie z rodzicami uczniów klas gimnazjalnych.
W dniu 30 stycznia 2015 r. o godzinie 18:00 odbędzie się śródroczne zebranie z rodzicami uczniów klas I i II LO.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim , którzy włączyli się w akcję zbiórki pieniędzy oraz słodyczy i maskotek dla dzieci obciążonych genetycznie. Dzieci pozostają pod opieką Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie kierowanego przez prof. dr hab. Janusza Kockiego. Podczas akcji przeprowadzonej w szkole zebraliśmy imponującą kwotę 1140,28 zł oraz 100 opakowań słodyczy i ok. 80 pluszaków.
Zapraszamy na zajęcia kółka kultury i języka chińskiego. Kółko prowadzić będzie studentka Sinologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, która podczas swojego półrocznego pobytu w Chinach poznała Chiny zarówno te z pocztówki, jak i te, o których mówi się raczej niechętnie. Podczas każdego spotkania uczniowie nauczą się podstawowych zwrotów w języku chińskim oraz poznają znane i nieznane ciekawostki na temat Państwa Środka. Wstępne zapisy u p. Justyny Jachowicz. Ruszamy po feriach!
Dnia 9 stycznia 2015 r. Zespole Szkół Nr 5 w Lublinie odbyły się zawody okręgowe XIX Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego i świętokrzyskiego.
Ostatni dzień szkolny przed świętami Bożego Narodzenia zawsze jest dniem szczególnym. W tym roku również wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się przed aulą, żeby wspólnie śpiewać kolędy i wysłuchać ewangellicznego opisu Narodzenia. A po życzeniach od dyrektora i przedstawicieli samorządu uczniowskiego nadszedł czas na spotkania opłatkowe w klasach.
Z przyjemnością informujemy, że następujący uczniowie naszego liceum zakwalifikowali się do II etapu (półfinał) ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”, organizowanej przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie ...
W czasie ferii sekretariat szkoły oraz księgowość przyjmuje interesantów w godzinach od 8.00 do 14.00.
W środę 28 stycznia w szkolnej auli o godz. 15:30 rozpocznie się koncert charytatywny na rzecz Julki Piskorskiej pod hasłem "Razem możemy więcej - wspólnie pomóżmy Julce stanąć na własne nogi".
Wystąpi p. Łukasz Jemioła i duet: Maciek Malec i Bernard Robak.
Wejściówką jest min. 5zł, a zebrane fundusze zostaną przekazane na leczenie dziewczynki.
Więcej informacji o Julce na stronie: http://www.julkapiskorska.pl/