MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY o zasięgu wojewódzkim
dla GIMNAZJALISTÓW “Wędrujemy po mapie świata”

7 marca 2015 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki odbyła się VI edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego o zasięgu wojewódzkim dla Gimnazjalistów “Wędrujemy po mapie świata”. Tegoroczna edycja podobnie jak ubiegłoroczna została objęta honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Do udziału w konkursie przysłano zgłoszenia około 500 uczniów z około 80 szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego.

 

 

Frekwencja dopisała. Wszystkie sale lekcyjne na trzech piętrach Biskupiaka oraz szkolna aula zamieniły się w sale konkursowe. Do współzawodnictwa przystąpiło 403 uczniów. Do XXI LO dotarli uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami z różnych stron naszego regionu m.in. z następujących miejscowości i ich okolic: Abramowa, Bełżyc,  Biłgoraja, Bystrzejowic Pierwszych, Chełma, Garbowa, Gorajca, Frampola, Izbicy, Jastkowa, Kraśnika, Kłoczowa, Kocka, Krężnicy Jarej, Lubartowa, Łaszczówki, Łęcznej, Łomaz, Majdanu Sopockiego, Mętowa, Niemiec, Niedrzwicy Kościelnej, Ostrowa Lubelskiego, Ostrówka, Parczewa, Pliszczyna, Podhorców, Puław, Radzynia Podlaskiego, Ryk, Siennicy Różanej, Sosnowicy,Stężycy, Suśca, Suchowoli, Swor, Trawnik, Tomaszowa Lubelskiego, Urszulina, Woli Uhruskiej, Wólki Ratajskiej, Włodawy, Wilkowa, Wysokiego, Zamościa, Zakrzówka, Zarzecza i in. a także z Lublina i Świdnika.

Konkurs składał się z dwóch części następujących po sobie.
W pierwszej (trwającej 30 minut) uczniowie rozwiązywali test na który składały się zadania krótkiej odpowiedzi, uzupełnianie luk itp., przyporządkowania, jednokrotnego wyboru poprawnej odpowiedzi. W teście znajdowały się również mapki konturowe.
Zadania w pierwszej części dotyczyły znajomości mapy świata oraz zagadnień teoretycznych, związanych z mapą (np. skala mapy, współrzędne geograficzne, metody przedstawiania różnych zjawisk i zagadnień na mapie itp.) W tej części konkursu uczniowie mieli również za zadanie między innymi: rozpoznać wybrane krainy geograficzne w Ameryce na mapce konturowej, wybrane wyspy Azji na podstawie konturów umieszczonych na fragmentach siatki kartograficznej, dopasować nazwy szczytów górskich do kontynentów na których znajdują się, dopasować nazwy własne jezior do nazw państw.    

W drugiej części (trwającej 40 minut) zawodnicy mieli uzupełnić puste miejsca w opisie relacji podróży okolicznościowym, luksusowym pociągiem Orient Express z Londynu do Hongkongu.  
Uczestnicy konkursu korzystali z dołączonej kolorowej mapy świata formatu A3 i kolorowej mapy fizycznej Azji formatu A4, pochodzących z atlasów szkolnych. W tej części młodzież miała możliwość wykazać się umiejętnością praktycznego zastosowania mapy m.in. do znajdowania różnych miejsc, obliczania odległości rzeczywistej, odczytywania wartości współrzędnych geograficznych itp.
Zagadnienia związane z mapą i umiejętności praktycznego posługiwania się mapami należą do najważniejszych w nauczaniu geografii.

Uczestnictwo w konkursie międzyszkolnym rozwija zainteresowania geograficzne i pogłębia wiedzę uczniów z tego zakresu.
Każdy gimnazjalista, który przybył do XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie w dniu 7 marca miał możliwość spróbowania swoich sił w rozwiązywaniu zadań z geografii w obcej szkole wśród nowych koleżanek i kolegów.

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom geografii, którzy rozwijają pasje geograficzne wśród swoich Uczniów i licznie przybyli z młodzieżą na konkurs “Wędrujemy po mapie świata”.
Prace konkursowe zostały już sprawdzone przez Międzyszkolną Komisję Konkursową.

Oficjalna lista laureatów zostanie opublikowana na stronie szkoły w dniu 16 marca 2015 (poniedziałek) po przeprowadzeniu weryfikacji i opracowaniu sprawozdania.

Justyna Kozysa

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.