MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY o zasięgu wojewódzkim
dla GIMNAZJALISTÓW “Wędrujemy po mapie świata”

3 marca 2018 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki odbyła się IX edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego „Wędrujemy po mapie świata” o zasięgu wojewódzkim dla Gimnazjalistów. Tegoroczna edycja została objęta  Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty – Pani Teresy Misiuk i Honorowym Patronatem  Prezydenta Miasta Lublin – Pana Krzysztofa Żuka.

 

 

Do udziału w konkursie przysłano zgłoszenia  370 uczniów z około 70  gimnazjów i szkół z oddziałami gimnazjalnymi z województwa lubelskiego.
Mimo silnego mrozu frekwencja dopisała. Wszystkie sale lekcyjne na trzech piętrach Biskupiaka oraz szkolna aula zamieniły się w sale konkursowe.  Do XXI LO dotarli uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami z różnych stron naszego województwa m.in. z następujących miejscowości i ich okolic: Abramowa, Adamowa, Biłgoraja, Bystrzejowic Pierwszych, Chełma, Garbowa, Godziszowa Pierwszego, Grabowca, Hrubieszowa, Józefowa n/Wisłą, Kalinówki, Kazimierza Dolnego, Kobylan, Krasienina, Krężnicy Jarej, Lubartowa, Łęcznej, Łucki, Milejowa,  Niemiec,  Ostrowa Lubelskiego, Parczewa, Przybysławic, Puchaczowa, Puław, Radzynia Podlaskiego, Ryk, Siennicy Różanej, Stężycy, Strachosławia, Sosnowicy, Suchowoli, Ulanu Majoratu, Wólki Ratajskiej,  Wilkołaza, Zamościa, Zakrzówka, Zarzecza, Żyrzyna i in. a także z Lublina i Świdnika.

Konkurs składał się z dwóch części następujących po sobie.
W pierwszej (trwającej 30 minut) uczniowie rozwiązywali test na który składały się zadania krótkiej odpowiedzi, uzupełnianie luk itp., przyporządkowania, wyboru poprawnej odpowiedzi. W teście znajdowały się również mapki konturowe.
             Zadania w pierwszej części dotyczyły znajomości mapy świata oraz zagadnień teoretycznych, związanych z mapą (np. skala mapy, kartograficzne metody przedstawiania zjawisk na mapach, współrzędne geograficzne, kierunki na mapie itp.) W tej części konkursu uczniowie mieli za zadanie m.in. rozpoznać lokalizację pasm górskich na mapie Europy, lokalizację wybranych miast i państw. Ponadto uczestnicy konkursu przyporządkowywali kontynenty do wybranych rzek. Musieli wykazać się znajomością stolic wybranych państw. Mieli również za zadanie rozpoznać państwa na podstawie ich konturów (kształtu) itp.    

                        W drugiej części (trwającej 40 minut) zawodnicy mieli uzupełnić puste miejsca w opisie relacji z rejsu tankowca, przewożącego gaz ziemny z platformy wydobywczej u wybrzeży Norwegii do Korei Południowej - Morską Drogą Północną.  

Uczestnicy konkursu korzystali z dołączonej kolorowej mapy świata formatu A3 i kolorowej mapy fizycznej Azji formatu A4, pochodzących z atlasów szkolnych. Na mapach tych znajdowały się również następujące mapki tematyczne: Tektonika płyt litosfery i Surowce mineralne oceanów. W tej części konkursu młodzież miała możliwość wykazać się umiejętnością praktycznego zastosowania mapy m.in. do znajdowania różnych miejsc, odczytywania wartości współrzędnych geograficznych, wysokości bezwzględnej itp.
Zagadnienia związane z mapą i umiejętności praktycznego posługiwania się mapami należą do najważniejszych w nauczaniu geografii.

Uczestnictwo w konkursie międzyszkolnym rozwija zainteresowania geograficzne i pogłębia wiedzę uczniów z tego zakresu a także kształtuje elementy zdrowej rywalizacji.
Każdy gimnazjalista, który przybył do XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie w dniu 3 marca miał możliwość spróbowania swoich sił w rozwiązywaniu zadań z geografii w obcej szkole wśród nowych koleżanek i kolegów.

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom geografii, którzy rozwijają pasje geograficzne wśród swoich Uczniów i licznie przybyli z młodzieżą na konkurs “Wędrujemy po mapie świata”.
Prace konkursowe zostały już sprawdzone przez Międzyszkolną Komisję Konkursową.

Oficjalna lista laureatów zostanie opublikowana na stronie szkoły do dnia 16 marca 2018 (piątek) po przeprowadzeniu weryfikacji i opracowaniu sprawozdania.

Justyna Kozysa

 

 


Poprzednie relacje:

I edycja (2010)

II edycja (2011)
III edycja (2012)
IV edycja (2013)
V edycja (2014)
VI edycja (2015)
VII edycja (2016)

 

 

                                                                                 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.