Aktualności

 

 

 

     Na nadchodzące Święta Narodzenia Pańskiego wszystkim naszym Przyjaciołom i Gościom odwiedzającym stronę Biskupiaka życzymy nieustającej radości i mocy, która płynie ze spotkania z przychodzącym na świat Chrystusem. Niech czas świąteczny będzie wypełniony pokojem i radością przeżywaną w gronie najbliższych, a Nowy Rok 2019 niech przyniesie jak najwięcej dobra i pomyślności.

Ostatni szkolny dzień przed Bożym Narodzeniem jest zawsze wesoły. W tym roku również wspólnie śpiewaliśmy kolędy, Święta Rodzina wraz z aniołami czuwała nad maleńkim Jezusem, a (roztańczeni) Trzej Królowie przynieśli swoje dary. A potem były spotkania w klasach i opłatek, dobre życzenia i świadomość bliskości Boga i drugiego człowieka. Radość Bożego Narodzenia nadeszła.

W piątek 14 grudnia 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z kombatantami, żołnierzami oddziału majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", organizowanego z okazji wydania przez Narodowy Bank Polski monety okolicznościowej ku czci tego bohatera. W Instytucie Pamięci Narodowej uczniowie mieli okazję poznać wyniki prac poszukiwawczych prowadzonych na "Łączce" na Warszawskich Powązkach czy posłuchać opowieści pułkownika Mariana Pawełczaka ps. "Morwa" - ostatniego mieszkającego w Lublinie "Zaporczyka". 

W trakcie adwentu tradycyjnie spotykaliśmy się w szkolnej kaplicy na mszach św. roratnich. Dziękujemy wszystkim, naszym uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i absolwentom za wspólną modlitwę i przygotowanie do nadchodzących Świąt. Zapraszamy do galerii zdjęć.

W dniach od 8 listopada do 6 grudnia 2018 r chętni Rodzice naszych uczniów mieli okazję uczestniczyć w  warsztatach psychoedukacyjnych : ''Jak rozmawiać z nastolatkiem, żeby się zrozumieć i porozumieć.'' Głównym celem takich zajęć było wspieranie Rodziców  w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z młodzieżą. Rodzice mieli okazję nauczyć się lepszego porozumiewania się , a przede wszystkim zastanawiali się nad własną postawą wychowawczą. Rodzicom, życzymy, aby  wychowywali swoje pociechy kochająco i wymagająco. 

8 grudnia 2018r. odbyło się uroczyste podsumowanie XIX Akcji Polacy - Rodakom, której patronuje senator Stanisław Gogacz. Wśród ludzi dobrej woli, którym na sercu leży los Polaków - głównie starszych - mieszkających na terytorium dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, znalazła się również młodzież naszej Szkoły. Zbieraliśmy dary i uczestniczyliśmy w ich pakowaniu, mając na uwadze fakt, że dzięki temu w domach naszych rodaków mieszkających na dawnych kresach Rzeczpospolitej Święta Bożego Narodzenia będą weselsze.

5 grudnia dwie drużyny z naszej szkoły wyruszyły na turniej debat oksfordzkich do Krakowa, organizowany przez IPN. Następnego dnia rozpoczęły się zmagania na etapie grupowym w dwóch turach (porannej i popołudniowej), czyli eliminacje do fazy pucharowej. Nasi uczniowie trafili do tury popołudniowej, więc debatowali na 3 przygotowane tezy dotyczące irredenty, Bitwy Warszawskiej i traktatu ryskiego. Obu drużynom udało się przejść do fazy pucharowej, zyskując po 1 zwycięstwie na koncie. 

5 grudnia po raz kolejny zawitaliśmy w gościnne progi DPS w Kiełczewicach. Tym razem przywitano nas z jeszcze większym entuzjazmem, gdyż występowaliśmy w rolach św. Mikołaja, elfów i śnieżynek. Mieszkanki ośrodka z niecierpliwością oczekiwały na chwilę, kiedy każda z nich otrzyma swój prezent. Nasz Mikołaj i śnieżynki mieli okazję posłuchać wierszyków i piosenek, które były formą podziękowania za upominki. 

Nasze tegoroczne rekolekcje adwentowe poprowadził ks. Łukasz Głaz, a tematem przewodnim było życie bł. Chiary "Luce" Badano i jej przykład miłości do Boga. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Dzięki porozumieniu z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie uczniowie klas z rozszerzoną biologią i chemią będą mogli uczestniczyć w zaproponowanych przez uczelnię zajęciach. Projekt Misja Med, który był realizowany w zeszłym roku szkolnym zagwarantował w tym roku udział w zajęciach na UM znacznie większej grupie uczniów. W piątek 30 listopada klasa 2a uczestniczyła w zajęciach w Zakładzie Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych.

W dniach 27-29 listopada w szkole odbyła się kolejna edycja Dni Językowych. Nasi uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z gośćmi z Indii, Tajlandii, Chin i USA, w warsztatach tłumaczeniowych z j. angielskiego i grach językowych z j. niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego prowadzonych przez studentów Instytutu Lingwistyki Stosowanej UMCS. Dr. Paweł Aleksandrowicz z UMCS poprowadził wykład/warsztat z tłumaczenia audiowizualnego.

26.11.2018 r. w naszej szkole odbył się doroczny HELPsterski Dzień Życzliwości. Zaprosiliśmy Was do wspólnego przytulania się, uśmiechania, patrzenia sobie w oczy - czyli wszystkiego tego, co służy pozytywnym relacjom interpersonalnym. A poza tym wsparliście akcję pomocy Rodakom na Wschodzie, a dzięki temu mogliście zrobić sobie przyjacielskie zdjęcie w naszej charytatywnej fotobudce.
May the kindness be with you :D

17 listopada grupa uczniów z naszego liceum i klas 3 gimnazjum odwiedziła pod wzorowym przewodnictwem księdza Różyło i p. Marzeny Radeckiej Dom Pomocy Społecznej w Kiełczewicach. Mieszkanki ośrodka jak zwykle przywitały nas bardzo serdecznie i cała nasza wizyta upłynęła w miłej atmosferze.

23 listopada w trakcie zebrania z rodzicami odbędzie się w naszej szkole kiermasz ozdób świątecznych i pierniczków wykonanych podczas warsztatów integracyjnych przez wolontariuszy z Biskupiaka i mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na termomodernizację budynku rehabilitacji w DPS Kiełczewice. Serdecznie zapraszamy.

 

W piątek 23 listopada br. zapraszamy rodziców na zebranie oraz konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

 

 

Godzina

Program zebrania

16:30 – 17:15

Klasy III Gim i I LO

Msza św. w kaplicy szkolnej

Klasy II i III LO

„Smutek czy depresja – Jak rozpoznać i pomóc?  - mgr Iwona Kowalewska (pedagog szkolny)

17:15 – 18:00

Klasy III Gim

Spotkanie z wicedyrektorem

p. Joanną Jasieczek nt. egzaminu gimnazjalnego

 

Klasy  I LO

„Motywowanie nastolatka do nauki” - mgr Agnieszka Lalik-Korzeń (pedagog szkolny)

Klasy II i III LO

Msza św. w kaplicy szkolnej

18:00 – 18:30

Spotkania z wychowawcami w wyznaczonych salach.

18:30 – 20:00

Konsultacje z nauczycielami w wyznaczonych salach.

 

 

UWAGA!

W dniu zebrania ilość miejsc parkingowych będzie bardzo ograniczona. Bardzo prosimy Rodziców naszych uczniów o parkowanie samochodów poza terenem szkoły. Zbyt duża ilość pojazdów doprowadzi do zablokowania wyjazdu. Zabronione jest parkowanie na drodze pożarowej oraz trawnikach.

UKS Biskupiak w dniach 16-23 luty 2019 organizuje dla młodzieży szkolnej po raz XII Obóz narciarsko - snowboardowy w Zakopanem. W programie m.in. codzienne zajęcia z narciarstwa i snowboardu na stokach w Białce Tatrzańskiej, Witowie, Czarnej Górze… oraz inne atrakcje  w Termach Chochołów, na lodowisku COS, wycieczka do Tatrzańskiego Parku Narodowego, zwiedzanie Zakopanego, ognisko i wiele innych  Szczegółowy program obozu.

