Międzyszkolny konkurs geograficzny dla uczniów klas gimnazjalnych
“Wędrujemy po mapie świata”

 

Biskupiak przyciągnął geografów” - artykuł tygodnika “Nowy Tydzień” TUTAJ

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu

19 marca 2011 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki odbyła się II edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego dla Gimnazjalistów “Wędrujemy po mapie świata”. Do udziału w konkursie przysłano zgłoszenia ponad 300 uczniów z 58 szkół gimnazjalnych z województwa.
Pomimo nie najlepszej pogody do XXI LO dotarli uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami z różnych stron naszego regionu m.in. z następujących miast i ich okolic: Zamościa, Chełma, Biłgoraja, Frampola, Ryk, Puław, Radzynia. Podlaskiego Lubartowa i.in. a także z Lublina.

Młodzież gimnazjalna pełna zapału przystąpiła do rozwiązywania zadań i wędrówki po mapie świata.

Konkurs składał się z dwóch części następujących po sobie.
W pierwszej (trwającej 30 minut) uczniowie rozwiązywali test na który składały się zadania krótkiej odpowiedzi, uzupełnianie tabel oraz luk itp., przyporządkowania, jednokrotnego wyboru poprawnej odpowiedzi. W teście znajdowały się również mapki konturowe.
Zadania w pierwszej części dotyczyły znajomości mapy świata oraz zagadnień teoretycznych, dotyczących mapy (np. skala mapy, współrzędne geograficzne, metody przedstawiania różnych zjawisk i zagadnień na mapie itp.)
W drugiej części (trwającej 40 minut) uczniowie mieli za zadanie uzupełnić puste miejsca w opisie relacji z Konferencji Naukowej Sejsmologów i Wulkanologów.

Uczestnicy konkursu korzystali z dołączonych kolorowych map, pochodzących z atlasów szkolnych. W tej części konkursu młodzież miała możliwość wykazać się umiejętnością praktycznego zastosowania map m.in. do znajdowania różnych miejsc, obliczania wysokości względnej, odległości rzeczywistej, odczytywania współrzędnych geograficznych, posługiwania się mapami tematycznymi itp.

Zagadnienia związane z mapą i umiejętności praktycznego posługiwania się mapami należą do najważniejszych w nauczaniu geografii.
Uczestnictwo w konkursie międzyszkolnym rozwija zainteresowania geograficzne i pogłębia wiedzę uczniów z tego zakresu.

Niewątpliwie każdy gimnazjalista, który przybył do XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie w dniu 19 marca osiągnął sukces - spróbował swoich sił w rozwiązywaniu zadań z geografii w obcej szkole wśród nowych koleżanek i kolegów.

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom geografii, którzy rozwijają pasje geograficzne wśród swoich Uczniów i tak licznie przybyli z młodzieżą na konkurs “Wędrujemy po mapie świata”.

Prace konkursowe zostały już sprawdzone przez międzyszkolną komisję konkursową.

Oficjalne wyniki zostaną opublikowane na stronie szkoły w dniu
28 marca 2011 (poniedziałek)
po przeprowadzeniu weryfikacji i opracowaniu sprawozdania.

Justyna Kozysa

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.