MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY o zasięgu wojewódzkim
dla GIMNAZJALISTÓW “Wędrujemy po mapie świata”

8 marca 2014 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki odbyła się V edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego o zasięgu wojewódzkim dla Gimnazjalistów “Wędrujemy po mapie świata”. Tegoroczna edycja podobnie jak ubiegłoroczna została objęta HONOROWYM PATRONATEM LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY.Do udziału w konkursie przysłano zgłoszenia ponad 450 uczniów z ponad 75 szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego.

Frekwencja dopisała. Wszystkie sale lekcyjne na trzech piętrach Biskupiaka oraz szkolna aula zamieniły się w sale konkursowe. Do współzawodnictwa przystąpiło 384 uczniów. Do XXI LO dotarli uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami z różnych stron naszego regionu m.in. z następujących miejscowości i ich okolic: Abramowa, Biłgoraja, Bychawy, Bystrzejowic Pierwszych, Chełma, Garbowa, Gorajca, Hrubieszowa, Izbicy, Jastkowa, Józefowa n. Wisłą, Kalinówki, Kobylan, Kłoczowa, Krężnicy Jarej, Lubartowa, Łaszczówki, Majdanu Sopockiego, Mętowa, Niemiec, Niedrzwicy Dużej, Ostrowa Lubelskiego, Ostrówka, Parczewa, Pliszczyna, Podhorców, Puław, Przybysławic, Siennicy Różanej, Suśca, Suchowoli, Swor, Trawnik, Tomaszowa Lubelskiego, Ulanu Majoratu, Woli Uhruskiej, Wólki Ratajskiej, Włodawy, Wilkołaza, Wysokiego, Zamościa, Zakrzówka, Żółkiewki i. in. a także z Lublina i Świdnika.

Konkurs składał się z dwóch części następujących po sobie.
W pierwszej (trwającej 30 minut) uczniowie rozwiązywali test na który składały się zadania krótkiej odpowiedzi, uzupełnianie luk itp., przyporządkowania, jednokrotnego wyboru poprawnej odpowiedzi. W teście znajdowały się również mapki konturowe.
Zadania w pierwszej części dotyczyły znajomości mapy świata oraz zagadnień teoretycznych, związanych z mapą (np. skala mapy, współrzędne geograficzne, metody przedstawiania różnych zjawisk i zagadnień na mapie itp.). W tej części konkursu uczniowie mieli za zadanie między innymi rozpoznać wybrane łańcuchy górskie na mapce konturowej Europy, wybrane zatoki na mapce konturowej świata, 2 państwa na mapce konturowej Ameryki Południowej a także rozpoznać po kształcie konturów 2 wyspy (w różnej skali).


W drugiej części (trwającej 40 minut) zawodnicy mieli uzupełnić puste miejsca w opisie relacji z wielkiego rajdu samochodowego przez Afrykę, zorganizowanego dla upamiętnienia 110 rocznicy wyprodukowania pierwszego samochodu osobowego.
Uczestnicy konkursu korzystali z dołączonej kolorowej mapy, pochodzącej z atlasu szkolnego. W tej części młodzież miała możliwość wykazać się umiejętnością praktycznego zastosowania mapy m.in. do znajdowania różnych miejsc, obliczania wysokości względnej, odległości rzeczywistej, odczytywania wartości izoterm i izohiet a także współrzędnych geograficznych itp.
Zagadnienia związane z mapą i umiejętności praktycznego posługiwania się mapami należą do najważniejszych w nauczaniu geografii.

Uczestnictwo w konkursie międzyszkolnym rozwija zainteresowania geograficzne i pogłębia wiedzę uczniów z tego zakresu.
Każdy gimnazjalista, który przybył do XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie w dniu 8 marca miał możliwość spróbowania swoich sił w rozwiązywaniu zadań z geografii w obcej szkole wśród nowych koleżanek i kolegów.

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom geografii, którzy rozwijają pasje geograficzne wśród swoich Uczniów i licznie przybyli z młodzieżą na konkurs “Wędrujemy po mapie świata”.
Prace konkursowe zostały już sprawdzone przez Międzyszkolną Komisję Konkursową.

Oficjalne lista laureatów zostanie opublikowana na stronie szkoły w dniu 17 marca 2014 (poniedziałek) po przeprowadzeniu weryfikacji i opracowaniu sprawozdania.

Justyna Kozysa

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.