2015-02-03

Dni Psychologiczno - Profilaktyczne

Już po raz trzeci w dniach 28.01 – 29.01.2015 z inicjatywy HELPsterów odbyły się Dni Psychologiczno – Profilaktyczne. Tym razem pod hasłem zainspirowanym piosenką angielskiej wokalistki Birdy: Ludzie pomagają ludziom Tradycyjnie podzieliliśmy to wydarzenie na dwie sesje.

 

Do udziału w sesji wykładowej zaprosiliśmy czworo gości. Pierwszym z nich o był  pan dr hab. Wojciech Wytrążek (Wydział Prawa i Administracji, KUL),  który mówił o aspektach prawnych zakładania stowarzyszeń. Opowiedział o czterech zasadniczych elementach, które pozwalają ludziom działać wspólnie: relacjach, zainteresowaniach, działaniu i wspólnym celu. Zaprezentowane zostały przykłady inicjatyw, które mocą zapału wielu osób, poszukiwaniu funduszy oraz poszerzaniem zasięgu swoich działań są w stanie w różnorodny sposób pomagać ludziom i tym potrzebującym, i tym utalentowanym. Uświadomiliśmy sobie, że aby skutecznie działać niezbędni są ludzie, rzeczy, informacje, pieniądze, a także samodyscyplina i czas (Pomoc zorganizowana, czyli o sile pracy zespołowej).

                Drugie wystąpienie należało do pani mgr Marty Piechoty (Psychologiczne Centrum Diagnozy i Terapii WSEI). Prezentacja miała nam przybliżyć korzyści, jakie płyną z bycia otwartym na niesienie pomocy tym, którzy tego potrzebują. Odwołanie się do doświadczeń ich rówieśników, którzy zdecydowali się zostać wolontariuszami pozwoliło poznać te korzyści nie tylko od strony teoretycznej. Zaakcentowane została również to, iż każdy z nich jest wartościowy. Zgodnie z myślą przyświecającą Fundacji Kasisi „świat został tak urządzony, że każdy ma coś, ale nikt nie ma wszystkiego”. Nastawienie życiowe, które w sposób naturalny wyraża poczucie własnej wartości i zaufanie do siebie, a zarazem szacunek dla wartości i możliwości innych osób umożliwia niesienie skutecznej pomocy (Pomagasz (sobie)? Czyli kilka słów o tym co daje prawdziwe szczęście).

                Podczas trzeciego wykładu pani dr Agnieszka Kozak (WNS, KUL) opowiedziała o pożytkach płynących z samodyscypliny, która pozwala nam na porzucenie wymówek i aktywne działanie, czyli na opuszczenie naszej ulubionej wyspy „kiedyś”. Przecież wszyscy bardzo dobrze wiemy, jakie mamy cele, tylko odsuwamy ich realizację na bliżej nieokreśloną przyszłość. Poznaliśmy także największych wrogów sukcesu – robienie tego, co nam przynosi doraźną korzyść i tego, co jest przyjemne i proste. Bardzo przemówiło do nas stwierdzenie: najpierw obiad, potem deser. I wiemy już, że samodyscyplina jest kluczem do poczucia własnej wartości, szacunku do samego siebie oraz dumy z własnych osiągnięć. Zatem jest o co walczyć.

                Wszystkich słuchaczy najbardziej urzekło czwarte wystąpienie pana mgr Mirosława Urbana (inspi.pl), który w bardzo entuzjastyczny sposób opowiedział nam o możliwościach inspirowania siebie i zarażania naszą inspiracją innych. Oprócz przekazu ustnego bardzo przemówiły do nas sugestywne grafiki oraz pokaz umiejętności żonglerskich. Wielu uczniów jeszcze po prezentacji zostało, aby porozmawiać z p. Mirosławem

Po południu odbył się także koncert charytatywny "Razem możemy więcej - wspólnie pomóżmy Julce stanąć na własne nogi".  Na rzecz małej dziewczynki, która urodziła się bez kości strzałkowych, skokowych i śródstopia zagrał nasz uczeń i HELPster – Maciek Malec wraz przyjaciółmi: Bernardem Robakiem oraz Patrycją Popiołek. Dochód ze sprzedaży wejściówek został przekazany w całości na konto Julki.

Drugiego dnia sesja warsztatowa została poprowadzona przez czwórkę studentów IV roku psychologii biznesu i przedsiębiorczości, członków Koła Naukowego Psychologii Zarządzania KUL. Przygotowane przez nich warsztaty, pod okiem dr Agnieszki Kozak, krążyły wokół tematu motywacji. W pracy nad byciem swoim własnym mentorem w skutecznym motywowaniu siebie pomagał nam pan Jacek Malec. Pani Ewelina Stefaniak poszukiwała razem z nami źródeł motywacji wewnętrznej, tak aby w końcu nam się chciało bardziej niż nie chciało. Do zamieniania MUSZĘ na MOGĘ  i CHCĘ przekonywała nas pani Anna Gricman. A motywacyjnego kopniaka do działania dawała nam pani Karolina Forkasiewicz.

W upowszechnianiu informacji o naszej inicjatywie wsparła nas nasza absolwentka pani Zofia Dłubacz – Sykut z audycji Spojrzenia Radia  oraz pani Izabela Pyda – dziennikarka z tygodnika Nowy Tydzień.

 

Wszystkim gościom, inspiratorom, współpracownikom i uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie i pozytywne przyjęcie naszej inicjatywy.

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.