Zapisy i szczegółowe informacje u nauczycieli wf - P. Budzyńskiego i J. Reczka.

Serdecznie zapraszamy !

"Wyrwani z niewoli" to zespół nurtu muzyki chrześcijańskiej (chrześcijański hip-hop), który gościł 14 listopada w murach naszej szkoły. Uczniowie klas pierwszych LO wzięli udział w spotkaniu profilaktyczno-ewangelizacyjnym, podczas którego liderzy zespołu dzielili się swoim doświadczeniem życiowym, pokazywali negatywne skutki stosowania używek, potrzebę i sposoby budowania własnego poczucia wartości. Wszystko to było przeplatane muzyką a zakończone konkursem dla publiczności. Swoje doświadczenia życiowe oraz sposoby wyjścia z uzależnień jeden z członków zespołu umieścił w książce, którą przekazał do szkolnej biblioteki. Zachęcamy zarówno do lektury, jak również obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Z okazji wyjątkowej 100. rocznicy odzyskania niepodległości cały tydzień poprzedzający 11 listopada wypełniony był wydarzeniami nawiązującymi do historii Polski. Wszyscy uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o początkach odrodzonego państwa polskiego w „Turnieju wiedzy o Niepodległej”, obejrzeć przygotowane przez młodzież przedstawienie „O sławie, która nie przebrzmiała…” ilustrujące najważniejsze wydarzenia prowadzące do utraty i odzyskania niepodległości, i widowisko słowno-muzyczne prezentujące ważniejsze utwory patriotyczne „Z pieśnią historyczną przez wieki”.

8 listopada 3gB wraz z p. Joanną Wójtowicz uczestniczyła w inscenizacji historycznej pt. „Lublin. Stolica” przedstawionej przez Poławiacze Pereł Improv Teatr w ramach lubelskich obchodów Święta Niepodległości. Przedstawienie miało formę próby spektaklu, do którego angażowano również widzów. Sama inscenizacja przedstawiała obrady Tymczasowego Rządu Ludowej Republiki Polskiej, które miały miejsce w Lublinie w nocy z 6 na 7 listopada 1918r. Pamiątką dla każdego z widzów była okolicznościowa pocztówka i kopia manifestu „Do Ludu Polskiego!”

12 listopdada - dzień wolny od zajęć lekcyjnych.

Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych odwiedziliśmy pobliskie groby i miejsca pamięci związane z dawnymi pracownikami i wychowankami Biskupiaka. Tym razem nasze wyjście powiązane było z rocznicą 25-lecia odrodzonej szkoły. Wspólnie z klasą I C zapaliliśmy znicz w miejscu straceń ofiar niemieckiego nazizmu, gdzie rozstrzelany został ks. Michał Niechaj – prefekt przedwojennego Biskupiaka.  Wspomnieliśmy też postać ks. majora Stanisława Kontka, który był wychowankiem i nauczycielem historii przed II wojną światową. Jako kapelan wojskowy zginął on śmiercią tragiczną w Katyniu w 1940 roku z rąk bolszewickich oprawców.

29 października 2018 r. klasy 3B i 3E uczestniczyły w spotkaniu z p. dr inż. Jakubem Szabelskim z Politechniki Lubelskiej. Po zapoznaniu się z ofertą uczelni oraz teorią działania i zastosowania technologii 3D, uczniowie mieli możliwość sprawdzenia jak to działa w praktyce. Skanowanie radioodtwarzacza i twarzy kolegi zakończyło się sukcesem. Tym spotkaniem nasza szkoła rozpoczęła współpracę z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Lubelskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z programem obchodów jubileuszu 100 - lecia odzyskania niepodległości.

22 października w naszej szkole Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przeprowadziło akcję poboru krwi i rejestracji dawców szpiku. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszej akcji i tym, którzy pomimo chęci nie mogli w niej uczestniczyć.

W dniach 22 -29 września nasza szkoła brała ja co roku udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży z Marienschule w Bielefeld. Z niepokojem wyczekiwaliśmy sobotniego wieczoru, kiedy mieli przybyć goście z Niemiec. Mimo obaw dotyczących porozumiewania się, szybko nawiązaliśmy dobry kontakt. W niedzielę spotkaliśmy się na wspólnej Mszy Świętej w Archikatedrze Lubelskiej.

W sobotę 13 października nasze trzecie klasy liceum uczestniczyły w 34. Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę Spotkanie pod hasłem "W mocy Bożego Ducha" rozpoczęło nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a potem nauka ewangelizacyjna i Eucharystia. Niech ten czas przyniesie piękne owoce w życiu uczestników - trafne decyzje na przyszłość i dobrze zdane wszystkie egzaminy życiowe.

Zapraszamy uczniów liceum i gimnazjum do wzięcia udziału w konkursie literackim na opowiadanie, esej lub wiersz włączający się w dyskusję o współczesnym patriotyzmie. Wszelkie informacje znajdziecie, klikając na link konkurs. Organizatorzy

Tradycyjnie ostatni weekend września upłynął  nam pod znakiem warsztatów . Pod opieką p. Lidii Golby oraz p. Iwony Kowalewskiej spędziliśmy dwa dni (28-29 września) w Pliszczynie. „Starsi” HELPsterzy serdecznie przyjęli „nowych” członków grupy, zapewniając pozytywną atmosferę. Szybko znaleźliśmy wspólny język,  co zaowocowało szybkim procesem integracji. Podczas szkolenia zgłębialiśmy wiedzę dotyczącą efektywnej komunikacji, kreatywności oraz współpracy. Są to umiejętności, dzięki którym stajemy się wspaniałym i zżytym zespołem.  Wróciliśmy z głowami pełnymi pomysłów. Śledźcie nasze działania, bowiem niedługo o nas usłyszycie!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował słodką niespodziankę dla nauczycieli i pracowników szkoły. Życzenia, uczniowskie "Sto lat" i czerwone serduszko były bardzo miłymi wyrazami wdzięczności.

Dokładnie miesiąc przed setną rocznicą odzyskania niepodległości rozpoczynamy cykl debat historycznych. Cztery drużyny, trzy debaty, jeden zwycięzca. Dziś w formule oksfordzkiej debatowały drużyny z klas 1C, 2C i 3C/3gB, spierając się w półfinałach o znaczenie Aktu 5 listopada (Akt 5 listopada był kluczowy na drodze do odzyskania niepodległości) i koncepcji federacyjnej (Koncepcja federacyjna była najlepszym pomysłem na niepodległą Rzeczpospolitą), a w finale – o roli Legionów (Czyn zbrojny Legionów był najważniejszym działaniem Polaków na drodze do niepodległości). Wygrała drużyna z 3C/3gB, a wszystkim gratulujemy znakomitych wystąpień i zapraszamy do kolejnych debat wpisujących się w nasze szkolne obchody niepodległości!

W dniach 5-8 października trzy nasze uczennice, które zostały laureatkami w Międzynarodowym Konkursie Literackim ,,Młodzież pisze wiersze" - Kasia Kałkus, Julia Jurkiewicz i Marta Rachwał - razem z opiekunką, Panią Joanną Stachowską, uczestniczyły w wycieczce do Berlina, podczas której odbyła się uroczysta prezentacja laureatów.

W dniach 26-27 września 2018 r. trzech uczniów klasy 3gC: Mateusz Sroka, Franciszek Stachura, Dominik Garbacz oraz Adam Sygocki z 2C miało okazję reprezentować szkołę w XXIV obradach SDIM, których tematem byli "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej". Reprezentanci Biskupiaka zagłosowali zgodnie przeciwko zaproponowanej przez sejm uchwale, gdyż jak sami twierdzą "nie uznajemy praktyk parlamentarnych z czasów II RP za godnych pochwały i naśladowania współcześnie". Przed obradami uczniowie wraz ze swoim opiekunem Tomaszem Kurzepą zwiedzali Warszawę, skupiając się na miejscach ważnych dla historii polskiego parlamentaryzmu.

