MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY o zasięgu wojewódzkim
dla GIMNAZJALISTÓW “Wędrujemy po mapie świata”

4 marca 2017 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki odbyła się VIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego o zasięgu wojewódzkim dla Gimnazjalistów “Wędrujemy po mapie świata”. Tegoroczna edycja została objęta Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty – Pani Teresy Misiuk i Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin – Pana Krzysztofa Żuka.

 

 

Do udziału w konkursie przysłano zgłoszenia ponad 440 uczniów z ponad 70 szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego.
Frekwencja dopisała. Wszystkie sale lekcyjne na trzech piętrach Biskupiaka oraz szkolna aula zamieniły się w sale konkursowe. Do współzawodnictwa przystąpiło prawie 370 uczniów. Do XXI LO dotarli uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami z różnych stron naszego województwa m.in. z następujących miejscowości i ich okolic: Abramowa, Adamowa, Batorza, Biłgoraja, Bychawy, Chełma, Garbowa, Grabowca, Izbicy, Janowa Lubelskiego, Krasienina, Kraśnika,  Krężnicy Jarej, Lubartowa, Łęcznej, Łucki, Markuszowa, Milejowa, Niedrzwicy Kościelnej, Niemiec,  Ostrowa Lubelskiego, Parczewa, Przybysławic, Puchaczowa, Puław, Radzynia Podlaskiego, Ryk, Siennicy Różanej, Stężycy, Strachosławia, Stróży, Suśca, Trawnik, Urszulina, Ulanu Majoratu, Woli Uhruskiej, Wólki Ratajskiej, Włodawy, Wilkowa, Wilkołazu Pierwszego, Zamościa, Zakrzówka, Zarzecza i in. a także z Lublina i Świdnika.

Konkurs składał się z dwóch części następujących po sobie.
W pierwszej (trwającej 30 minut) uczniowie rozwiązywali test na który składały się zadania krótkiej odpowiedzi, uzupełnianie luk itp., przyporządkowania, wyboru poprawnej odpowiedzi. W teście znajdowały się również mapki konturowe.
             Zadania w pierwszej części dotyczyły znajomości mapy świata oraz zagadnień teoretycznych, związanych z mapą (np. skala mapy, interpretacja rysunków poziomicowych itp.) W tej części konkursu uczniowie mieli za zadanie m.in. rozpoznać lokalizację miast na fragmentach siatek kartograficznych a także na mapie konturowej świata. Ponadto uczestnicy konkursu rozpoznawali rzeki we fragmentach siatek kartograficznych a także lokalizację wybranych jezior i gór. Musieli podać nazwy państw, w których znajdują się następujące miejsca kultu religijnego: Fatima, Asyż, Mekka a także podać nazwy kanałów, łączących określone zbiorniki morskie. Mieli wykazać się znajomością państw znajdujących się na obszarze Sahelu a również rozmieszczeniem cieśnin na wschodnim wybrzeżu Azji.  Do zadań uczestników konkursu należało jeszcze m.in dokonanie wyboru obszarów i obiektów geograficznych położonych w szerokości geograficznej Polski.    

W drugiej części (trwającej 40 minut) zawodnicy mieli uzupełnić puste miejsca w opisie relacji z Międzynarodowych Zawodów Balonowych, zorganizowanych na trasie ze stolicy Kataru do Kapsztadu.   

Uczestnicy konkursu korzystali z dołączonej kolorowej mapy świata formatu A3 i kolorowej mapy fizycznej Afryki formatu A4, pochodzących z atlasów szkolnych. Na mapach tych znajdowały się również następujące mapki tematyczne: Tektonika płyt litosfery, Surowce mineralne oceanów a także mapka, dotycząca klimatu Afryki. W tej części młodzież miała możliwość wykazać się umiejętnością praktycznego zastosowania mapy m.in. do znajdowania różnych miejsc, obliczania wysokości względnej, odczytywania wartości współrzędnych geograficznych, wartości izohiet, obliczania odległości itp.
Zagadnienia związane z mapą i umiejętności praktycznego posługiwania się mapami należą do najważniejszych w nauczaniu geografii.

Uczestnictwo w konkursie międzyszkolnym rozwija zainteresowania geograficzne i pogłębia wiedzę uczniów z tego zakresu a także kształtuje elementy zdrowej rywalizacji.
Każdy gimnazjalista, który przybył do XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie w dniu 4 marca miał możliwość spróbowania swoich sił w rozwiązywaniu zadań z geografii w obcej szkole wśród nowych koleżanek i kolegów.

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom geografii, którzy rozwijają pasje geograficzne wśród swoich Uczniów i licznie przybyli z młodzieżą na konkurs “Wędrujemy po mapie świata”.
Prace konkursowe zostały już sprawdzone przez Międzyszkolną Komisję Konkursową.

Oficjalna lista laureatów zostanie opublikowana na stronie szkoły w dniu 13 marca 2017 (poniedziałek) po przeprowadzeniu weryfikacji i opracowaniu sprawozdania.

Justyna Kozysa

 

 


Poprzednie relacje:

I edycja (2010)

II edycja (2011)
III edycja (2012)
IV edycja (2013)
V edycja (2014)
VI edycja (2015)
VII edycja (2016)

 

 

                                                                                 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.