 

Dnia 28 września 2018r zostały przeprowadzone wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Po przeliczeniu 584 głosów szkolna Komisja Wyborcza w postaci Samorządu Uczniowskiego ogłosiła następujące wyniki:

Boruń Weronika – 226 głosów

Kasica Lukas- 134 głosów

Sroka Mateusz- 116 głosów.

Przedstawicielem naszego liceum w Młodzieżowej Radzie Miasta Lublin została Weronika Boruń. Gratulujemy Weronice zwycięstwa w wyborach oraz życzymy dalszych sukcesów.

Zabawy integracyjne lubią osoby w każdym wieku. Normalne jest, że na początku roku szkolnego, atmosfera w każdej nowej klasie bywa ''sztywna'', wystarczy jednak kilka godzin integracji, żeby przełamać bariery między kolegami i koleżankami. Mam nadzieję, że wspólnie osiągnęliśmy cel, jakim jest integracja klasy. życzę ''PIERWSZAKOM'' dalszej i owocnej integracji, miłego pobytu w szkole oraz wiele sukcesów w różnych dziedzinach życia.

Agnieszka Lalik- Korzeń.

25 września 2018r. na Jasnej Górze odbyło się XVIII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich, którego myślą przewodnią były słowa św. Jana Pawła II „Wypełnijmy dokładnie rolę, jaką Bóg powierza każdemu z nas w swoim Kościele”. W spotkaniu uczestniczyła również delegacja naszych uczniów pod opieką ks. Pawła Tomaszewskiego.

18 września 2018 r. obchodziliśmy uroczyście podwójne święto: nasz Dzień Patrona i jubileusz 25-lecia "nowego" Biskupiaka. Tradycyjnie, długim pochodem, przeszliśmy do lubelskiej Archikatedry na uroczystą mszę św. odprawioną przez ks. abp. Stanisława Budzika, w trakcie której nasi pierwszoklasiści licealni złożyli ślubowanie i odebrali legitymacje szkolne. Następnie w szkolnej auli miało miejsce spotkanie z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami władz, lubelskich szkół i organizacji, z którymi współpracujemy, osób, które od lat są związane z nasza szkołą. 

Od 13 września rozpoczął działalność nowy Samorząd Uczniowski. Anna Wasil, Jan Bylina, Maciej Kowalczyk (Liceum) oraz Tomasz Klocek, Marcin Barczak i Martyna Kochalska (Gimnazjum) złożyli ślubowanie podczas szkolnej mszy św. i oficjalnie przejęli samorządowe obowiązki. Bardzo serdecznie życzymy im owocnej działalności.

Serdecznie zapraszamy wszystkich związanych z Biskupiakiem na jubileusz 25-lecia naszego liceum 18 września 2018r. O godz. 10.30 odbędzie się uroczysta msza  św. w Archikatedrze Lubelskiej, natomiast od godz. 17 zapraszamy do odwiedzenia szkoły. Bedzie to okazja do spotkań z nauczycielami, absolwentami i uczniami szkoły.
Szczegółowy program wydarzenia: https://biskupiak.lublin.pl/pl/top/25-lecie_biskupiaka_

Joanna Mazurkiewicz z kl. 2E otrzymała wyróżnienie w kategorii literackiej w tegorocznej edycji Konkursu plastycznego, fotograficznego i literackiego "Klasztor w sercu miasta". Serdecznie gratulujemy.

Jeszcze przed oficjalnym ślubowaniem działalność rozpoczął nowy Samorząd Uczniowski. W dniach 11-12 września odbył się z ich inicjatywy kiermasz podręczników szkolnych.

13 września 2018 (czwartek)

 

Program zebrania

klasy 1 LO

godz. 16.30 – Msza św. w kaplicy szkolnej

godz. 17.00 – spotkanie z dyrektorem szkoły 
godz. 17.30 – spotkania z wychowawcami w klasach

 

klasy 3 LO

 

godz. 16.30 – spotkanie z wicedyrektorem szkoły w sprawie egzaminu maturalnego w auli

godz. 17.10 – spotkania z wychowawcami w klasach

 

UWAGA!
W dniu zebrania ilość miejsc parkingowych będzie bardzo organiczona. Bardzo prosimy Rodziców naszych uczniów o parkowanie samochodów poza terenem szkoły. Zbyt duża ilość pojazdów doprowadzi do zablokowania wyjazdu. Zabronione jest parkowanie na drodze pożarowej.

Jak co roku, drugi dzień roku szkolnego jest dla naszych pierwszoklasistów dniem integracyjnym, spędzanym u księży sercanów w Pliszczynie. Msza św. zakończyła radosny, pomimo nieco deszczowej pogody, czas pierwszych dłuższych spotkań klasowych i nawiązywania nowych znajomości.

3 września 2018 r. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny w Biskupiaku. Naszym uczniom i nauczycielom serdecznie życzymy, żeby kolejne dni i miesiące były równie radosne i pełne sukcesów.

Informujemy, że plan lekcji na rok szkolny 2018/2019 jest dostępny w zakładce Życie Szkoły. Czasami zdarza się, że przeglądarka zapisuje plan w pamięci podręcznej i widzimy stary plan lekcji. Jeśli tak jest przeglądając plan można skorzystać ze skrótu klawiaturowego ctrl+F5 (na komputerach stacjonarnych). W przypadku urządzeń mobilnych może okazać się konieczne wyczyszczenie pamięci podręcznej.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w dniu 3 września (poniedziałek) wg następującego harmonogramu:

- 9.00 - Msza św. dla klas 3 gimnazjum i 1 liceum w kaplicy szkolnej,

- 11.00 - Msza św. dla klas 2 i 3 liceum w kaplicy szkolnej.

Po Mszy św. spotkania w klasach z wychowawcami.

Uwaga!

Na pocztę szkolną nauczycieli zostały wysłane ważne informacje dyrektora szkoły.Prosimy o niezwłoczne zapoznanie się z ich treścią. Link do materiałów w Strefie Nauczyciela.

W okresie wakacyjnym sekretariat i księgowość szkoły przyjmują interesantów w godz. 8.00 - 14.00

Informujemy, że świadectwa maturalne będą wydawane 3 lipca br. (wtorek)
w godz. 10.00 - 14.00  w sali 107.

W przypadku braku możliwości osobistego odbioru dokumentów niezbędne będzie pisemne upoważnienie.

22 czerwca zakończył się rok szkolny 2017/2018. Po mszy św. i uroczystym wręczeniu najlepszym uczniom świadectw i dyplomów, po ostatnich czerwcowych spotkaniach z wychowawcami uczniowie gimnazjum i liceum rozpoczęli niecierpliwie oczekiwane wakacje. Wszystkim, uczniom i nauczycielom, życzymy udanego odpoczynku i nabrania sił przed kolejnymi szkolnymi wyzwaniami za dwa miesiące.

Podsumowanie konkursów i olimpiad gimnazjalnych 15 czerwca 2018r. odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Lublin, p Krzysztofa Żuka z laureatami konkursów przedmiotowych, tematycznych i olimpiad na poziomie gimnazjum. Wśród 172 nagrodzonych uczniów znalazło się 39 laureatów z Biskupiaka, którzy zdobyli 51 tytułów, a nasze Gimnazjum po raz kolejny zajęło pierwsze miejsce wśród szkół publicznych z najliczniejszą grupą laureatów. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i ich opiekunom!

Dzień muzyczno-filmowy Kolejny szkolny dzień muzyczno- filmowy za nami. Ile radości przyniósł, wiedzą Ci, którzy bawili się tego dnia razem z animatorami: Wiktorią Rabińską i Filipem Uliaszem. Wierszowali na czas, stanęli do walki o laur zwycięstwa w muzycznym kahoocie, mieli swoje "pięć minut" w otwartym mikrofonie, wyśpiewywali letnie przeboje. W końcu zasiedli przed dużym, szkolnym, ekranem by wejść w świat bohaterów, przygotowanych na ten dzień filmów : "Gwiazd naszych wina" oraz "Zwierzogród".

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 dla uczniów gimnazjum rozpocznie się mszą św. w kaplicy szkolnej 22 czerwca o godzinie 11:00.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 dla uczniów liceum rozpocznie się mszą św. w kaplicy szkolnej 22 czerwca o godzinie 9:00.

19 czerwca w szkolnej auli odbyła się ostatnia tegoroczna impreza organizowana przez Samorząd Uczniowski. Odbył się pokaz ‘Biskupiak Ma Talent’, i tu gratulacje dla występujących: Antka Lewockiego (2gB) grającego utwory Bacha i Szymanowskiego, Eweliny Puchały (2gC) śpiewającej Okudżawę, Marysi Antoniak i Wiktorii Rzążewskiej (1E) za pokaz tresersko-lalkarski oraz międzyklasowemu zespołowi Lost Feeder wykonujących ‘Stand by me’ ku radości wszystkich zebranych.

Spotkanie Prezydenta Miasta z laureatami i finalistami olimpiad, turniejów i konkursów ze szkół ponadgimnazjalnych Spotkanie Prezydenta Miasta Lublin p. Krzysztofa Żuka z laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad, turniejów i konkursów ze szkół ponadgimnazjalnych odbyło się 13 czerwca 2018 r. W tym roku szkolnym nasze liceum zajęło IV miejsce w Lublinie, a nasi uczniowie zdobyli 20 tytułów laureata lub finalisty. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i ich opiekunom naukowym!

14 czerwca 2018r. grupa teatralna klasy 1C przedstawiła szkolnej publiczności adaptację sztuki Friedricha Dürrenmatta "Wizyta starszej pani". Aktorzy zebrał zasłużone oklaski za efektownie i dojrzale opowiedzianą historię o zemście, moralności, chciwości i obłudzie. Zapraszamy do galerii zdjęć.

5 czerwca 2018r. w szkolnej auli odbył się koncert charytatywny dla Ali Mazurek, która po wypadku samochodowym, w śpiączce, przebywa w klinice „Budzik”. Wydarzenie przygotowali przyjaciele Ali, którzy razem z nią ukończyli nasze gimnazjum, a zebrane w trakcie koncertu 1500 zł. zostało przekazane na jej leczenie i rehabilitację. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podjęli trud organizacyjny, tym, którzy wystąpili na koncercie i tym, którzy przyszli go obejrzeć, za każde wsparcie okazane Ali i jej rodzinie.

5 czerwca 2018r. nasi gimnazjaliści mieli okazję posłuchać wierszy i piosenek streszczających historię Polski w wykonaniu swoich rówieśników i nieco młodszych członków Polskiego Teatru Młodzieżowego MODERNPOL z Żytomierza. Był to spektakl przygotowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę we współpracy z Fundacją Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie.

24 i 25 maja 2018r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się Gala Podsumowania Konkursów Przedmiotowych i Tematycznych organizowanych w roku szkolnym 2017/2018 przez Lubelskiego Kuratora Oświaty i Lubelski Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wzięło w niej udział naszych 37 gimnazjalistów, którzy zdobyli 43 tytuły laureata. Bardzo serdecznie wszystkim gratulujemy!

W dniach 25-27 czerwca w Nisku odbyły się centralne zawody kolejnej już edycji Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Reprezentujący naszą szkołę Wojciech Ciszewski (2D) i Jonasz Żuk (2A) powracają z nich z tytułem finalistów. Wojtek odniósł jeszcze jeden sukces, gdyż znalazł się w trójce zawodników z naszego regionu, którzy jako drużyna zajęli I miejsce w kraju. Gratulujemy osiągnięcia.

Patryk Baliński i Krzysztof Podstawka z klasy IIB, Krystian Kosiarski z IIIB i Damian Baliński z IIIE zostali finalistami IX Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Gratulacje !

15 maja w Biskupiaku odbył się Dzień Filozoficzny. Tradycyjnie, gościliśmy znanych lubelskich filozofów. Zebraliśmy się na auli, aby wziąć udział w trzech wykładach. Profesor dr hab. Jacek Wojtysiak w odpowiadając na tytułowe pytanie „Kim jest człowiek?”, przedstawił nam znane antropologiczne koncepcje, a także poruszył kwestię sporu między naturalizmem a antynaturalizmem. Mogliśmy także zadawać pytania i poszerzać w ten sposób nasze spojrzenie na problem natury człowieka. 

W sobotę 12.05.2018 r. szkolna drużyna ratowników medycznych uczestniczyła w Etapie Okręgowym XXVI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK i wywalczyła pierwsze miejsce. Zespół wystąpił w składzie: Mikołaj Gąbka kl. 1D (szef zespołu), Adrianna Kołodziej kl. 1A, Julia Musiedlak kl. 1D, Aleksandra Kowalczyk kl. 1D, Jakub Stachyra kl. 1D. Opiekunem zespołu jest nauczyciel przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa Andrzej Goliszek. Ratownicy medyczni z Biskupiaka otrzymali wspaniały puchar ufundowany przez Wojewodę Lubelskiego Przemysława Czarnka i 10 czerwca będą reprezentować województwo lubelskie na Etapie Centralnym XXVI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy w Rzeszowie.

Z radością informujemy, że uczniowie klas drugich naszej szkoły: Dominika Skalska, Paweł Franczak i Adrianna Cięszczyk przystąpili do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego „Wielcy Polacy XX w. - Ojciec Mieczysław a. Krąpiec OP - w Służbie Filozofii, Uniwersytetu, Kościoła i Narodu”. Konkurs rozegrał się 07 maja 2018 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Intelektualnym zmaganiom uczniów towarzyszył udział w uroczystościach związanych z 10 rocznicą śmierci Wielkiego Filozofa - Ojca Mieczysława Alberta Krąpca. Adrianna Cięszczyk zajęła I miejsce w kategorii licealistów, natomiast Paweł Franczak - II miejsce. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dnia 10 maja (w przeddzień egzaminu) zdający będą mieli możliwość sprawdzenia działania komputera na którym będą zdawali egzamin i wybranego przez siebie oprogramowania. Maturzyści z klasy 3B proszeni są o przyjście na godzinę 12.10, natomiast maturzyści z klasy 3E i pozostali absolwenci przystępujący do matury z informatyki na godzinę 12.40.

27 kwietnia naszych 155 tegorocznych maturzystów otrzymało swoje ostatnie biskupiackie świadectwa szkolne. 21 rocznik absolwentów naszej szkoły po jej reaktywacji, po uroczystej mszy św. i wręczeniu nagród i dyplomów dla najlepszych uczniów i podziękowań dla rodziców, pożegnał się z wychowawcami. Za kilka dni czekają ich egzaminy, na których życzymy im samych sukcesów, a także trafnych decyzji i powodzenia na kolejnych etapach życia.

Jak co roku, nasz poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystej mszy św. w lubelskiej Archikatedrze a następnie w przemarszu, wraz z oddziałami wojskowymi, grupami rekonstrukcyjnymi i innymi pocztami, na plac Zamkowy w ramach oficjalnych uroczystości miejskich upamiętniających rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W dniu 25 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbyła się Gala finałowa XXII Konkursu Matematycznego im. ks. Jakóbczyka. Gościliśmy w naszych murach najlepszych matematyków wśród gimnazjalistów wraz z nauczycielami - opiekunami. Puchary oraz medale laureatom wręczyli przedstawiciel kuratora oświaty i ks. dyr. Grzegorz Strug. Uczniowie wysłuchali prezentacji o pakowaniu kulek, a później mieli okazję porozmawiać ze starszymi kolegami, podczas gdy nauczyciele laureatów otrzymali dyplomy.

Franciszek Lewocki, uczeń klasy 3C, został laureatem Olimpiady Artystycznej (I miejsce w Polsce!) oraz zdobył III miejsce w tegorocznym Festiwalu Herbertowskim w kategorii muzycznej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystyczno-naukowych.

W związku z zakończeniem roku szkolnego dla klas maturalnych w planie zajęć zostały wprowadzone zmiany. Nowy plan obowiązuje od maja 2018 r. Zarówno uczniów jak i nauczycieli prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Przypominamy, że plan jest dostępny w zakładce Życie Szkoły. Czasami zdarza się, że przeglądarka zapisuje plan w pamięci podręcznej i widzimy stary plan lekcji. Jeśli tak jest w większości przeglądarek można skorzystać ze skrótu klawiaturowego ctrl+F5 lub wyczyścić pamięć podręczną korzystając z innych metod.

27 kwietnia szkolnie obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Widowisko poetycko-muzyczne przypomniało wydarzenia sprzed 227 lat i jego skutki dla dalszej historii Polski. Zapraszamy do galerii zdjęć.

24 kwietnia odbyła się w Naszej Szkole kolejna już gra miejska. Tym razem jej tematem był Lublin w czasie I wojny światowej i odzyskiwania przez Polskę niepodległości. W tym czasie w Naszym Mieście miało miejsce wiele ważnych wydarzeń związanych z walką i działaniami na rzecz niepodległości.

25 kwietnia odbyło się zebrania samorządów klasowych, podczas którego odbyła się prezentacja kandydatów i wybory Samorządu Uczniowskiego na przyszły rok szkolny. W skład nowo wybranego Samorządu liceum weszli: Anna Wasil z klasy 1C, Jan Bylina i Maciek Kowalczyk z 1B. Skład Samorządu gimnazjum to: Tomasz Klocek z 2gB oraz Marcin Barczak, 2gC i Martyna Kochalska, 2gB. Gratulujemy wyboru i życzymy owocnej działalności.

Dnia 23 kwietnia uczniowie dwóch grup języka hiszpańskiego wzięli udział w Dniu Hiszpańskim organizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Oprócz krótkich prezentacji na temat festiwali muzycznych w Hiszpanii, podróży z Lublina na Półwysep, inscenizacji przygotowanej przez studentów Hispanistyki oraz koncertu muzyki flamenco (w którym brał udział nasz maturzysta Franek Lewocki), uczestnicy brali udział w konkursie na temat życia i twórczości Miguela de Cervantesa. Po bardzo zaciętej walce, Agnieszka Wawruch znalazła się na podium zdobywając 3 miejsce. Gratulujemy!

Trzy grupy języka hiszpańskiego wzięły udział w projekcie „Semana de la Carta Manuscrita”, który polegał na własnoręcznym napisaniu listu i wysłaniu go do uczniów z krajów hiszpańskojęzycznych. Adresatami naszej szkoły były Argentyna i Peru.

            W dniu 13 kwietnia 2018 r. w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego dla gimnazjalistów „Wędrujemy po mapie świata”, zorganizowanego przez XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Tegoroczna edycja konkursu, podobnie jak w ubiegłych latach, została objęta HONOROWYM PATRONATEM LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY – Pani Teresy Misiuk. W tym roku szkolnym tak samo jak w roku ubiegłym konkurs został również objęty HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA LUBLIN –  Pana Krzysztofa Żuka.czytaj dalej-->

W dn. 20.04.2018 r. w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy - etap rejonowy. Mistrzostwa były zorganizowane przez Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublinie. Do rywalizacji stanęło 11 pięcioosobowych zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych Lublina. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami wymagającymi dużej wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej na miejscu zdarzenia. Oceniani byli przez profesjonalnych ratowników medycznych.

Miło nam poinformować, że Damian Baliński z klasy 3E został finalistą Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, jednocześnie uzyskując tytuł finalisty Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z informatyki. Gratulujemy !

Z radością informujemy, że Jola Wójtowicz, uczennica z kl. 2c, została finalistką XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom  - Przemysławowi Bieńkowi oraz Bartłomiejowi Wyszyńskiemu z klasy 2B -  udziału w zawodach centralnych XXX Olimpiady Filozoficznej. Uczniowie zostali finalistami olimpiady. Życzymy Wam sukcesów w rozwijaniu filozoficznych pasji!

Czy o uzależnieniach wiemy  wszystko? Mogli się o tym przekonać uczniowie liceum, którzy w marcu uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Uniwersytetu Medycznego IFMSA-Poland, Oddział Lublin. Zajęcia prowadziła Marta Gędek, absolwentka naszego liceum a obecnie studentka medycyny we współpracy ze studentami z Tajlandii i Tajwanu.

Z przyjemnością informujemy, że Agata Borsuk, uczennica kl. II e naszego liceum, zajęła I miejsce w 19 Ogólnopolskim Konkursie Wokalistów i Zespołów Wokalnych „Debiuty” Lublin 2018 i otrzymała stypendium Marszalka Województwa Lubelskiego za osiągnięcia artystyczne. Agata pokonała ponad dwudziestu uczestników z całej Polski. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.

W dniach 6-8 kwietnia w Gdańsku - Jelitkowie odbył się finał XLIV Olimpiady Historycznej, w której uczestniczył Franciszek Maciuk z klasy 1C. Bardzo miło nam poinformować, że w wyniku trzydniowego maratonu nad analizą źródeł historycznych, pisaniem wypracowania i odpowiedzią ustną z lektur, nasz reprezentant uzyskał tytuł finalisty ogólnopolskiego, co jest równoznaczne ze zwolnieniem z egzaminu maturalnego z historii. Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Miło nam poinformować, że w wyniku zakończonych eliminacji okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, które odbyły się 11 kwietnia w Puławach, trójka naszych uczniów: Jonasz Żuk i Paulina Wojtyła (oboje z klasy 2A) oraz Wojciech Ciszewski (2D), zwyciężyła w kategorii drużynowej. Indywidualnie natomiast do etapu centralnego zakwalifikowali się: Wojtek (II miejsce) i Jonasz (V miejsce). Gratulujemy już odniesionych sukcesów i życzymy kolejnych.

Eliminacje odbywały się w Parku Naukowo-Technologicznym w Puławach, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzania laboratorium tworzyw biodegradowalnych. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć.

Serdecznie gratulujemy Magdalenie Skowronek i Adriannie Kołodziej z klasy 1A tytułów finalisty tegorocznej XII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.

Serdecznie gratulujemy Magdalenie Kramek z klasy 2C tytułu finalisty XVI Olimpiady Znajomości Afryki, organizowanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Program zebrania z rodzicami
15 kwietnia (niedziela) 


GIMNAZJUM


- godz. 9.00 - Msza św. w kaplicy szkolnej

 klasy 2 gimnazjum
- godz. 10.00 - Spotkanie z wychowawcami w salach
- godz. 10.30 - 11.30 - Konsultacje z nauczycielami

klasy 3 gimnazjum
- godz. 10.00 – Informacje nt. rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych – AULA p. dyr. Joanna Jasieczek

- godz. 10.30 - Spotkanie z wychowawcami w salach
- godz. 11.00 - 11.30 - Konsultacje z nauczycielami

 

LICEUM

- godz. 11.00 - Msza św. w kaplicy szkolnej

- godz. 12.00 - Spotkanie z wychowawcami w salach
- ok. godz. 12.30 – 13.30 - Konsultacje z nauczycielami

Spotkanie z wychowawcami nie dotyczy klas maturalnych. Możliwe jednak będą indywidualne konsultacje rodziców z nauczycielami.

 

W związku z dużą ilością samochodów parkujących podczas zebrań na parkingu szkolnym prosimy w miarę możliwości o parkowanie samochodów poza terenem szkoły.
Prosimy również nie zastawiać innych samochodów oraz nie parkować na wjeździe i trawnikach.

 

11 kwietnia 2018 r. powitaliśmy gimnazjalistów i ich rodziców zainteresowanych Biskupiakiem. W towarzystwie naszych uczniów goście zwiedzali szkołę, oglądali pokazy sportowe, teatralne, symulacji obrad ONZ, rozwiązywali zadania przygotowane na 25 stanowiskach tematycznych - biologicznych, chemicznych, matematycznych, informatyczno-robotycznych, językowych, historycznych, geograficznych.

26 marca odbyła się całodniowa lubelska edycja Turnieju debat oksfordzkich IPN, w którym nasza drużyna zajęła II miejsce.

Biskupiak reprezentowała drużyna z klasy IIC. Uczniowie najpierw uczestniczyli w cyklu wykładów w Instytucie Pamięci Narodowej oraz warsztatach z formuły debaty oksfordzkiej. Po zakończeniu cyklu przygotowań przygotowujące się drużyny potykały się w turnieju na Wydziale Humanistycznym UMCS.

Mamy przyjemność poinformować, że w Finale XI Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z dziedziny Fizyki duży sukces odnieśli uczniowie naszego liceum. Damian Baliński z IIIE został LAUREATEM. Uczniowie: Maria Dziurdzia z IIE, Aleksandra Kulbaka z IIIB, Krystian Kosiarski z IIIB zostali finalistami tej olimpiady. Gratulujemy!

Za nami już przedostatnie zajęcia realizowane w ramach projektu Misja MED w Zakładzie Chemii  Medycznej Collegium Pharmaceuticum i w Zakładzie Położnictwa Collegium Maximum Uniwersytetu Medycznego.

Uczestnicy projektu tym razem mieli możliwość ugruntowania wiedzy na temat węglowodanów, przeprowadzenia reakcji charakterystycznych cukrów, a następnie doświadczeń zmierzających do ich oznaczenia w analizowanych próbkach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w Zakładzie Położnictwa na temat przebiegu ciąży, zmian zachodzących w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka oraz najważniejszych etapów rozwoju zarodkowego i płodowego człowieka.

Patryk Baliński i Krzysztof Podstawka z klasy IIB, Krystian Kosiarski z IIIB i Damian Baliński z IIIE zakwalifikowali się do finału IX Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Dwudniowe zawody finałowe odbędą się w maju we Wrocławiu. Zwycięzcy Finału krajowego wejdą w skład polskiej reprezentacji na Finał Międzynarodowy, który odbędzie się w sierpniu 2018 roku Paryżu.

Wszystkim Przyjaciołom Biskupiaka, odwiedzającym nasze strony, składamy serdeczne życzenia świąteczne – głębokich duchowych przeżyć związanych z Tajemnicami Wielkiego Tygodnia oraz spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Z wielką radością informujemy, że dwie nasze uczennice Maria Dziurdzia (2E) oraz Maria Kuśmierczyk (3A) zakwalifikowały się do etapu finałowego XVI Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Dziewczyny okazały się lepsze od kilku tysięcy uczestników w myśleniu logicznym, szukaniu zależności i  wyciąganiu wniosków. Dwójka pozostałych półfinalistów Krzysztof Podstawka i Bartłomiej Wyszyński (2B) także osiągnęła w trudnym etapie okręgowym dobre wyniki. Serdecznie gratulujemy, a finlistkom życzymy sukcesu we Wrocławiu.

21-22 marca 2018 odbyła się 6. edycja szkolna Modelowych Obrad ONZ BisqMUN. Delegacje 20 krajów dyskutowały na temat prawa narodów/mniejszości narodowych do samostanowienia i opieki nad osobami chorymi psychicznie. Obrady zakończyły się sukcesem - przyjęciem dwóch rezolucji przygotowanych przez Komisje Praw Człowieka i Bezpieczeństwa.

16 marca 2018 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum i Liceum, w murach Biskupiaka odbył się koncert charytatywny dla Syrii pt. „Największa jest MIŁOŚĆ”. Młodzi artyści a także nauczyciele szkoły wystąpili z nastrojowym programem muzyczno-poetyckim, któremu towarzyszył kiermasz kartek świątecznych.

Z przyjemnością informujemy, że Magdalena Kramek z kl. 2C awansowała do etapu ogólnopolskiego XVI edycji Olimpiady Znajomości Afryki. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Z przyjemnością informujemy, że Izabela Kierepka, uczennica z kl. 3D, została laureatką IV edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Z radością informujemy, że Jolanta Wójtowicz, uczennica z kl. 2C, została zakwalifikowana do centralnego etapu XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

17 marca 2018 r. XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki gościło 415 gimnazjalistów, dla których mróz i śnieg nie stanowiły przeszkody, aby przystąpić do konkursu matematycznego organizowanego przez naszą szkołę. 

Zespół Szkół im. św. Stanisława Kostki „Biskupiak” zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie – grze ulicznej: „ Lublin w czasie odzyskiwania niepodległości (1914-20).” Konkurs odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2018 r. w godz. 10 – 14. Rozpoczęcie i zakończenie konkursu będzie miało miejsce w gmachu Biskupiaka przy ulicy ks. Michała Słowikowskiego 6. Pierwsza nagroda dla zwycięskiego zespołu to wycieczka do Strasburga, ufundowana przez pana prof. Mirosława Piotrowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego. Ze względów organizacyjnych przewidujemy udział 14 drużyn. Zespół powinien składać się z 3 uczniów i opiekuna. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 14 rok życia. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy kierować je na adres: biskupiakgramiejska@gmail.com

Załączniki:
Zaproszenie
Regulamin Gry Miejskiej
Zgoda opiekuna prawnego

Z przyjemnością informujemy, że uczennice Daria Szelachowska (klasa 2A) i Katarzyna Wójcik (klasa 2C) zajęły 1. miejsce na etapie okręgowym Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie i awansowały do etapu ogólnopolskiego. Serdecznie gratulujemy!

Z okazji Dnia św. Patryka klasy 2C i 1F wzięły udział w wykładach i warsztacie języka irlandzkiego w ramach Dnia Celtyckiego organizowanego przez Instytut Filologii Angielskiej KUL. Natomiast poniedziałek 19 marca był zielonym dniem w szkole, a okolicznościowe elementy historii i kultury Irlandii pojawiły się na lekcjach angielskiego.

Do etapu diecezjalnego XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej z naszej szkoły zakwalifikowały się następujące osoby: Karolina Skiba z klasy 2B, Ignacy Grabowski z 1C , Patrycja Lebowa z 1D. Gratulujemy!

 

Z radością informujemy, że Michał Kłębukowski uczeń klasy IIIE zajął I miejsce, a Maciej Górka z klasy IIIB zdobył wyróżnienie w VII Konkursie Wiedzy o Rosji (Język – Kultura – Historia – Realia) organizowanym przez Instytut Filologii Słowiańskiej KUL. Honorowy patronat nad nim objął Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych. Konkurs odbył się 16 marca. Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!

Zosia Jaworska z kl. 2gd zdobyła 3 miejsce w konkursie plastycznym „MOJE PI” w kategorii klas 2 i 3 gimnazjów, który odbył się w ramach Dnia Liczby Pi (14.03.2018 r.) na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Organizatorem Konkursu było Koło Dydaktyków MaFiI funkcjonujące przy wydziale. Temat prac stanowiła liczba Pi widziana oczami uczestników. GRATULUJEMY.

14 marca, w Dniu Liczby Pi matematyka wyszła na schody i korytarze szkoły. Oprócz okolicznościowych dekoracji, odbył się również quiz dla gimnazjalistów ze znajomości ciekawostek matematyczno-historycznych. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Jak co roku, na przełomie zimy i wiosny, uczniowie Biskupiaka mogli uczestniczyć w Dniach Historycznych. Stałym punktem programu są pokazy rekonstrukcji historycznych. Pierwszego dnia aulę wypełnił szczęk mieczy i chrzęst zbroi. To p. Jerzy Pędowski z synem Jankiem, pasjonatem historii, prezentowali uzbrojenie średniowiecznego rycerza. Pokaz był dynamiczny: poza opisem rycerskiego życia i wyposażenia doszło do walki na miecze, a także do sprawdzianu wytrzymałości pancerza. 

Zapraszamy na koncert charytatywny „Największa jest miłość”, który odbędzie w auli szkoły, w piątek, 16 marca o godz. 16.30. Koncert tworzą uczniowie oraz nauczyciele „Biskupiaka”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz ozdób wielkanocnych. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc Syrii za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Miło nam poinformować, że do tegorocznej edycji Konkursu Matematycznego organizowanego przez nasze liceum zgłosiło się 532 uczniów z 60 szkół w województwa lubelskiego i jedna szkoła z Ukrainy. Nasza oferta cieszy się niegasnącym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i rodziców. W rozwinięciu  wiadomości prezentujemy szkoły, które zgłosiły swoich zawodników do rozgrywek matematycznych w najbliższą sobotę (17 marca o godz. 10.00).

W dniach 2-4 marca w Warszawie odbył się finału II edycji Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów. Naszą szkołę reprezentowało w zawodach centralnych czworo uczniów: Aleksandra Dudziak, Jan Pędowski, Grzegorz Ossor i Jonasz Rzucidło. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był Jan III Sobieski i jego czasy. W wyniku wyczerpującej rywalizacji, która obejmowała część pisemną i ustną, nasi uczniowie uzyskali wysokie lokaty w ostatecznej klasyfikacji. Indywidualnie najlepiej zaprezentował się Janek Pędowski, który zajął VIII miejsce i uzyskał tytuł laureata Olimpiady. Pozostali uczestnicy powrócili do domu z tytułami finalisty po uroczystym wręczeniu dyplomów w pałacu w Wilanowie. Serdecznie gratulujemy odniesionych sukcesów.

Z przyjemnościa informujemy, że uczennice klasy 1A: Magdalena Skowronek i  Adrianna Kołodziej zajęły odpowiednio 1. i 3. miejsce na etapie diecezjalnym XII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie i awansowały do etapu ogólnoposkiego. Serdecznie gratulujemy!

Z przyjemnością informujemy, że w V Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim im. Fiodora M. Dostojewskiego organizowanym przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła Bartłomiej Wyszyński (klasa 2B) otrzymał wyróżnienie specjalne za esej "Z Aten do Jerozolimy". Praca Bartka ukaże się w publikacji pt. "Stracony jest każdy dzień bez wiary" w kwietniu br. Serdecznie gratulujemy!

W dniu 2 marca 2018r. na Wydziale Lingwistyki UMCS odbył się konkurs z języka niemieckiego "Nicht wortwörtlich". Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły, Jola Wójtowicz (kl. 2C), zajęła w nim 2 miejsce! Joli serdecznie gratulujemy!

3 marca 2018 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki odbyła się IX edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego „Wędrujemy po mapie świata” o zasięgu wojewódzkim dla Gimnazjalistów. Tegoroczna edycja została objęta  Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty – Pani Teresy Misiuk i Honorowym Patronatem  Prezydenta Miasta Lublin – Pana Krzysztofa Żuka.

Miło nam poinformować, że w wyniku decyzji Ogólnopolskiej Głównej Komisji XLIV Olimpiady Geograficznej, uczeń kl. 3E naszej szkoły Michał Kłębukowski został zakwalifikowany do ścisłego finału tej najważniejszej olimpiady geograficznej. Zawody odbędą się w dn.: 19 - 22 kwietnia 2018 r.

Uczestnikom Konkursu „Wędrujemy po mapie świata” przypominamy o konieczności posiadania przy sobie legitymacji szkolnej oraz podpisanego przez rodzica (lub prawnego opiekuna) oświadczenia o możliwości przetwarzania danych osobowych (druk do pobrania ze strony szkoły). Uczniowie, biorący udział w konkursie oprócz przyborów do pisania powinni mieć linijkę a także bardzo przydatna może być lupa.

Wszystkich uczestników konkursu prosimy o punktualne przybycie.

Organizatorzy Konkursu

W ramach dni historycznych, które odbywają się w szkole w dniach 13-14 marca, przygotowujemy turniej debat oksfordzkich.

Zasady:

W tygodniu poprzedzającym dni historyczne zgłoszone zespoły będą zapoznane z zasadami debaty oksfordzkiej i tezami debat. Planujemy także przeprowadzenie warsztatów przygotowujących do debaty.

13 marca odbędą się debaty półfinałowe i debata pokazowa.

14 marca na auli odbędą się debaty finałowe.

Do 5 marca przyjmujemy zgłoszenia 4-osobowych zespołów, osobno na poziomie liceum i gimnazjum (klasy 3).

Pozostałe szczegóły oraz tezy do debaty tutaj.

Z wielką radością informujemy, że uczniowie klasy 2B: Przemysław Bieniek i Bartłomiej Wyszyński zajęli kolejno 1. i 2. miejsce w etapie okręgowym XXX Olimpiady Filozoficznej. Relację z konkursu oraz uroczystej gali wręczenia nagród można zobaczyć tu: http://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,55,xxx-olimpiada-filozoficzna-galeria-zdjec,61260.chtm
Naszym Uczniom życzymy sukcesów w etapie ogólnopolskim! Jesteśmy z Was dumni!

Tegoroczne biskupiackie rekolekcje wielkopostne poprowadził ks. Piotr Chmielnicki scj. Wprowadzeniu do tajemnicy Zmartwychwstania towarzyszyły relacje z pracy placówek misjonarzy sercańskich na Filipinach. P.

Spotkaliśmy się jak zwykle na placu zamkowym w sobotę „skoro świt” -9.00 ;-)   skąd wystartowaliśmy lotem błyskawicy do Zakopanego. Podczas zajęć na zimowisku zdobyliśmy wiele ciekawych umiejętności niezbędnych do jazdy na nartach i snowboardzie. Rozwijaliśmy nasze zdolności pod czujnym okiem instruktorów, którymi byli nauczyciele z naszej szkoły w osobach Paweł Budzyński, Tomasz Popiołek, Jarosław Reczek oraz Dariusz Boreczek i Beata Fijołek.

UKS Biskupiak organizuje kurs żeglarski. Termin zgłoszeń tylko do 9 marca 2018 r. Celem kursu jest przygotowanie do egzaminu na stopień Żeglarza Jachtowego. Podczas zajęć kursanci zdobywają wiedzę i umiejętności wymagane i sprawdzane na egzaminie - staramy się przekazywać uczestnikom kursu jak najwięcej praktycznych umiejętności niezbędnych do samodzielnego prowadzenia jachtów żaglowych. Ze szczegółami można zapoznać się tutaj

W XXVI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Literackim "Moje Boże Narodzenie" Piotr Palik (klasa 2B) otrzymał wyróżnienie w kategorii proza, a Michał Chojęta (klasa 2A) również wyróżnienie w kategorii poezja. Serdecznie gratulujemy!

W dniu 2 marca (piątek) organizowany jest wyjazd narciarsko - snowboardowy do Chrzanowa. Zapisy tylko do wtorku 27 lutego - decyduje kolejność zgłoszeń. Informacje szczegółowe u nauczycieli wf – P.Budzyńskiego i J.Reczka. Zapraszamy !

Dnia 13 lutego 2018 r. 15 uczniów naszego liceum uczestniczyło w kolejnych zajęciach na Uniwersytecie Medycznym w ramach projektu Misja MED. Tym razem zajęcia odbyły się w Katedrze i Zakładzie Chemii Medycznej, gdzie uczniowie pogłębiali swoją wiedzę o witaminach i mieli możliwość wykrywania witaminy C w produktach spożywczych. Kolejne moduły w Zakładzie Chemii Nieorganicznej dotyczyły warsztatu chromatografii oraz wykrywania kationów i anionów.
Tegoroczne ferie trzynastoosobowa grupa uczniów z naszego liceum spędziła w nieco inny sposób niż większość odpoczywających.

Głównym kierunkiem podróży była największa z Wysp Kanaryjskich - Teneryfa.

Początek naszej wyprawy rozpoczął się od zbiórki o barbarzyńskiej porze - 1:00 w nocy. Jednak nieprzespana noc nie pozbawiła nas energii. Wręcz emanowaliśmy radością życia, gdyż chcieliśmy wykorzystać czas odpoczynku do granic możliwości.Czytaj całość

Uczniowie naszej szkoły już po raz czwarty uczestniczyli w akcji na rzecz dzieci obciążonych genetycznie, podopiecznych Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie kierowanego przez prof. dr. hab. Janusza Kockiego. W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania uczniom wszystkich klas gimnazjalnych oraz klasie 1a, 1d, 1f, 2b, 2d, 2e liceum, wychowawcom i rodzicom za przeprowadzenie zbiórki słodyczy i maskotek dla dzieci.

27 stycznia 2018r. w Kiełczewicach odbył się bal kostiumowy, który był kolejnym wspólnym przedsięwzięciem naszych wolontariuszy oraz opiekunów opiekunów i mieszkanek kiełczewickiego Domu Pomocy Społecznej. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Studniówka 2018 - część I

Studniówka 2018 - część II

Zbiórka uczestników Obozu Zimowego w Zakopanem w dniu 27 stycznia 2018 r. (sobota) o godzienie 8.45 na Placu Zamkowym. Prosimy o punktualne przybycie !

W okresie ferii zimowych sekretariat i księgowość szkoły przyjmują interesantów w godz. 8.00 - 14.00

W dniu 26 stycznia 2018 r. o godzinie 18:00 odbędzie się śródroczne zebranie z rodzicami uczniów klas I i II LO.

W dniu 26 stycznia 2018 r. o godzinie 16:30 odbędzie się śródroczne zebranie z rodzicami uczniów klas gimnazjalnych.

16 stycznia odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu współpracy szkoły z Uniwersytetem Medycznym. Tym razem uczestnicy projektu mogli wcielić się w rolę dietetyków, którzy przy pomocy profesjonalnego programu komputerowego układają jadłospis idealnie dostosowany do potrzeb danej osoby. Celem modułu „Poznaj swój skład” było oznaczenie BMI, WHR oraz ilości podstawowych składników chemicznych organizmu z wykorzystaniem adipometru, fałdomierza i urządzenia do impedancji bioelektrycznej.

Joanna Nużka z klasy 2B awansowała do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z fizyki.

Do drugiego etapu XII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie awansowały Magdalena Skowronek i Adrianna Kołodziej z klasy 1A.

Do drugiego etapu XVI edycji Olimpiady Znajomosci Afryki zakwalifikowali się Magdalena Kramek z klasy 2C oraz Andżelika Gozdal i Jakub Pietrzak z klasy 1C.

Do drugiego etapu XXVIII Olimpiady Teologii Katolickej awansowali Krzysztof Podstwka z klasy 2B i Karol Mazurek z 1C.

Liczne grono miłośników historii z naszej szkoły uczestniczyło w tym roku w tej najstarszej i najbardziej prestiżowej olimpiadzie. Na etapie okręgowym reprezentowali nas: Maksymilian Chapski, Adam Dalczyński, Mateusz Fac, Ignacy Grabowski, Piotr Habza, Krystian Kosiarski, Michał Kuźmicz, Franciszek Maciuk, Jakub Pietrzak, Kamil Sowa, Krzysztof Tarka, Bartłomiej Wyszyński i broniąca honoru płci pięknej Biskupiaka Natalia Listos. W wyniku eliminacji pisemnych, które odbyły się w dniu 13 stycznia, aż siedmioro z nich dotarło do finału ustnego i mieliśmy tym samym najliczniejszą reprezentację spośród wszystkich startujących szkół. Miło nam poinformować, że Franciszek Maciuk (klasa 1C), decyzją Komitetu Okręgowego został wytypowany jako kandydat do etapu centralnego Olimpiady. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Izabela Kierepka, (kl. 3d) zakwalifikowała się z pierwszą lokatą do finału IV edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach.

Aleksandra Kulbaka (kl. 3b), Dawid Goliszek (kl. 3b), Tomasz Karpiński (kl. 2e) oraz Piotr Habza (kl. 2b), awansowali do zawodów II stopnia VI Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania.

Tomasz Durda z klasy IIIB zakwalifikował się do II etapu (zawody półfinałowe) LXIX Olimpiady Matematyczej.

Uczniowie: Krzysztof Podstawka z klasy IIB, Tomasz Durda, Piotr Ferdynus, Dawid Goliszek, Krystian Kosiarski, Aleksandra Kulbaka, Damian Żółtowski, Kamil Kudła wszyscy z klasy IIIB oraz Damian Baliński z klasy IIIE i Kuba Krukowski z klasy IIE awansowali do II etapu („zawody półfinałowe”) Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH - MATEMATYKA”.

Uczniowie Biskupiaka: Dawid Goliszek (kl.3b), Aleksandra Kulbaka (kl. 3b), Michał Poleszczuk (kl. 3e) oraz Krzysztof Podstawka (kl. 2b) zakwalifikowali się do etapu okręgowego XIII Olimpiady Przedsiębiorczości, który odbędzie się 1 marca b.r. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

W niektórych oddziałach klasowych zostały wprowadzone niewielkie zmiany w planie zajęć obowiązujące od 15 stycznia 2018 r. Zarówno uczniów jak i nauczycieli prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Przypominamy, że plan jest dostępny w zakładce Życie Szkoły. Czasami zdarza się, że przeglądarka zapisuje plan w pamięci podręcznej i widzimy stary plan lekcji. Aktualna data, która powinna widnieć na planie to 2018-01-12. Jeśli tak nie jest przeglądając plan można skorzystać ze skrótu klawiaturowego ctrl+F5.

W dniu 12 stycznia 2018 r. uczniowie Biskupiaka: Aleksandra Kulbaka (kl. 3b),  Dawid Goliszek (kl.3b) oraz Tomasz Karpiński (2e) , uczestniczyli w zawodach okręgowych XXXI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, które miały miejsce  na Wydziale Ekonomicznym UMCS.

Z radością informujemy, że do etapu okręgowego XVI Olimpiady Lingwistyki Matematycznej Komitet Główny olimpiady zakwalifikował czwórkę naszych uczniów. Są to: Maria Dziurdzia (2E), Maria Bogumiła Kuśmierczyk (3A), Krzysztof Paweł Podstawka i Bartłomiej Wyszyński (2B). Gratulujemy :) i życzymy sukcesu. Chętnych uczniów z klas pierwszych liceum do ćwiczenia umysłu w myśleniu logicznym, uważności, szukaniu zależności, precyzji i umiejętności wyciągania wniosków zapraszamy do poznania przykładowych zadań i udziału w kólku lingwistycznym (inf. s.216).

Miło nam donieść, że dwaj uczniowie naszej szkoły: Michał Kłębukowski 3E i Kacper Zieliński 3E zakwalifikowali się do Etapu Wojewódzkiego XLIV Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej, który odbędzie się w dn. 09-11 lutego 2018 r. na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

Informujemy, że uczniowie XXI LO: Kacper Zieliński 3E i Kamil Kudła 3B zakwalifikowali się do Etapu Okręgowego XI Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z dziedziny: geografia z elementami geologii. Zawody odbędą sie 27.01.2018 r.

Uczniowie naszej szkoły - Anna Wasil z kl. Ic i Daniel Jarowicz z kl. IIb przeszli do etapu okręgowego XLIX Olimpiady Języka Rosyjskiego. Gratulujemy i życzymy sukcesów.

W czasie ferii sekretariat szkoły oraz księgowość przyjmuje interesantów w godzinach od 8.00 do 14.00.

W środę 28 stycznia w szkolnej auli o godz. 15:30 rozpocznie się koncert charytatywny na rzecz Julki Piskorskiej pod hasłem "Razem możemy więcej - wspólnie pomóżmy Julce stanąć na własne nogi".
Wystąpi p. Łukasz Jemioła i duet: Maciek Malec i Bernard Robak.
Wejściówką jest min. 5zł, a zebrane fundusze zostaną przekazane na leczenie dziewczynki.

Więcej informacji o Julce na stronie: http://www.julkapiskorska.pl/

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.